18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Hiperrealizm

rolinka • 2013-06-13, 22:48
Choć czasem sztuka ma na celu podkreślenie jej oderwanie od rzeczywistości, Hiperrealizm jest zaprzeczeniem tej drogi. Hiperrealizm, zwany też superrealizmem lub fotorealizmem to kierunek w malarstwie XX wieku, którego celem jest przedstawianie rzeczywistości z jak największą precyzją. Obrazy i rzeźby, stworzone przez hiperrealistów nie będą różnć się od obrazu o wysokiej rozdzielczości, co sprawia, że trudno uwierzyć, iż zostały one stworzony przy użyciu takich narzędzi jak regularne ołówki, pióra, długopisy czy farby.

Obrazy hiperrealistyczne są zazwyczaj od 10 do 20 razy większa od oryginalnego źródła odniesienia (np fotografii), ale pomimo to zachowują bardzo wysoką rozdzielczość, kolor, precyzji i szczegółowości. Wiele obrazów wykonuje się przy użyciu aerografu, używając akryli, farb olejnych lub kombinacji obu.

Malarze fotorealistyczni, korzystając z założeń pop-artu, gloryfikują nieprzekłamaną rzeczywistość. Tematami malarskimi stają się wystawy sklepowe, samochody lub ich fragmenty, zdjęcia paszportowe itp. Wielu artystów rzutuje z pomocą epidiaskopu wykonane przez siebie fotografie na płótno, i maluje stricte według wyświetlanego zdjęcia. Do tego typu celów niezbędne jest absolutne mistrzostwo techniczne, choć z drugiej strony hiperrealiści byli oskarżani o wykonywanie "mechanicznej pracy" i odtwórczość.

Rysunek ołówkiem - Diego Fazio





Akryle - Jason de Graaf









Rysunek długopisem BIC - Juan Francisco Casas



Olej - Pedro Campos



Oleje - Robin Eley





Rysunki ołówkiem - Franco Clun





Oleje- Steve Mills







Rysunki ołówkiem - Paul Lung









Oleje - Roberto Bernardi





Rysunek długopisem kulkowym - Samuel Silva



Oleje - Gregory Thielker







Rysunki ołówkiem - Paul Cadden







Olej - Omar Ortiz





Rysunek węglem - Daisy


Megatr0n

2013-06-14, 00:04
Takie numery to mogą wciskać hipsterom. Dopóki taki nie stanie obok mnie i zacznie malować owe "Cuda" nigdy nie uwierzę.
Poza tym ładne zdjęcia w photoshopie :)

kunafis

2013-06-14, 00:18

ja to widzę tak

op...........ve

2013-06-14, 00:26



rysunek w pajncie :D

Ramsey007

2013-06-14, 00:37
SzacuN! Ale jednak dalej nie rozumiem idei przerysowywania zdjęcia...

Oberdor

2013-06-14, 00:37
Co ciekawe na rysunku Franco Clun'a znajduje się Polka. Jest to Roksana z Lubina (woj. Dolnośląskie). Rysunek powstał na bazie jednego ze zdjęć, które okazały się we włoskim magazynie Vogue. Z tego co widzę jest bardzo młoda, tak samo jak autorka zdjęć. Obie też pierwszej urody :P

http://www.vogue.it/photovogue/Portfolio/b1264979-cd91-4aa6-b654-9b98793b04cc/Image

W tym portfolio autorki można znaleźć Roksanę Nic tylko życzyć powodzenia. Mam nadzieję, że nie zmarnują się w naszym kraju.

Ich zdrowie!

Tomczyk1669

2013-06-14, 00:40
A ja nie potrafię narysować prostej linii....

rolinka

2013-06-14, 00:41


po prawej zdjęcie rosyjskiej fotografki Kristiny Tarariny, po lewej rysunek długopisem Samuela Silvy. By go wykonać Samuel potrzebował długopisów kulkowych w siedmiu różnych odcieniach i trzydzieści godzin pracy.

Bobikufel

2013-06-14, 01:31
ze zdjęcia to kazdy głupi może -.- nawet moja kserokopiarka też tak umie -.-

di...........os

2013-06-14, 01:41
Vendal napisał/a:

A kiedys ci pie**olnal jakis "malarz" krzywe słoneczniki i juz wielkie halo, które kosztuje 33425734522304587 ojro bo ten pan juz nie zyje a byl fajny wiec obraz musi tyle kosztować...ch*ja kiedys nie umieli malować i koniec. To jest sztuka!



Nie wypowiadaj się w tematach, o których nie masz pojęcia. Albo inaczej (o teorii nie da się rozmawiać z laikiem): po co coś takiego namalować, skoro można zrobić zdjęcie? Czy może sam akt przerysowania zdjęcia jest dla ciebie wyczynem (bo oni przerysowują zdjęcia)? Sztuka jest więc rzemiosłem, sprawnością? Czemu więc kryterium wartości sztuki np. w muzyce nie jest doskonałość techniczna?

kaelem

2013-06-14, 05:25
kunafis, opusative,
zazwyczaj, kiedy się komuś czegoś zazdrości to próbuje się doj***ć czymś, czego się nie ma i nigdy nie będzie miało

HotSzot

2013-06-14, 08:10
Browarek napisał/a:

@HotSzot
Jesteś po porostu prymitywem.


Oj tam prymitywem od razu :D Wez sp***alaj

saseq

2013-06-14, 09:58
Ciekawe jakie ku*asy w zeszycie rysują...

Gienek2

2013-06-14, 10:10
niby jeden i ten sam ołówek a inaczej używany, może stać się narzędziem do stworzenia dzieła

Bladeone

2013-06-14, 10:22
http://imp2k.com/ Tutaj mamy polskiego hiperrealiste który swoje obrazy najczęściej wykonuje za pomocą sprayu. Cudze chwalicie Polskiego nie znacie :D