18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Czerwony sztandar nad Berlinem

~Faper Noster • 2011-09-16, 18:16
Sadistic bawi i uczy


Ach, któż nie zna tej foty! Dzielny radziecki sałdat wymach*jący czerwonym sztandarem na ruinach Reichstagu, w tle płonący Berlin. Słowem- zwycięstwo dzielnych aliantów nad złem w najczystszej postaci.

Przypatrzmy się jednak bliżej oryginalnemu zdjęciu (poniżej). Widać na nim wyraźnie, że drugi żołnierz widoczny na zdjęciu ma... 2 zegarki! Choć Rosjanie przekonują, że w Armii Czerwonej popularnym zwyczajem było noszenie na jednej ręce zegarka, a na drugiej kompasu, bliższa prawdy wydaje się być wersja jakoby drugi zegarek był mało legalnym łupem wojennym.
Ponadto dodany został dym, a i sama flaga została nieco upiękniona.



Samo zdjęcie zostało zrobione 3 dni po wkroczeniu Armii Czerwonej do Berlina (2 maja 1945r) i było pozowane.
Żołnierz trzymający flagę, Abdulkhakim Ismailow, zmarł 17 lutego 2010r w wieku 94 lat.
Zdjęcie "prasowe" w większej rozdzielczości- https://i.sadistic.pl/pics/0f6287d462a5.jpg

Adivost0

2011-09-18, 16:56
Od kiedy ruscy byli aliantami? Myślałem że to bylo sowieci, ale w końcu Sadistic uczy i bawi .

Suka_Blyat

2011-09-18, 17:05
Rosjanie zawsze byli sp***olonym narodem :-/

~Faper Noster

2011-09-18, 17:24
Adivost0 napisał/a:

Od kiedy ruscy byli aliantami?

Poprawcie mnie jeśli się mylę- o ile pamiętam, II W.Ś. to nie C&C: Red Alert :) Wtedy ZSRR było sprzymierzone z USA.

TND

2011-09-18, 17:44
@szmaragdowy czad
A co niby polski żołnierz miałby robić pierwszy na Reichstagu ? Przecież był on zdobywany tylko przez sowietów, więc te swoje ciekawostki włóż między bajki.

Suka_Blyat

2011-09-18, 18:45
TND napisał/a:

@szmaragdowy czad
A co niby polski żołnierz miałby robić pierwszy na Reichstagu ? Przecież był on zdobywany tylko przez sowietów, więc te swoje ciekawostki włóż między bajki.


Aż się wtrącę... Ale Berlin (Reichstag też) zdobywali i ruskie i Polacy.

Polscy żołnierze zameldowali się 30 kwietnia o 7.00 rano i od tej chwili brali udział w walkach w ostatnim, najsilniej umocnionym rejonie, m.in. w zachodniej części Tiergarten, przebijając się w stronę Reichstagu, w rejonie Politechniki i przy bramie Brandenburskiej. Zdobyli 56 kwartałów miasta, 7 kompleksów fabrycznych, 4 stacje metra i większą część budynków Politechniki.

Źródełeczko WiKi

I jeszcze tutaj opis co do flagi na reichstagu
Cytat:

O fladze wiem od mojego dziadka, który był w 1 DP i był naocznym świadkiem zatknięcia polskiej flagi na Reichstagu i zastrzelenia jego kolegi, który tę flagę zatknął. Zastrzelił go ruski szeregowiec. Dziadek wspominał, że stało się to tuż po zatknięciu flagi, nie było żadnego rozstrzeliwania itp., tylko po prostu seria z automatu »od serca« ruskiego szeregowca. Co ciekawe, świadkiem tego był także jakiś ruski major, przyjaciel dziadka.


Źródło

TND

2011-09-18, 19:08
"Reichstag został zdobyty po silnych walkach przez 176 pułk 150 dywizji strzelców 3 Armii 1 Frontu Białoruskiego."
Źródełeczko również wiki

Do tego jeszcze fragment artykułu o polskiej fladze na reichstagu:

„Byłam tego świadkiem, a to dlatego, że mieliśmy w mojej jednostce łączności kwatermistrza bardzo mądrego człowieka, majora Nabela. Kiedy doszliśmy do Berlina, powiedział: »Wiecie co, siadajcie na wóz łączności. Zawiozę was do Reichstagu. Myśmy zdobyli Berlin, to będziecie widzieli«. Kiedy dojechaliśmy, to już merdała flaga. Budynek był oddalony od nas, myśmy siedzieli na tym samochodzie, który kwatermistrz nam załatwił. Powiedział: »Patrzcie, flaga już nasza wisi«. I mówiono nam, że zawiesił ją polski saper. Nazwiska nie pamiętam” – relacjonuje „Focusowi Historia” Teofila Bojkowska. Na potwierdzenie swojej relacji daje mi telefon do Hanny Janickiej, która służyła podczas walk w Berlinie przy radiostacji. Jej także wydaje się, że zawieszono na Reichstagu polską flagę. Ale podczas naszej rozmowy i ona nie potrafi podać nazwiska sapera, który to zrobił...

Cóż, pozostaje jeszcze istotna kwestia, czy temu zawieszeniu flagi towarzyszyły jakieś swary, czy wręcz strzelanina z czerwonoarmistami? „Były tam utarczki, bo Polacy chcieli zawiesić, a Rosjanie się nie zgadzali. Nawet do rękoczynów dochodziło, bo to była wojna, chłopaki bitni” – dzieli się swoją wiedzą ppor. Bojkowska. Rękoczyny? A może padły strzały? „Strzelaniny nie było, ale było nieporozumienie”– twierdzi kategorycznie weteranka. Inni świadkowie albo milczą, albo już odeszli...

Link do całości

Nie twierdze ze polskiej flagi tam nie było, tylko ze nie została tam wetknięta jako pierwsza. Choć już ta cała sprawa ze strzelaniną wygląda mi na plotke typu "dokopmy ruskim"

Edit: jeszcze co do twojego cytatu nie wiem czy zauważyłeś ale pochodzi on z forum, wiec sorry ale jego prawdziwość jest dla mnie prawie zerowa.

Suka_Blyat

2011-09-18, 19:49
@TND
Możemy tu prowadzić polemikę kto ma rację, a kto nie. Więc powiedzmy, że obaj mamy rację i już :wodka:

TND

2011-09-18, 19:55
Nie mam nic przeciwko ;-)

go...........11

2011-09-18, 21:03
A po ch*ja umieszczać ruskich na tapetę ? Ustaw sobie lepiej Husarię.

SZMARAGDOWY CZAD

2011-09-18, 21:27
TND napisał/a:

@szmaragdowy czad
A co niby polski żołnierz miałby robić pierwszy na Reichstagu ? Przecież był on zdobywany tylko przez sowietów, więc te swoje ciekawostki włóż między bajki.



To są jednostki które brały udział w ofensywie na Berlin, wspomagały wyżej już wspomniany 1 Front białoruski
- 1 Warszawska Dywizja Piechoty z 1 Armii Wojska Polskiego
- 2 Pomorska Brygada Artylerii Haubic
- 6 samodzielny warszawski zmotoryzowany batalion pontonowo – mostowy
- 1 Samodzielna Brygada Moździerzy

Prometheus_Coprophagus

2011-09-19, 00:35
Adivost0 napisał/a:

Od kiedy ruscy byli aliantami? Myślałem że to bylo sowieci, ale w końcu Sadistic uczy i bawi .



Istota trzech konfliktów drugiej wojny światowej (nawiasem, koncept generała Franco):
- wojna niemiecko - polska (rząd SSSR, niezależnie od agresji z 17 września, nie wypowiedział oficjalnie wojny Polsce)
- wojna niemiecko - aliancka
- wojna amerykańsko - japońska.
W przypadku drugiego konfliktu SSSR można (a nawet należy) sklasyfikować jako aliantów.

Vl...........in

2011-09-19, 18:59
gonzo3211 napisał/a:

A po ch*ja umieszczać ruskich na tapetę ? Ustaw sobie lepiej Husarię.



Będę miał na tapecie to co lubię.

PS: A tobie ch*j do tego.