18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Brutalna architektura

Ar...........an • 2013-04-20, 17:13
Brutalizm jeden z bardziej kontrowersyjnych kierunków w architekturze powstały w końcu lat 40. XX wieku.
Jego nazwa wywodzi się od francuskiego określenia „brut” czyli surowy nawiązującego do surowego betonu w oparciu o który obiekty były budowane.
Prekursorem stylu stał się słynny architekt Le Corbusier projektując w 1947 Jednostkę marsylską zwaną przez architektów "maszyną do mieszkania" sugerując, iż znajduje się w nim wszystko czego potrzeba człowiekowi do życia, wśród szarych obywateli zyskał jednak miano "Domu wariatów". Prócz funkcjonalności charakterystyczną cechą budynku była właśnie żelbetowa konstrukcja. Patent ten otworzył wrota fantazji nowemu pokoleniu architektów.
Poniżej kilka takich pojechanych betonów

Jednostka Marsylska
http://www.forresters.pl/wp-content/uploads/2010/04/Unite-d-Habitation.jpg

Siedziba Banku Gruzji


SESC Pompéi [Marcelo Carvalho Ferraz] Sao Paulo 1977


Blok mieszkalny Nakagin Capsule Tower [Kisho Kurokawa] Tokio 1972



Museum of Art Herbert F. Johnson [Ieoh Ming Pei] Nowy Jork 1973


Budynek mieszkalny Habitat 67 [Moshe Safdie] Motreal 1967




Geisellibrary [William Pereira] San Diego 1969



zdjęcia Wikipedia, Skyscrapercity tekst własny

jigsaw0

2013-04-20, 18:09
Fajne! Szkoda, że mało zdjęć.
Ale co do Katowic, to dalej jestem zdania, że wylądował tu prawdziwy spodek, którego w ówczesnym czasie nie było jak przetransportować, więc go obudowali. Bo jeśli nie, to skąd nazwa 'spodek' ... ?

Ar...........an

2013-04-20, 18:22
Budynki mieszkalne w Paryżu


Obiekt wielofunkcyjny Edificio Polifunzionale in via Campania [Lucio Passarelli] Rzym 1964



Do najbardziej znanych polskich przykładów tej architektury można zaliczyć Katowicki Spodek


Brutalizmu nie należy łączyć z tzw. wielką płytą która zaliczana jest do funkcjonalizmu i powstawała już w okresie międzywojennym
Bloki mieszkalne z 1934 roku Paryż


Tutaj wstawiłem tylko kilka ciekawszych przypadków, jesli to kogoś zainteresuje to zapraszam tu http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?s=083087abef4ceb65dc73e6f2894e6b62&t=542259&page=11

mikel1994

2013-04-20, 23:15
Uwaga, mała dygresja:
Wtf lol...

Od dwóch lat uczę się rysunku architektonicznego, bo chciałbym się dostać na architekturę (tak, tak, roboty nie ma i nie będzie, wiem) i no fakt faktem, moja znajomość architektury ograniczała się do oglądania nowych projektów, realizacji i ogarniania tradycyjnych form, więc pojęcia brutalizm jako takiego nie znałem.

Ale właśnie sobie uświadomiłem, że co najmniej połowa moich pomysłów wpisuje się w ten nurt... Ba, większość używanych elementów to te same co widzimy tutaj, już nie mówiąc o początkowych tematach, gdzie z elementów w stylu prostopadłościan z otworem trzeba było coś wymyślić. Wrzuciłbym jakieś szkice, albo prace, ale nie chce mi się szukać.

Wniosek? Dzięki, k***a, za rozwijanie "kreatywności" w kierunku, który mi się nigdy nie przyda, no bo jaki normalny inwestor da się na coś takiego namówić i co więcej, każdy kolejny pomysł będzie przypominał jakąś istniejącą już realizację.

Z resztą... I tak większość zagranicznych uczelni zaczyna odchodzić od durnych egzaminów z rysunku, które prawie nic już nie sprawdzają, a umiejętność rysowania jest zastąpiona przez nowoczesne technologie. Chociaż i tak egzamin na mojej przyszłej uczelni (Gliwice) jako tako trzyma poziom w porównaniu do niektórych miast (Wrocław rok temu, temat: zaprojektuj budę dla psa, 70% prac to trzy klocki na sobie, zaj***ne tło na czarno i spoko praca ;D).

Co ja się przejmuję... I tak roboty nie znajdę.

morrgan

2013-04-20, 23:21
moj faworyt to blok zbudowany z pralek

hubert88

2013-04-20, 23:26
Tak mi się skojarzyło z BUWem










StereoTyp

2013-04-20, 23:27
Nakagin Capsule Tower w Tokio wygląda jak pralki na złomowisku....

verrnume

2013-04-20, 23:31
Ardrian napisał/a:


Prekursorem stylu stał się słynny architekt Le Corbusier projektując w 1947 Jednostkę marsylską


Przed jednostka marsylska Corbusier juz zaprojektowal kilka innych budynkow ( jednostka nie jest pod wzgledem stylu momentem przelomowym)

Ardrian napisał/a:

zwaną przez architektów "maszyną do mieszkania"



nie przez architektow a przez Corbusiera

Ardrian napisał/a:


Brutalizmu nie należy łączyć z tzw. wielką płytą która zaliczana jest do funkcjonalizmu i powstawała już w okresie międzywojennym
Bloki mieszkalne z 1934 roku Paryż
Obrazek

zdjęcia Wikipedia, Skyscrapercity tekst własny



Ostatnia fotografia to Cité de la Muette w Drancy

Zreszta chyba ciezko mowic tam o wielkiej plycie . Chodz budynki te budowane byly w elementow prefabrykowanych, te ostatnie mialy mniejsze gabaryty, i w wiekszosci byly realizowane na miejscu, pelnily funkcje wypelnienia a nie konstrukcji nosnej, pelnily tez role okladziny elewacyjnej. Wiec dobrze bylo by tez nie mylic La Muette z wielka plyta.


Radzilbym czerpac wiedze z nieco powazniejszych zrodel niz fora i wikipedia

platinum1234567

2013-04-20, 23:32
spory rozstrzał , niektóre ciekawe inne fatalne

Pavel1987

2013-04-20, 23:37
Brzydkie jak cholera. Już bunkier Hitlera w Gierłoży lepiej wygląda.

Krzyz

2013-04-20, 23:55
Za architekturę piwko :D , też się nią jaram i wiążę z nią przyszłość.

SeleremJesteem

2013-04-21, 00:00
Tak się składa, że nienawidzę wszystkich architektów, a tych od betonu już w szczególności, a tych od betonu i z francji to już naprawdę najchętniej bym pobił. Nie ma piwa dla architektów.

yoyoyo

2013-04-21, 00:00
Stadion we Wrocławiu pasuje do konwencji - z zewnątrz brutalnie owinięty szmatą, a od wewnątrz surowy beton i groteskowy plastik.