18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

ACTA- Anti-Counterfeiting Trade Agreement [ Temat Zbiorczy ]

Mardog • 2012-01-20, 17:21
Jeśli było to na lincz ze mną, że jestem leniwym ch*jem :roll:

ACTA to międzynarodowe porozumienie, które może się przyczynić do wprowadzenia drakońskiego prawa antypirackiego oraz ograniczyć dostęp do leków. Wszystko w imię chronienia przemysłu oraz "własności intelektualnej". ACTA wzbudza kontrowersje od lat - sporo o tym pisaliśmy. Podsumujmy najważniejsze fakty.

Ogólnie o ACTA

[b]ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z podrabianiem towarów i piractwem. Negocjacje w sprawie porozumienia rozpoczęto w 2007 r. Początkowo uczestniczyły w nich USA, UE, Japonia i Szwajcaria. Obecnie nad ACTA pracują także Australia, Kanada, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Meksyk i kilka innych krajów.

Jakie korzyści ma przynieść ACTA?
Według twórców porozumienia ma ona utrudnić wprowadzanie na rynek fałszywych towarów, jak również ograniczyć piractwo w środowisku cyfrowym. Twórcy ACTA zakładają, że surowsze prawo z pewnością wyeliminuje te zjawiska i sprawi, że gospodarka odetchnie. Oczywiście można wątpić w to, czy istnieje ścisłe powiązanie między zwalczaniem fałszerstwa i piractwa oraz wzrostem gospodarczym i innowacyjnością, ale nie to jest w ACTA kontrowersyjne. Cała krytyka ACTA skupia się na dwóch elementach:

ACTA proponuje ochronę własności intelektualnej ogromnym kosztem, tzn. w sposób, który może narażać na odpowiedzialność podmioty całkiem niewinne. ACTA może również otwierać drogę do naruszeń prywatności i praw podstawowych w imię walki z piractwem. Wreszcie może ona utrudniać obywatelom niektórych państw dostęp do leków ratujących życie.
ACTA od początku tworzona była w taki sposób, aby jak najmniej podmiotów miało dostęp do negocjacji. Porozumienie powstawało w tajemnicy przez ponad dwa lata! Szkic porozumienia opublikowano dopiero w kwietniu 2010 r., a finalny tekst w listopadzie 2010 r. Wielu polityków nadal nie wie, czym jest ACTA, a twórcy porozumienia już zaczęli mówić o konieczności podpisania go.
Omówmy teraz dokładniej dwa powyższe elementy.

Koszty ACTA

ACTA może przenieść walkę z naruszeniami praw autorskich na dostawców internetu. Ich reakcją „w ramach współpracy” może być monitorowanie treści przesyłanych przez obywateli i blokowanie określonych usług, nierzadko legalnych. Mówimy zatem o naruszaniu ludzkiej prywatności i ograniczaniu komunikacji między ludźmi, a wszystko w imię ochrony praw autorskich.

ACTA inaczej niż istniejące prawo definiuje skalę komercyjną naruszeń. W porozumieniu jest mowa o „komercyjnych działaniach dla bezpośredniej lub pośredniej korzyści ekonomicznej lub komercyjnej”. Niektórzy eksperci mówią nawet, że porozumienie może prowadzić do kryminalizacji blogerów, dziennikarzy i osób ujawniających informacje ważne dla opinii publicznej.
ACTA dzięki przyjętej definicji naruszeń oraz przepisom dotyczącym odszkodowań może sprawić, że nowe przedsięwzięcia technologiczne będą się wiązać z ogromnym ryzykiem finansowym. Porozumienie rzekomo stymulujące innowacyjność może się okazać jej hamulcem.

Na arenie międzynarodowej ACTA może wprowadzać podziały tam, gdzie już osiągnięto porozumienie. Istnieją przecież porozumienia i organizacje odnoszące się do międzynarodowej ochrony własności intelektualnej. Jest Światowa Organizacja Handlu (WTO), jest Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) i jest porozumienie TRIPS. Kraje tworzące ACTA nie korzystają jednak z tych istniejących forów rozmowy. Wolały dobrać się w mniejszą grupkę i prowadzić tajne negocjacje.
ACTA może utrudnić obywatelom niektórych państw dostęp do leków ratujących życie.

ACTA jest jednostronna. Dużo mówi o „przemyśle”, ale nie zawiera gwarancji dotyczących praw obywateli.
Proces tworzenia ACTA
Niebawem o ACTA będzie dyskutował Parlament Europejski. Może to stwarzać pozory, że ważne organy unijne mają kontrolę nad procesem tworzenia ACTA. Słusznie jednak zauważyła czeska europosłanka Zuzana Roithova, że Parlament Europejski nie miał swoich reprezentantów w negocjacjach i może tylko zaakceptować lub odrzucić porozumienie (wypracowane w atmosferze tajności). To nie oznacza prawdziwie demokratycznego procesu.

Najważniejsze kontrowersje związane z tworzeniem ACTA:

Przez ponad dwa lata trwały tajne negocjacje, bez konsultacji, bez ujawniania dokumentów. Tylko dzięki przeciekom opinia publiczna wiedziała, o czym rozmawiają twórcy ACTA. Po oficjalnym ujawnieniu porozumienia rozpoczęto starania o jak najszybsze podpisanie ACTA, przy możliwie małej liczbie etapów, konsultacji itd.
Przemysł amerykański od początku wiedział o negocjacjach ACTA więcej, niż przemysł europejski i organy unijne.
Parlament Europejski dwa razy sprzeciwił się sposobowi wypracowywania porozumienia. Europosłowie podpisali stosowne oświadczenie pisemne i uchwalili rezolucję, domagając się przejrzystości.
Tryb prac nad ACTA krytykował Europejski Inspektor Ochrony Danych (EDPS).

Eksperci akademiccy wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat wskazywali wady ACTA. Komisja Europejska i Rada nigdy się do nich merytorycznie nie odniosły. Warto wspomnieć ekspertyzy opublikowane przez Washington College of Law oraz Uniwersytet Leibniza w Hanowerze.
Jeszcze przed opublikowaniem szkicu ACTA, w Meksyku, zorganizowano jedno publiczne spotkanie dotyczące porozumienia. Doszło tam do groteskowej sytuacji – wyproszono osobę relacjonującą spotkanie na Twitterze. Nawet publiczne wydarzenie dotyczące ACTA były utrzymywane w atmosferze tajności.
Inne porozumienia międzynarodowe dotyczące handlu wcale nie powstawały w takiej atmosferze. Twórcy ACTA mówili nieprawdę, twierdząc, że to normalne procedury.

Organizacje lobbujące za ACTA poprosiły w liście Jerzego Buzka, aby nie kierować ACTA do weryfikacji przez Trybunał Sprawiedliwości. Dlaczego? Czyżby lobby bało się procesu, który ma zapewnić zgodność porozumienia z unijnym prawem?
Wycieki Wikileaks ujawniły, że intencją stworzenia ACTA było pominięcie międzynarodowych organizacji, jak WIPO lub WTO, w których istniała opozycja w postaci krajów rozwijających się.
Konsultacje nt. ACTA zorganizowało także polskie MKiDN, informując o nich tylko wybrane podmioty.
Poparcie dla ACTA jest zatem poparciem nie tylko konkretnego porozumienia. To również wyrażenie zgody na tworzenie prawa za plecami obywateli i reprezentujących ich parlamentów.

ACTA w cytatach
- Własność intelektualna musi być chroniona, ale nie powinna być przedkładana nad prawa indywidualnych osób do prywatności i ochrony danych - Peter Hustinx, europejski inspektor ochrony danych.

- ACTA to legislacja „piorąca” na poziomie międzynarodowym coś, co było bardzo trudno przepchnąć przez większość parlamentów - Stravros Lambrinidis, europoseł S&D.

- Odpowiedzialność prawna dostawców internetu jest jak wprowadzanie odpowiedzialności dla poczty za to, co znajduje się w wysyłanych listach - Alexander Alvaro, europoseł, ALDE.

- Jest godne pożałowania, że demokratyczna debata została usunięta z rozmów, które mogą mieć ogromny wpływ na prawa podstawowe i wolność wypowiedzi - organizacja Reporterzy Bez Granic.[/u]

Ork.Fajny

2012-06-27, 20:28
„Jeśli decyzja Parlamentu Europejskiego w sprawie ACTA będzie negatywna, Komisja Europejska ją zignoruje – powiedział o tym Karel de Gucht, komisarz ds. handlu UE, od dawna popierający kontrowersyjną umowę."

„- Jeśli zdecydujecie się głosować na „nie”, zanim swój wyrok wyda Trybunał Sprawiedliwości, pozwólcie mi powiedzieć, że mimo to Komisja będzie kontynuować planowaną procedurę przed Trybunałem tak, jak jest do tego uprawniona. Negatywny wynik głosowania nie zatrzyma procedur przed Trybunałem Sprawiedliwości” – powiedział Karel de Gucht. Dodał również:

„- (...) spodziewam się, iż Trybunał Sprawiedliwości ustali, że ACTA jest stuprocentowo zgodna z innymi traktatami.

W skrócie:
Nie ważne kto za czym i w jakim kraju głosował w sprawie ACTA. Ważne co zdecyduje jeden pan z naszej brukselskiej stolicy.
Hołdys już zaciera ręce.

Źródło&całość:
*click!*

tds1974

2012-06-27, 20:32
"Nieważne" wciąż piszemy łącznie...

tofur

2012-06-27, 20:39
twoje "w skrócie" ma się nijak do tego, co ten pan powiedział. Też uważam, że acta to przegięcie pały, ale no k***a...

Vexille

2012-06-27, 20:53
A ja jestem zdania że 0.50 AE powinien wybić mu z głowy ten pomysł :amused:

ag...........09

2012-06-29, 23:54
http://www.acta-powraca.yoyo.pl/ acta powraca, działajmy, podaj dalej, ostatni dzwonek - 4 lipca 2012 ostatnie glosowanie w europarlamencie!

Fa...........um

2012-07-04, 20:57
Parlament Europejski odrzucił w środę międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Zdecydowana większość eurodeputowanych głosowała przeciwko kontrowersyjnej umowie, która - zdaniem krytyków - ogranicza korzystanie z internetu.

Decyzja Parlamentu Europejskiego oznacza, że umowa nie wejdzie w życie. Partie chadeckie starały się do ostatniej chwili o przesunięcie terminu głosowania, by uratować projekt.

Wcześniej odrzucenie umowy rekomendowała komisja PE ds. handlu międzynarodowego. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne. Przez Europę przetoczyła się na wiosnę fala protestów przeciwko umowie.

źródło: http://swiat.newsweek.pl/parlament-europejski-odrzucil-acta,93723,1,1.html

petru23

2012-07-04, 21:16
i co k***a, szczekaliście jak PiSowskie Psy, besztaliście Tuska z gównem w związku z ACTA bo tak były trendy i opozycja zwaliła wszystko na niego. A EU po raz kolejny (chyba nie pierwszy, oby) raz zachowała twarz. I co, głupio co niektórym?
BTW, j***ć każdego kto przy polskim korycie aktualnie siedzi, ale nie wiem już co mam myśleć o papugach które powtarzają ślepo wszystko co pojawia się w prasie, necie, RM itp. byle tylko pokazać jak to i ten ktoś Tuska nienawidzi. Ryży ch*j zły taki znów nie jest ale do do bycia "dobrym" brakuje mu tyle ile Kaczorowi do reprezentowania jako takiego poziomu.
I ch*j Wam w dupę chejterzy, zdanie swe powiedziałem i sram na innych opinie w tej kwestii, tak samo jak Wy sracie na moją.
I tak głosowałem na Palikota w ostatnich wyborach bo ani kurdupla ani ryżego nie trawię.

cropp1

2012-07-04, 21:50
petru23 napisał/a:

i co k***a, szczekaliście jak PiSowskie Psy, besztaliście Tuska z gównem w związku z ACTA bo tak były trendy i opozycja zwaliła wszystko na niego. A EU po raz kolejny (chyba nie pierwszy, oby) raz zachowała twarz. I co, głupio co niektórym?
BTW, j***ć każdego kto przy polskim korycie aktualnie siedzi, ale nie wiem już co mam myśleć o papugach które powtarzają ślepo wszystko co pojawia się w prasie, necie, RM itp. byle tylko pokazać jak to i ten ktoś Tuska nienawidzi. Ryży ch*j zły taki znów nie jest ale do do bycia "dobrym" brakuje mu tyle ile Kaczorowi do reprezentowania jako takiego poziomu.
I ch*j Wam w dupę chejterzy, zdanie swe powiedziałem i sram na innych opinie w tej kwestii, tak samo jak Wy sracie na moją.
I tak głosowałem na Palikota w ostatnich wyborach bo ani kurdupla ani ryżego nie trawię.



I ch*j dalej będę go obrzucał błotem, gównem i całą resztą. Za to, że nie ma pracy, za to że zarobki są ch*jowe, za to że ceny idą jak poj***ne w górę, za to że za te same rzeczy płace dużo więcej niż inny przeciętny j***ny europejczyk. A na sam koniec będę zapie**alał jak poj***ny do 67 roku życia. Pomijając fakt, że mając 25 lat mam może przepracowany z rok albo dwa. Więc pomimo szczerych chęci na pewno tego nie dożyje jak i większość pewnie tutaj z Was.
Więc jeżeli zamierzasz następnym razem zachwalać jaki to on nie jest, k***a świetny to pomyśl. Bo nie trzeba portali czy telewizji żeby zauważyć że j***ne masło kosztuje 5zł. Już nie wspominam o cenach benzyny bo bez tego można przeżyć ale zastanów się, że niektórzy nie mają co do ryja włożyć.

Pater patriae

2012-07-04, 21:52
@2up
Ciężko zrozumieć trochę o co Ci chodzi. Musisz się nauczyć jaśniej wyrażać.

Co do tematu to z ACTA się udało, ale i tak zaraz zrobią jakieś ACTA2, tylko pod inną nazwą, media zajmą jakąś "Madzią" i szybko to przepchną przez PE, ludzie może się dowiedzą po jakimś czasie, ale już i tak ch*j będzie można zrobić.

petru23

2012-07-05, 10:29
[-SS-] napisał/a:



I ch*j dalej będę go obrzucał błotem, gównem i całą resztą. Za to, że nie ma pracy, za to że zarobki są ch*jowe, za to że ceny idą jak poj***ne w górę, za to że za te same rzeczy płace dużo więcej niż inny przeciętny j***ny europejczyk. A na sam koniec będę zapie**alał jak poj***ny do 67 roku życia. Pomijając fakt, że mając 25 lat mam może przepracowany z rok albo dwa. Więc pomimo szczerych chęci na pewno tego nie dożyje jak i większość pewnie tutaj z Was.
Więc jeżeli zamierzasz następnym razem zachwalać jaki to on nie jest, k***a świetny to pomyśl. Bo nie trzeba portali czy telewizji żeby zauważyć że j***ne masło kosztuje 5zł. Już nie wspominam o cenach benzyny bo bez tego można przeżyć ale zastanów się, że niektórzy nie mają co do ryja włożyć.



czytaj ze zrozumieniem.
Odniosłem się tylko do jednego, że ACTA jest pomysłem Tuska i całej tej nagonki na niego związanej z Acta. Odnośnie całej reszty zgadzam się z Tobą o czym napisałem... wystarczyło przeczytać dokładnie lub nauczyć czytać sie ze zrozumieniem.

@up
Pierwsze i ostatnie zdanie z powyższej mojej wypowiedzi
X