18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Anakonda 12

Mizantrop • 2012-09-20, 17:02
W poniedziałek, 17 września rozpocznie się największe ćwiczenie polskiej armii pod kryptonimem „Anakonda - 12".

Zaplanowano w nim udział blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz 2,3 tys. jednostek sprzętu.



Anakonda - 12 to największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP z udziałem żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Inspektoratu Wojskowej Sł
użby Zdrowia i Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo, podczas ćwiczenia doskonalona będzie współpraca
z organami administracji państwowej. W tym roku, po raz pierwszy w historii ćwiczeń „Anakonda" wezmą udział żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady oraz Wielonarodowego Korpusu Północ -- Wschód. W sumie ćwiczyć będzie blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz 2,3 tys. jednostek sprzętu m.in.: ponad 150 czołgów i transporterów opancerzonych, 24 samoloty, 30 śmigłowców oraz 20 okrętów. Ćwiczeniem będzie kierowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Głównym celem ćwiczenia Anakonda - 12 na czele którego stoi Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka jest sprawdzenie dowództw, sztabów i żołnierzy w zakresie planowania, organizowania i prowadzenia działań obronnych na terenie kraju w ramach operacji połączonej z udziałem sił sojuszniczych.
Scenariusz ćwiczenia zakłada roszczenia terytorialne państw sąsiadujących, które w efekcie prowadzą do konfliktu zbrojnego. Siły Zbrojne muszą poradzić sobie z zaistniałym zagrożeniem i skupić się na obronie własnego terytorium.
Epizody ćwiczenia będą realizowane w dzień i w nocy na poligonach i w centrach szkolenia w Drawsku, Orzyszu, Ustce, a także na akwenach morskich Marynarki Wojennej.

Sojusznicze ćwiczenie „Anakonda" potrwa do 27 września.

Fedek

2012-09-21, 22:41
Weź mi k***a z tym, nie dośc ze w robocie musze o tym sluchać cały czas to jeszcze tutaj

Matthew102

2012-09-21, 22:42
twojastaraluz napisał/a:

Największe ćwiczenia polskiej armii to pompki


wkładane w twoją pedalską dupę ;}

fryca88

2012-09-21, 22:44
Będą wszystkie polskie czołgi...oba


antyzog

2012-09-21, 22:44
Przygotowują się do wojny z Iranem.

aLBEDo

2012-09-21, 22:47
i miliony złotych pójdą z dymem...

mesiash

2012-09-21, 23:04
tak się właśnie zastanawiam - ostatnio jak były ćwiczenia, w czasie których symulowano zamieszki i strzelanie z tłumu, to wszyscy krzyczeli że rząd się przygotowuje by nas gnoić (nie żeby tego nie robił, ale nie przesadza). Czy teraz Ci sami ludzie będą krzyczeć że znów chcą nas zaatakować sąsiedzi?

juki

2012-09-21, 23:15
aLBEDo napisał/a:

i miliony złotych pójdą z dymem...




No tak, lepiej niech siedza w koszarach i nie cwicza :homer:

kokinosz

2012-09-21, 23:16
Według Radosława Sikorskiego (który był Ministrem Obrony Narodowej) Polska obecnie jest w stanie bronić się przez... kilka do kilkunastu godzin. I, że te pierwsze godziny są kluczowe dla zabezpieczenia ważnych stref. Myślę, że wie co mówi. Prawda jest niestety taka, że dzisiaj to byłaby jeszcze szybsza porażka niż w 1939 roku. My możemy się bronić przez Słowacją, Czechami czy Litwą. Natomiast przed Rosją (nie jestem ekspertem jak większość tutaj, więc nie wypowiadam się o Białorusi) czy Niemcami czy jakimkolwiek bardziej uprzemysłowionym krajem możemy tylko klęknąć i negocjować warunki oszczędzenia ludzi, zabytków, miast. Dziś to wojna na technologie, eskadry samolotów, rakiety. Dlatego ważne są sojusze i budowanie prawdziwych relacji opartych na gospodarce, wymianie handlowej, krzewieniu idei, a nie grożeniu palcem. Bo nie mamy czym grozić. Tylko napinacze bez wyobraźni myślą, że mamy jakąkolwiek szansę w konflikcie militarnym...

siwybis

2012-09-21, 23:28
Gdy świat przestanie się zbroić
A w wojsku zabraknie etatów
Broń oddamy do hut
A trepów do domu wariatów...

Namex

2012-09-21, 23:28
jak dla mnie to tylko te dwa myśliwce wyglądały realnie reszta coś za pinkna

Sadoll

2012-09-22, 00:05
Jestem zajebiście dumny z Polskiego Wojska! Szkoda że na filmie ukazano większość naszego arsenału - np. czołgi - sztuk 3

8]

Ale na poważnie jak by przyszło co do czego to i tak wszystkim wpie**olimy :)

JaE

2012-09-22, 00:06
Polska armia tak pięknie wygląda! No właśnie... wygląda, ale nic więcej. Faktycznej siły bojowej to nasze siły zbrojne zbytnio nie posiadają. Podstawowy wóz rozpoznania- BRDM-2. Podstawowy bojowy wóz piechoty- BWP-1. Oba te wozy to są jeżdżące puszki jak na dzisiejsze standardy. Podczas 2 Wojny w Zatoce Perskiej siły koalicji robiły sito w takich wozach za pomocą amunicji wielkokalibrowej. Do tego nawet rakiet nie potrzebowali. Zresztą jaka tam amunicja wielokalibrowa, wystarczy zwykły karabin szturmowy żeby zrobić sito z wozu BRDM. Może na zdjęciach zachodni dowódcy ładnie się prezentują z naszymi, ale za plecami z pewnością patrzą na nas z pożałowaniem. Najnowsze czołgi? Leopard 2 A4 które Niemcy nam oddali bo pozbywają się przestarzałego sprzętu. To jest burdel na kółkach a nie armia. Jeśli do tego doliczyć fakt że nasza armia na niecałe 100tyś. żołnierzy ma 119 generałów, podczas gdy armia USA na prawie półtora miliona żołnierzy ma 40 generałów to wnioski same się nasuwają...

BamBam667

2012-09-22, 01:55
kotorminator napisał/a:

Chciałbym zobaczyć jak wygląda nasza Marynarka Wojenna.



to zerknij na dno bałtyku :P

cosaq

2012-09-22, 02:20
kotorminator napisał/a:

Chciałbym zobaczyć jak wygląda nasza Marynarka Wojenna.



Właśnie tak: