18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Gry Wojenne - Płk. Ryszard Kukliński

le_Roi_des_fous • 2013-05-06, 17:11
Bohaterem filmu dokumentalnego jest pułkownik Ryszard Kukliński (pseudonim Jack Strong), który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. To historia zdolnego planisty, który nie tylko poznaje strategiczne założenia Układu Warszawskiego lat siedemdziesiątych -- on je sam planuje. Cichy, skromny, miły, uczynny, prawie jak cień. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie materiały Kuklińskiego przekazane CIA,A, być może cała Europa lizałaby do dzisiaj swoje rany po światowym kataklizmie nuklearnym. Amerykanie mówią o nim - bohater, Rosjanie - zdrajca, Polacy są podzieleni. „Gry wojenne" to film o nim, ale bez niego przed kamerą. Właściwie tak, jak chciał sam Kukliński, który mówił -- historia mnie osądzi, a ja nie chcę zrobić nic, co mogłoby na to wpłynąć. Film jest wynikiem blisko pięcioletniej pracy reżysera i ekipy filmowej, dzięki której w filmie wypowiadają się najważniejsi świadkowie działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Wielu z nich po raz pierwszy zasiadło przed kamerami. W filmie prezentowane są również unikalne dokumenty dotyczące pułkownika oraz okresu, w którym działał, odtajnione przez twórców filmu.

wto992

2013-05-13, 22:16
Kukliński przyniósł na tacy plany bezpieczeństwa ówczesnej Polski , tym samym bezpieczeństwo wtedy naszych rodziców i dziadków . Iście bohaterskie zagranie. Teraz wiemy ,że amerykanie nie wykorzystali tych planów do wojny , tylko czy w tamtych czasach było to takie oczywiste ?? Dla mnie człowiek ten naraził naszych wstępnych czyli nawet to czy dziś będzie istnieć młode pokolenie Polaków .

iron.the.great

2013-05-14, 21:29
Kukliński zdradził Polskę Ludową i to jest fakt. Pytanie tylko czym była Polska Ludowa. Ano była ona państwem niesamodzielnym i zarządzanym z Moskwy, a nie z Warszawy. Oczywiście z czasem kompetencje oddawano towarzyszą na miejscu, ale oni musieli najpierw dowieść swojej wierności wobec ZSSR. Wystarczy spojrzeć na ambasadę rosyjską przy Spacerowej w Warszawie. Ogromny gmach. Warto porównać go do dzisiejszej ambasady amerykańskiej w Kabulu. Podobieństwo to wynika z tego, że zarówno kiedyś w Polsce Ludowej tak i teraz w Afganistanie w ambasadzie znajdował się ogromny aparat zarządzający podległym krajem z komórkami odpowiedzialnymi za rząd i ministerstwa kraju podbitego. Taki aparat zapasowy, który kontrolował władzę, a jak było trzeba to interweniował i wpływał na realną politykę. Kolejnym faktem jest, że w planach Układu Warszawskiego Polska Ludowa miała wziąć na siebie uderzenie armii NATO. Gdzieś nawet czytałem, że Układ Warszawski gdy dowiedział się, że w Europie Zachodniej rozmieszczono trudne do wykrycia niedolatające pociski manewrujące naprowadzające się wg topografii terenu planował przeprowadzić kontrolowane wybuchy atomowe na terenie Polski. Miało to służyć zmianie rzeźby terenu, wprowadzeniu tych rakiet w błąd i w praktyce uniemożliwienie im dotarcia wgłąb ZSRR. Ogólnie ruscy w tamtych czasach jak i zresztą zawsze nie liczyli się ze stratami, a armie innych państw UW traktowali jak mięso armatnie. Więc podsumowując to tak Kukliński był zdrajcą, ale zdradził ruskich i tych co zdradzili Polskę, a byli u władzy za czasów gdy nasz orzeł nie miał korony. Czy uratował Europę od wojny atomowej tego nie sposób sprawdzić, ale na pewno przyczynił się pomieszania szyków ZSRR. Tak czy inaczej jak taka wojna by wybuchła, to Polska byłaby teraz pustynią nuklearną nienadającą się do zamieszkania, a z naszego narodu nie byłoby czego zbierać. Ciężko go jednoznacznie ocenić, ale ja jednak skłaniałbym się ku tezie, że to raczej bohater, a nie zdrajca za pieniądze.

wto992

2013-05-16, 00:30
iron.the.great napisał/a:

Kukliński zdradził Polskę Ludową i to jest fakt. Pytanie tylko czym była Polska Ludowa. Ano była ona państwem niesamodzielnym i zarządzanym z Moskwy, a nie z Warszawy. Oczywiście z czasem kompetencje oddawano towarzyszą na miejscu, ale oni musieli najpierw dowieść swojej wierności wobec ZSSR. Wystarczy spojrzeć na ambasadę rosyjską przy Spacerowej w Warszawie. Ogromny gmach. Warto porównać go do dzisiejszej ambasady amerykańskiej w Kabulu. Podobieństwo to wynika z tego, że zarówno kiedyś w Polsce Ludowej tak i teraz w Afganistanie w ambasadzie znajdował się ogromny aparat zarządzający podległym krajem z komórkami odpowiedzialnymi za rząd i ministerstwa kraju podbitego. Taki aparat zapasowy, który kontrolował władzę, a jak było trzeba to interweniował i wpływał na realną politykę. Kolejnym faktem jest, że w planach Układu Warszawskiego Polska Ludowa miała wziąć na siebie uderzenie armii NATO. Gdzieś nawet czytałem, że Układ Warszawski gdy dowiedział się, że w Europie Zachodniej rozmieszczono trudne do wykrycia niedolatające pociski manewrujące naprowadzające się wg topografii terenu planował przeprowadzić kontrolowane wybuchy atomowe na terenie Polski. Miało to służyć zmianie rzeźby terenu, wprowadzeniu tych rakiet w błąd i w praktyce uniemożliwienie im dotarcia wgłąb ZSRR. Ogólnie ruscy w tamtych czasach jak i zresztą zawsze nie liczyli się ze stratami, a armie innych państw UW traktowali jak mięso armatnie. Więc podsumowując to tak Kukliński był zdrajcą, ale zdradził ruskich i tych co zdradzili Polskę, a byli u władzy za czasów gdy nasz orzeł nie miał korony. Czy uratował Europę od wojny atomowej tego nie sposób sprawdzić, ale na pewno przyczynił się pomieszania szyków ZSRR. Tak czy inaczej jak taka wojna by wybuchła, to Polska byłaby teraz pustynią nuklearną nienadającą się do zamieszkania, a z naszego narodu nie byłoby czego zbierać. Ciężko go jednoznacznie ocenić, ale ja jednak skłaniałbym się ku tezie, że to raczej bohater, a nie zdrajca za pieniądze.



Zgadzam się lecz jednak nie całości . Na dobrą sprawę nie utożsamiam się z obecnym rządem i wieloma zapisami obecnej konstytucji . Sadzę nawet że ruscy dalej mocno kierują naszym krajem . Ale pomimo to osoba , która będzie szpiegować Polskę dla innego państwa będzie w mojej opinii zdrajcą . Mógłbym nie zgadzać się z ustrojem międzywojennej Polski lecz osoba która szpiegowała wtedy dla innego państwa też jest zdrajcą. Działanie Kulińskiego pomogło zachodowi i zapewne zasłużył na medal sprawiedliwego wobec narodu Amerykańskiego , Francuskiego czy Brytyjskiego lecz jego działanie nie wyczerpuje znamion dbania o Sprawę Polski tym samym nie kwalifikuje się do bycia bohaterem w moim mniemaniu. Bohaterem jest Piłsudski i nie nie mogę z Kuklińskim postawić znaku równości.