18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Fiat 126p - Maluch

lukas3142 • 2012-12-18, 23:57



Fiat 126 – samochód osobowy skonstruowany w zakładach FIAT, produkowany we Włoszech w latach 1972-1980, a w Polsce od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku (Polski Fiat 126p). Polska wersja licencyjna produkowana była przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych „Polmo” Bielsko-Biała w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Jego poprzednikiem był Fiat 500, następcą Fiat Cinquecento.
Przez wiele lat był jednym z najczęściej spotykanych samochodów na polskich drogach, doczekał się też bardzo wielu nazw potocznych i zwyczajowych, z których najpopularniejsza – Maluch, stała się pod koniec produkcji tego modelu (1997) jego oficjalną nazwą.
Łącznie wyprodukowano 4 671 586 sztuk Fiatów 126, z czego we Włoszech powstało 1 352 912 sztuk. W Polsce wyprodukowano łącznie 3 318 674 sztuk Fiatów 126, z czego w Bielsku-Białej – 1 152 325, a w Tychach – 2 166 349. W Austrii 2069 sztuk włoskiego Fiata zostało wzbogaconych o m.in. mocniejszy silnik typu bokser przez firmę Steyr, oraz ogrzewanie postojowe.

wikipedia.org

DANE TECHNICZNE



PROTOTYPY

Fiat 126 BOMBEL



Fiat 126 LONG



Fiat 126 KOMBI



Fiat 126 "RYJEK"



Fiat 126 EL CABRIO



Fiat 126 LPT „Lekki Pojazd Terenowy”



Fiat 126 KOMBI



Wszędołaz




EKSPORT FIATA

W latach 1975-1992 wyeksportowano 897 316 Polskich Fiatów 126p. W czasach PRL był również sprzedawany w kraju za dewizy lub bony Banku PEKAO, w ramach tzw. eksportu wewnętrznego.
Polski Fiat 126p był eksportowany m.in. do Włoch, Jugosławii, RFN, Węgier, Francji, Chin, Wielkiej Brytanii, Czechosłowacji, Belgii, Bułgarii, Szwajcarii, Grecji, Austrii, Danii, Chile, Nowej Zelandii, Australii, Egiptu oraz na Cypr i Kubę.


Coś od siebie
Gdy byłem mały i jechałem na działkę z dziadkiem, zawsze brama wjazdowa była "taranowana" przez malucha :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


hailstorm

2012-12-19, 00:05
Po co taki artykuł na sadolu, przecież to Ctrl + C Ctrl + V z Wikipedii ??

Kakushkin

2012-12-19, 01:04
JApie**olE. Wyobraź sobie, że nie czytam całej wikipedii i dla mnie kurewskie piwo dla autora za CIEKAWY artykuł. Jak tak bardzo lubisz się przypie**alać to Cię zmartwię, większość takich tutaj jest obdarzana pogardą, idź się wyżyć na kwejka albo dodaj coś od siebie na wikipedię. Ode mnie krata browarów i szykuj typie kolejne artykuły z legendami polskiej motoryzacji, ode mnie możesz liczyć na piwo.

killerZeWsi

2012-12-19, 01:27
@up
Taka z malucha legenda POLSKIEJ motoryzacji, jak z ciebie sadol...

Kakushkin

2012-12-19, 01:31
killerZeWsi napisał/a:

@up
Taka z malucha legenda POLSKIEJ motoryzacji, jak z ciebie sadol...


Wybacz, faktycznie, maluchy nie były nigdy u nas produkowane i zaledwie kilka na ulicach można było spotkać. No tak. Wyjdź.

Brind'amour

2012-12-19, 01:48
Piekny samochod. To on mnie woził w mrozne zimy na treningi i nigdy nie zawiodł. Teraz moge mu oddac hołd - piwo

Moonlord

2012-12-19, 01:48
a ja śmigam maluchem, mam do tego przemieszczadełka mega sentyment.
Czasami jak zatrzyma mnie czerwone światło i zrówna się ze mną jakiś zgred z małżonką w nowy aucie, to z łezką w oku spoglądają na malucha.
To jest kawał historii, ale nie zrozumie tego ten, kto zaczynał uczyć się jeździć z "L"-ką na dachu...
Mogę się założyć, że jakby na egzaminie na prawo jazdy kazali by świeżakowi pokazać gdzie wlewa się płyn chłodniczy do Fiata 126p to 98% wyszłoby z wynikiem negatywny. PEACE

j2m2

2012-12-19, 02:07
@up dziadek, ty wchodzisz na sadola????

hailstorm

2012-12-19, 02:07
Damundo napisał/a:

JApie**olE. Wyobraź sobie, że nie czytam całej wikipedii i dla mnie kurewskie piwo dla autora za CIEKAWY artykuł. Jak tak bardzo lubisz się przypie**alać to Cię zmartwię, większość takich tutaj jest obdarzana pogardą, idź się wyżyć na kwejka albo dodaj coś od siebie na wikipedię. Ode mnie krata browarów i szykuj typie kolejne artykuły z legendami polskiej motoryzacji, ode mnie możesz liczyć na piwo.


Soorki mistrzuniu , po prostu dla mnie ten artykuł jest niesamowicie pobieżny i skopiowany z Wiki. Fajnie ze autor wrzucił taki temat tylko z wykonaniem gorzej.

Moonlord napisał/a:


Mogę się założyć, że jakby na egzaminie na prawo jazdy kazali by świeżakowi pokazać gdzie wlewa się płyn chłodniczy do Fiata 126p to 98% wyszłoby z wynikiem negatywny. PEACE


Pierwsze problemu pojawiłyby się jakby mieli odpalić wóz w wersji bez elektromagnesu rozrusznika "na linkę". Ja np. w swoim malarze nie przerabiałem i robi to za bardzo dobre zabezpieczenie antykradzieżowe.

Moonlord

2012-12-19, 02:34
@up
czy ja wiem, żeby odpalić malucha 'na linkę' bez pomocy kluczyka, wystarczyło włożyć ogólnodostępną monetę w miejsce bezpiecznika i nawet nie trzeba było do niego wsiadać żeby odpalić, wystarczyło popchnąć tylko rozrusznik 'na szczotkę'. A jak się otwierało fiaty 125p i 126p na zapalniczkę to tylko starsze pokolenie wie :)

hailstorm

2012-12-19, 02:45
Moonlord napisał/a:

@up
wystarczyło włożyć ogólnodostępną monetę w miejsce bezpiecznika , wystarczyło popchnąć tylko rozrusznik 'na szczotkę'.



Cicho bo się dreso-gimby dowiedzą. :) Piwko leci

Kiedyś 15 minut patrzyłem jak dwóch gówniarzy siedziało w moim poprzednim malarze i kombinowali jak go się odpala.

czerpak

2012-12-19, 04:10
Dobra, artykuł słaby, nie ma co mówić.
Zdałem na nim prawo jazdy. Za pierwszym razem (cóż, inne czasy).
Moje pierwsze auto. Jechałem i nad morze, i na Mazury, córka z tyłu "kiedy będziemy, kiedy będziemy". W życiu wypadku w tej puszce nie miałem.
Szkoda, fajny dupowóz był.

misio1631

2012-12-19, 06:29
@up jak byś miał wypadek to nie pisał byś teraz komentarza bo strefa zgniotu jak wiadomo kończyła się na silniku

luki_wch

2012-12-19, 08:16
Z tego co się orientuję, to Maluch w wersji kabrio chyba był produkowany (przynajmniej kilka na ulicach widziałem). Poza tym 2 razy zdjęcie malucha kombi.