18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Brutalna architektura

Ar...........an • 2013-04-20, 17:13
Brutalizm jeden z bardziej kontrowersyjnych kierunków w architekturze powstały w końcu lat 40. XX wieku.
Jego nazwa wywodzi się od francuskiego określenia „brut” czyli surowy nawiązującego do surowego betonu w oparciu o który obiekty były budowane.
Prekursorem stylu stał się słynny architekt Le Corbusier projektując w 1947 Jednostkę marsylską zwaną przez architektów "maszyną do mieszkania" sugerując, iż znajduje się w nim wszystko czego potrzeba człowiekowi do życia, wśród szarych obywateli zyskał jednak miano "Domu wariatów". Prócz funkcjonalności charakterystyczną cechą budynku była właśnie żelbetowa konstrukcja. Patent ten otworzył wrota fantazji nowemu pokoleniu architektów.
Poniżej kilka takich pojechanych betonów

Jednostka Marsylska
http://www.forresters.pl/wp-content/uploads/2010/04/Unite-d-Habitation.jpg

Siedziba Banku Gruzji


SESC Pompéi [Marcelo Carvalho Ferraz] Sao Paulo 1977


Blok mieszkalny Nakagin Capsule Tower [Kisho Kurokawa] Tokio 1972



Museum of Art Herbert F. Johnson [Ieoh Ming Pei] Nowy Jork 1973


Budynek mieszkalny Habitat 67 [Moshe Safdie] Motreal 1967




Geisellibrary [William Pereira] San Diego 1969



zdjęcia Wikipedia, Skyscrapercity tekst własny

eithe

2013-04-21, 00:01
Cytat:

Od dwóch lat uczę się rysunku architektonicznego, bo chciałbym się dostać na architekturę (tak, tak, roboty nie ma i nie będzie, wiem) i no fakt faktem, moja znajomość architektury ograniczała się do oglądania nowych projektów, realizacji i ogarniania tradycyjnych form, więc pojęcia brutalizm jako takiego nie znałem.



Jeśli od 2 lat myślisz o architekturze jako przyszłym zawodzie i nawet nie znasz pojęcia brutalizm to chyba Ci nie zależy. Zapoznaj się z historią architektury, bo takiego Pana jak np. Le Corbusier MUSISZ znać!

Cytat:

Z resztą... I tak większość zagranicznych uczelni zaczyna odchodzić od durnych egzaminów z rysunku, które prawie nic już nie sprawdzają, a umiejętność rysowania jest zastąpiona przez nowoczesne technologie.



Technika nigdy Ci nie zastąpi umiejętności rysowania, każdy doświadczony i uznany architekt Ci to powie, a na studiach będą Ci to do głowy wbijać. Każdy projekt powstaje poprzez rysunek, przelewasz to co w Twojej głowie na kalkę najpierw.


Takie tam rady starszego kolegi. (trochę hejt przyznaję się)

Caribou

2013-04-21, 00:04
Najsłynniejszym przykładem brutalizmu w Polsce był dworzec w Katowicach, nie tak dawno został wyburzony. Szkoda, że nie wspomniałeś o Brutalu.








mikel1994

2013-04-21, 00:16
Cytat:

Jeśli od 2 lat myślisz o architekturze jako przyszłym zawodzie i nawet nie znasz pojęcia brutalizm to chyba Ci nie zależy. Zapoznaj się z historią architektury, bo takiego Pana jak np. Le Corbusier MUSISZ znać!


Czy żeby grać i tworzyć muzykę muszę znać wszystkie terminy których uczą w szkołach muzycznych?
Na razie wystarczy mi stres związany z tym, żeby się dostać.

Inną sprawą jest, że jak mi na egzaminie w temacie wyskoczą z jakimś terminem którego nie znam, to jestem w dupie, ale to się raczej rzadko zdarza.

No dobra, jestem leniwy i mam nadzieję, że na uczelni mnie tego nauczą... Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie się przeliczę :D

Cytat:

Technika nigdy Ci nie zastąpi umiejętności rysowania, każdy doświadczony i uznany architekt Ci to powie, a na studiach będą Ci to do głowy wbijać. Każdy projekt powstaje poprzez rysunek, przelewasz to co w Twojej głowie na kalkę najpierw.



Na razie jesteś pierwszą osobą która mi takie coś mówi (pisze). Przed Tobą kilka osób (w tym architektów, również w zawodzie od wielu lat, czy innych synów architektów) stwierdziło, że teraz się pracuje przy komputerze i umiejętność rysowania schodzi na dalszy plan. Nie mówię, że jest to kompletnie nieprzydatne, bo jakoś kreatywność rozwinąć trzeba, ale jak tu się rozwijać jeżeli na kursach uczą mnie wymyślać coś, co już zostało wymyślone? A szanse dostania się na studia bez kursów jest bliskie zeru (chyba że ma się naprawdę wielki talent, ale to jest minimalny odsetek), ponieważ miejsca na uczelniach zapychają dzieciaki rodziców którzy wymarzyli sobie, że ich dzieci będą architektami i wypychają ich na tego typu kursy.

Pozdrawiam i dobrej nocy życzę.

.kmn

2013-04-21, 00:53
mikel1994 napisał/a:


Czy żeby grać i tworzyć muzykę muszę znać wszystkie terminy których uczą w szkołach muzycznych?
Na razie wystarczy mi stres związany z tym, żeby się dostać.

Inną sprawą jest, że jak mi na egzaminie w temacie wyskoczą z jakimś terminem którego nie znam, to jestem w dupie, ale to się raczej rzadko zdarza.

No dobra, jestem leniwy i mam nadzieję, że na uczelni mnie tego nauczą... Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie się przeliczę :D


:idzwch*j:
Jak nie znasz Le Corbusiera i jego twórczości to jakbyś się uczył w szkole muzycznej i nie wiedział kto to był Mozart albo Chopin.

Marshal

2013-04-21, 00:55
mikel1994
Raczej rysunek techniczny jest przydatny czasem. Masz projekt kij wie gdzie i musisz dla wykonawcy cos narysowac. Oloweczek, karteczka i linijka.
A programy komputerowe. No wiadomo AutoCad , Revit , Solidworks - chociaz odchodzi sie od Solidworksu na rzecz Revitu.
To podstawa. Ale nigdy technologia nie zastapi czlowieka.
To powiedzialem ja - student Inzynierii Ladowej (innymi slowy Budownictwa).

!Timon

2013-04-21, 00:55
@mikel1994

Ja zupełnie z inne branży więc tak ogólnie się tylko wypowiem, że podstawy niezależnie od tego jak bardzo wyparte przez technologię opanować musisz. W każdej dziedzinie. Fundamentów nie widzisz bo są pod ziemią, ale bez nich wieżowca nie zbudujesz.

skandal89

2013-04-21, 01:10
@mikel1994

komputeryzacja w tym zawodzie oczywiście jest powszechna, komputer jest po prostu nowym narzędziem pracy, jednak rysunek to dalej podstawa, będąc na kawie nie zawsze masz z sobą komputer, wpadnie Ci do głowy jakaś myśl i wartało by ją jakoś uwiecznić. Pierwsze szkice koncepcyjne powinny powstawać i najczęściej powstają ręcznie.
Co do pracy to nie piwedol, że nie dostaniesz tylko się staraj na studiach być dobrym, jak będziesz dobry to sami wykładowy Cie na początku zatrudnią, przynajmniej u nas tak jest.

@Marshal

Rysunek techniczny też jest ważny, ale kto nosi ze sobą przyrządy kreślarskie na budowę, czasem trzeba coś narysować odręcznie, szybko i ładnie tak, żeby każdy zrozumiał, czasem też trzeba naszkicować komuś koncepcję tak, zeby skumał o co chodzi, tak więc rysunek odręczny jest ważny.

Ja pochodziłem na kurs ze 4 czy 5 miesięcy i mi to wystarczyło, oczywiście asem rysunkowym nie jestem, ale wystarcza mi to do szkicowania koncepcji, cała reszta to w zasadzie autocad + jakiś program do wizek (sketchup) + photoshop.

PS o Brutaliźmie, jego przedstawicielach i innych rzeczach dowiesz się na historii architektury już na uczelni, ale zastanawiam się na jaką uczelnię startujesz, ze boisz się pytań z zakresu historii? U mnie był tylko 2 etapowy egzamin z rysunku + konkurs świadectw.

chrucik

2013-04-21, 09:59
A dworzec w Kielcach...

jebacwas

2013-04-21, 10:34
Budynek mieszkalny Habitat 67 [Moshe Safdie] Motreal 1967

Ten widziałem w Kanadzie ; ) Podobno studenci architektury zaprojektowali go tak, że nie ma możliwości zajrzeć komuś do okna.

mikel1994

2013-04-21, 10:34
skandal89 napisał/a:


PS o Brutaliźmie, jego przedstawicielach i innych rzeczach dowiesz się na historii architektury już na uczelni, ale zastanawiam się na jaką uczelnię startujesz, ze boisz się pytań z zakresu historii? U mnie był tylko 2 etapowy egzamin z rysunku + konkurs świadectw.



Nie pytań z zakresu historii, tylko z terminologii. I nie pytań, tylko umieszczenia jakiegoś terminu w temacie rysunku.

Dajmy na to jeden z dwóch tematów na egzaminie (W GLiwicach) będzie tematem tradycyjnym i dostanę opis dworku barokowego alkierzowego - zanim zacząłem się uczyć na kursie nie miałem pojęcia czym jest "alkierz" (myślę że bym nie wiedział nawet po przeczytaniu Wesela Wyspiańskiego), tak samo jak nie wiedziałem czym jest lukarna, wykusz i inne tego typu rzeczy. To są banały, a ilu rzeczy nie wiem, a które mogę dostać w temacie na egzaminie? O to chodzi.

skandal89

2013-04-21, 12:26
chrucik napisał/a:

A dworzec w Kielcach...
Obrazek



Dworzec w kielcach to majstersztyk rozwiązań komunikacyjnych, ruch piezy i kołowy odbywa się całkowicie bezkolizyjnie. Co do wyglądu to fakt brzydal straszny, zaniedbany i dziwny, ale stał się w zasadzie ikoną miasta i teraz ma być remontowany i modernizowany, zobaczymy jak wyjdzie.


@mikel1994

U mnie było trzeba na pierwszym etapie narysować 3 zadane bryły z odbiciem w lustrze a na drugim nowoczesny plac wg. własnego uznania, ale każda uczelnia ma jakieś swoje fanaberie ;)

Yurij

2013-04-21, 14:20
Za architekturę piwo, acz brutalistycznych projektów Corbusiera nie cierpię. BTW chyba się zbiorę w sobie i opracuję kolejny temat o architekturze totalitarnej na sadola. :hitler:

skandal89

2013-04-21, 14:28
Mógłbyś w końcu :P A co do Corbusiera to wiedzieć o nim trzeba bo to pewnego rodzaju pionier, ale na szczęście nikt nie każe nikomu się nim zachwycać, ot takie wybryki architektoniczne.