18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Gry Wojenne - Płk. Ryszard Kukliński

le_Roi_des_fous • 2013-05-06, 17:11
Bohaterem filmu dokumentalnego jest pułkownik Ryszard Kukliński (pseudonim Jack Strong), który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. To historia zdolnego planisty, który nie tylko poznaje strategiczne założenia Układu Warszawskiego lat siedemdziesiątych -- on je sam planuje. Cichy, skromny, miły, uczynny, prawie jak cień. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie materiały Kuklińskiego przekazane CIA,A, być może cała Europa lizałaby do dzisiaj swoje rany po światowym kataklizmie nuklearnym. Amerykanie mówią o nim - bohater, Rosjanie - zdrajca, Polacy są podzieleni. „Gry wojenne" to film o nim, ale bez niego przed kamerą. Właściwie tak, jak chciał sam Kukliński, który mówił -- historia mnie osądzi, a ja nie chcę zrobić nic, co mogłoby na to wpłynąć. Film jest wynikiem blisko pięcioletniej pracy reżysera i ekipy filmowej, dzięki której w filmie wypowiadają się najważniejsi świadkowie działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Wielu z nich po raz pierwszy zasiadło przed kamerami. W filmie prezentowane są również unikalne dokumenty dotyczące pułkownika oraz okresu, w którym działał, odtajnione przez twórców filmu.

wto992

2013-05-06, 20:27
Dla mnie Kukliński to zdrajca ,sprzeniewierzył się przysiędze wojskowej . Jeśli się nie chce służyć systemowi to się nie służy i nie idzie do wojska. A jeżeli teraz ktoś szpieguje dla amerykanów , przecież też jest zły system to po obaleniu obecnego systemu nazwiemy go bohaterem. Postać Kulińskiego w moich oczach wygląda jak najemnik amerykanów który szpiegował za kasę. Może zdradzał Polskę Ludową w słusznej sprawie w obecnej perspektywie ale prawdziwym aktem patriotyzmu byłoby działanie w podziemiu a nie dla agencji szpiegowskiej która nawet nie pomogła obecnej Polsce. Teraz hejtujcie

LICH0

2013-05-06, 23:26
Początek 4 filmu.... "mam medal ze wyzwolenie Warszawy" powiedział rusek.... jak Powstańcy ginęli w powstaniu ruskie stały za rzeką i udawały, że ich tam nie ma....

Chapam_dzide_Allahowi

2013-05-07, 06:35
zdrajca PRLu .. teraz bysmy z Ruskimi stanowili potege wieksza niz Chiny ... no ale co tam jako murzyni Europy tez wiazemy jakos koniec z koncem haha

alveanerleo2

2013-05-07, 11:53
Tak Ci się podoba matuszka Rosija? To jedź do niej. Tylko co szybciej, bo nam powietrze marnujesz.

Whiltierna

2013-05-07, 12:08
Myślałam, że się nabijacie z Richarda Kuklinskiego. :-/

fhMichaelo

2013-05-07, 23:46
Kukliński był zdrajcą. Jak nienawidzę komunistów, tak uważam i będę uważał, że zdradził on głównie nas Polaków. Podał on informacje nt. naszych możliwości militarnych i obronnych. To dzięki jego informacją USA wycelowało w nas arsenał nuklearny, który zrobiłbym z Polski jedną wielką pustynię. Zwykły szpieg obcego i WROGIEGO wtedy państwa, tyle w temacie.

kaktuz

2013-05-08, 04:41
co by nie pisać złamał przysiege zrobił z siebie kmiota

~CanesPL

2013-05-08, 10:49
Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polski Ludowej przed zakusami imperializmu, a w razie potrzeby, nie szczędząc krwi ani życia, mężnie walczyć w obronie mojej ojczyzny aż do pełnego zwycięstwa nad wrogiem, stać nieugięcie na straży pokoju w jednym szeregu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie napaści walczyć w braterskim przymierzu o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Polsce Ludowej, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Prezydentowi Rzeczypospolitej. Przysięgam Narodowi Polskiemu: być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem Polski Ludowej, przykładać się gorliwie do szkolenia wojskowego, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, strzec pilnie mienia wojskowego i społecznego i nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego.

(Dz.U.50.36.328 - Ustawa z dnia 18 lipca 1950 r. o przysiędze wojskowej. (Dz. U. z dnia 26 sierpnia 1950 r.)


"Obowiązkiem armii i żołnierza jest przede wszystkim wierność, sama armia zaś ma z założenia służyć jako narzędzie a nie strona uprawiająca własną politykę."

Robmax

2013-05-08, 13:21
Jaki bohater ?!! Uratował niby Świat od wojny?! Przecież Amerykanie nie kupowali od niego planów po to aby na Świecie panował pokój tylko żeby wygrać ewentualną wojnę toczącą się z naszym wówczas obozem socjalistycznym. W razie gdyby do takiego konfliktu doszło to całe miliony Polaków zginęłyby lub w razie porażki byłyby niewolnikami w rękach USA , Niemiec ,WB itd. . To co z niego do k ..... za bohater. Sprzedał swoich za dostatnie życie w USA. To najpodlejsza gnida jaką można sobie wyobrazić , a dorabianie do tego co zrobił ideologii trochę nie wychodzi.

stalowyszczur

2013-05-10, 18:42
@up

Lepiej bym tego nie ujal. Wmawia sie masie ze Kuklinski dzialal dla ich dobra, gdy w rzeczywistosci zapewnilby nam apokalipse w razie wojny.

buer2008

2013-05-12, 12:05
wto992 napisał/a:

Dla mnie Kukliński to zdrajca ,sprzeniewierzył się przysiędze wojskowej . Jeśli się nie chce służyć systemowi to się nie służy i nie idzie do wojska. A jeżeli teraz ktoś szpieguje dla amerykanów , przecież też jest zły system to po obaleniu obecnego systemu nazwiemy go bohaterem. Postać Kulińskiego w moich oczach wygląda jak najemnik amerykanów który szpiegował za kasę. Może zdradzał Polskę Ludową w słusznej sprawie w obecnej perspektywie ale prawdziwym aktem patriotyzmu byłoby działanie w podziemiu a nie dla agencji szpiegowskiej która nawet nie pomogła obecnej Polsce. Teraz hejtujcie



Absolutnie się zgadzam, on nie walczył o demokrację tylko sprzedawał tajne informacje. I to takie które były ważne nie tylko dla komuchów ale dla ogólnie pojętego interesu narodowego.

jecha

2013-05-12, 18:57
Jezus Maria... Ludzie, ewidentnie powiedziano w tym materiale,że Kukliński w ostateczności poprosił Amerykanów o pomoc finansową. Jak dla mnie jest bohaterem. Nie wiem czy postąpiłbym tak samo gdyby mnie taka rzeczywistość otaczała,ponieważ nie mam takich dużych jaj,żeby coś takie zrobić. Pamiętajcie,że te plany które wykradł były tworzone przez wiele lat i w momencie gdy UW dowiedział się,iż zachód je zna musiał od razu odstąpić od tychże planów ataku na zachód. Mój znajomy pilot wojskowy, w czasach PRLu brał udział w przeszkalaniu się na nowe samoloty SU-22 oraz był przeszkalany do zrzutu bomb atomowych na Danie. Więc nie pie**olcie,że Kukliński się sprzedał.

kpiciel

2013-05-13, 19:51
Jak jesteście tacy "wierni przysiędze", to zastanówcie się co powinno zrobić nasze wojsko z obywatelami walczącymi z komunizmem? Wy dalej nie rozumiecie ze system komunistyczny został nam wdrożony siłą? Taka przysięga jest gówno warta. Szkoda gadać. I jak w Polsce ma być dobrze jak k***a nikt nic nie rozumie. Chyba faktycznie wszyscy kumaci już dawno wyjechali za chlebem.