18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Ateistyczne billboardy pojawią się w Lublinie

Czesiek181 • 2012-09-11, 13:12
Lublin będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym staną billboardy propagujące ateizm. Pierwszego października pojawią się przy ulicach: Bernardyńskiej, Ruskiej, Kunickiego i Lubelskiego Lipca 80.

Na czterech billboardach pojawi się hasło: "Nie zabijam. Nie kradnę. Nie wierzę" lub "Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam".

Organizatorem ateistycznej kampanii jest lubelska fundacja "Wolność od Religii", we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów, Stowarzyszeniem Ateistycznym oraz przy wsparciu portali o tematyce racjonalistycznej i ateistycznej. - Kampania to początek dyskusji o tej części polskiego społeczeństwa, która wyznaje pogląd ateistyczny, racjonalny, ale nie jest dopuszczona do głosu - tłumaczy Dorota Wójcik, prezes "Wolność od Religii".


To także protest przeciwko finansowaniu z budżetu państwa i obecności religii katolickiej w publicznych przedszkolach i szkołach.

Sfinansowane z darowizn billboardy będą wisieć przez miesiąc. Nie tylko w Lublinie: w listopadzie dwa takie billboardy pojawią się w Częstochowie i po jednym w Świebodzinie i Krakowie. Niewykluczone, że także w innych miastach.
Dlaczego pierwszy będzie Lublin? Ponieważ, jak pisze w informacji o kampanii fundacja “Wolność od religii", Lublin "postrzegany jest jako ostoja polityki kształtowanej przez PiS, symboliczna stolica Polski B".

Kampania ateistyczna nie jest polskim wynalazkiem. Trzy lata temu w Anglii na autobusach pojawiło się hasło "Bóg prawdopodobnie nie istnieje. Przestań się martwić i ciesz się życiem", w Nowym Jorku ateiści wykupili billboardy o treści: "Wiecie, że to mit… i macie wybór". W Australii na autobusach umieszczono hasło: “Ateizm jest pochwałą rozsądku", a w Szwecji : “Bóg prawdopodobnie nie istnieje". Zrodlo

ul...........rt

2012-09-11, 13:13
No to mohery złapią za grabie....

Boldgrim

2012-09-11, 13:15
Kolejny sposób na robienie kasy na naiwniakach...wierzący i tak to oleją, prawdziwi ateiści tym bardziej. Zostaje tylko szary motłoch, lecący na wszystko co w TV i reklamie...

_R...........s_

2012-09-11, 13:20
Dobra, akcja słyszałem już o niej wcześniej. Bilbordy są finansowane z darowizn. Na chwilę obecną zebrano: 8 777,50 ZŁ. Jeśli chcecie wspomóż akcję, chcecie by więcej billboardów powstało, macie tu ich stronkę internetową:
http://www.wolnoscodreligii.pl/
Może dużo to nie zmieni, ale i tak k***a lepsze to niż nic.

El...........ro

2012-09-11, 13:20
Klasyka. Ktoś teraz pewnie uwierzy w wielki przełom w walce z katolami i moherami. Nareszcie się uda wypędzić religię ze szkół i krzyż z sejmu. Osoby pozbawione zdrowego rozsądku i zwyczajnie głupie zaczną się fascynować. Moim zdaniem jest to nowy pomysł na "robienie" pieniędzy. Podobnie jak Wszystkie partie zielonych i greenpeace etc. Spłynie to po ludziach jak po szybie. Jestem osobą wierzącą i pozostaje mi się tylko zaśmiać. Natomiast niech hejterzy religijni nadal plują żółcią.

Czesiek181

2012-09-11, 13:22
El3ctro napisał/a:

Jestem osobą wierzącą i pozostaje mi się tylko zaśmiać.

I co mnie to obchodzi?

moot

2012-09-11, 13:26
To, że ktoś jest ateistą nie znaczy zaraz, że ma się nie przejmować na co idą jego pieniądze, takie moje zdanie. Co nie zmienia faktu, że takie akcje ch*ja dadzą pewnie.

Sl...........nx

2012-09-11, 14:54
O, to zdumiewający poziom hipokryzji. Wolność od religii, od wiary, a sami propagują swoją i robią to na dodatek obscenicznie, plakatami.
k***a, jak żyję, to nie przypominam sobie w moim mieście plakatów propagujących Chrześcijaństwo. Może były, ja nie pamiętam.
A w Lublinie proszę, będą billboardy. Ciekawe co na to władze pewnej uczelni będącej w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o poziom nauczania, czyli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

I co to k***a za sformułowanie, "Polska B"? A te ateistyczne tępaki to co, jest "Polska A"? Bo mniemam, że raczej nie "Polska Ą", gdyż akurat dla nich wartości polskie są gówno warte, więc polskie znaki przypuszczalnie też.

I jeszcze te akcje, na których się wzorują... "wiesz, że to mit" - skąd? "Bóg prawdopodobnie nie istnieje" - Bardziej by pasowało "Możliwe, że Bóg nie istnieje". "Ateizm jest pochwałą rozsądku" - Niby dlaczego? Bo kiedyś były jakieś badania, które ukazały, że osoby niewierzące mają wyższy iloraz inteligencji? No chyba takie były, ale jakoś nie spotkałem się z żadną publikacją, która opisywała sposób przeprowadzenia badań. Czy brali pod uwagę tylko osoby, które oficjalnie deklarowały się jako niewierzące? Czy może też takie, które mówiły, ze są niewierzące, ale jednak miały chrzest i nie dokonały apostazji? To wbrew pozorom, wszystko zmienia, bo jeżeli weźmiemy pod uwagę pierwszą metodę, to badania są niewiarygodne, a jeżeli drugą, to wtedy możemy śmiało przyjąć tezę, że tendencja zacznie się odwracać - coraz więcej ludzi zacznie olewać religię tylko na zasadzie "będę należał do grupy mądrzejszych". Odpłynie wśród wierzących wielu głupców.

Te hasła są absurdalne. Zgadza się, kościół nie jest święty. Przez wieki sprawił, że ma sporo za uszami. Teraz też święty nie jest, ale nie morduje, jak to niektórzy starają się wmówić. Pomimo tego, że w wielu miejscach publicznych na każdym kroku znajduje się krzyż, to jednak ateiści są w tym wypadku hipokrytami. Bo to oni mówili, nie katolicy, ale właśnie oni, że wiara nie powinna mieć żadnego wpływu na życie publiczne i symbole odnoszące się do niej, powinny z życia publicznego zniknąć. No i co? Sami propagują swoją wiarę.

I tak, uważam, że jeżeli człowiek może za siebie sam decydować (czyli jeżeli jest na garnuszku rodziców, to nie) to nikt nie powinien go dyskryminować. Jeżeli przyjął chrzest, komunię, bierzmowanie, bo rodzice tak chcieli, to ma zamknąć ryj i poczekać, aż się usamodzielni i będzie mógł sam decydować o swoim życiu. O tym, czy w szkole ma być religia, powinna decydować określona placówka. Wtedy rodzic ma większy wybór, a i budżet byłby bardziej podreperowany.

Wszystkie te wojny religijne są bez sensu. Oczywiście, że nie ma dowodu na istnienie bóstw, na tym polega wiara. Nie ma też dowodu na nieistnienie. Zaraz mnie ktoś zjedzie, że gadanie o dowodach na nieistnienie jest idiotyczne. Pewnie jest w tym trochę racji. Czy jednak mam w takim razie przyjąć za pewnik, że jesteśmy jedynymi żywymi istotami we wszechświecie? Nie ma życia nigdzie, poza naszą planetą? Biorąc pod uwagę to, jak ogromny jest wszechświat, ile ma układów, galaktyk i że stale się powiększa, to jednak wydaje mi się, że coś tam, gdzieś tam może żyć. Tak, wierzę w to, chociaż nie mam żadnych dowodów.

Dlaczego ktoś, kto wierzy w Boga, chociaż nie ma dowodów, musi być idiotą, a ktoś, kto wierzy w to, iż gdzieś we wszechświecie jest życie, już nie? Taka wielka różnica?



I tak szczerze, mam w dupie to, w co ktoś wierzy. Nie lubię po prostu hipokryzji, zwłaszcza na takim poziomie.

kudlaty1125 napisał/a:

Dobra, akcja słyszałem już o niej wcześniej. Bilbordy są finansowane z darowizn. Na chwilę obecną zebrano: 8 777,50 ZŁ. Jeśli chcecie wspomóż akcję, chcecie by więcej billboardów powstało, macie tu ich stronkę internetową:
http://www.wolnoscodreligii.pl/
Może dużo to nie zmieni, ale i tak k***a lepsze to niż nic.



Wspaniały sposób na zmarnowanie prawie 9 tysięcy. Wiesz co organizacje, takie jak Caritas czy Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta by zrobiło z taką kwotą?
Nie stawiałyby kretyńskich billboardów, tylko kogoś nakarmiły, lub zafundowały leczenie.

straatveger

2012-09-11, 15:27
Polska jest krajem katolickim, ale też wolnym i takich reklam jednak nie powinno być, można reklamować wolną wolę i przypominać o niej ale taki bilbord to typowe nawoływanie ludzi do przejścia na stornę ateistyczną.

Pr...........zy

2012-09-11, 15:52
kudlaty1125 napisał/a:

Dobra, akcja słyszałem już o niej wcześniej. Bilbordy są finansowane z darowizn. Na chwilę obecną zebrano: 8 777,50 ZŁ. Jeśli chcecie wspomóż akcję, chcecie by więcej billboardów powstało, macie tu ich stronkę internetową:
http://www.wolnoscodreligii.pl/
Może dużo to nie zmieni, ale i tak k***a lepsze to niż nic.



Chyba cię poj***ło...

coen7

2012-09-11, 15:55
straatveger napisał/a:

Polska jest krajem katolickim, ale też wolnym i takich reklam jednak nie powinno być, można reklamować wolną wolę i przypominać o niej ale taki bilbord to typowe nawoływanie ludzi do przejścia na stornę ateistyczną.



Ten tekst, w porównaniu z tymi z innych krajów, w cale nie jest nawoływaniem czy jakąś propagandą. To raczej ma zmienić postrzeganie samego ateizmu i ateistów przez, jak sam określiłeś większość, polskiego (pomijając kwestię, czy szczerze, czy nie - katolickiego) społeczeństwa stawiając obok siebie normy moralne ogólnie uznawane przez całe społeczeństwo. Innymi słowy: przekaz bardziej dla wierzących, przed którymi ateizm czasem jest może i nawet demonizowany, brzmi - do tego, że nie należy np. kraść i mordować można dojść nie tylko czytając mądre bądź nie (wedle uznania) księgi.

Zdrojak

2012-09-11, 16:20
Ktoś mi powie na ch*j istnieje stowarzyszenie ateistów? Razem się modlą?

straatveger

2012-09-11, 16:58
coen7 napisał/a:

straatveger napisał/a:
Polska jest krajem katolickim, ale też wolnym i takich reklam jednak nie powinno być, można reklamować wolną wolę i przypominać o niej ale taki bilbord to typowe nawoływanie ludzi do przejścia na stornę ateistyczną.


Ten tekst, w porównaniu z tymi z innych krajów, w cale nie jest nawoływaniem czy jakąś propagandą. To raczej ma zmienić postrzeganie samego ateizmu i ateistów przez, jak sam określiłeś większość, polskiego (pomijając kwestię, czy szczerze, czy nie - katolickiego) społeczeństwa stawiając obok siebie normy moralne ogólnie uznawane przez całe społeczeństwo. Innymi słowy: przekaz bardziej dla wierzących, przed którymi ateizm czasem jest może i nawet demonizowany, brzmi - do tego, że nie należy np. kraść i mordować można dojść nie tylko czytając mądre bądź nie (wedle uznania) księgi.



Nie ma bilbordów "nie zabijam, nie kradnę, UWIERZ W BOGA "
więc nie chce też widzieć takich typu :
" nie zabijam, nie kradnę nie wierzę"
To moja sprawa, kto chce niech wierzy kto nie chce niech nie wierzy
TO nie podlega reklamie
jestem tolerancyjny i mam też znajomych ateistów, ale żaden kulturalny człowiek nie będzie dyskutował o wierze czy jej braku.

Suguru

2012-09-11, 16:59
Ja tu wyczuwam zydowski spisek. Amen.

Stajgerski

2012-09-11, 17:02
W Londynie napisali "Boga prawdopodobnie niema". Do ludzi dotarł najmocniej wyraz... prawdopodobnie, akcja przyniosła odwrotny skutek.