18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Zatrzymanie Witolda Tumanowicza

CzarDo • 2014-04-13, 13:44
Zatrzymanie Witolda Tumanowicza po pokojowej demonstracji na Pl. Zbawiciela w miejscu odbudowy pedalskiej tęczy. Tumanowicz ponad 40 razy pyta dzielnych stróżów prawa o powód zatrzymania i o wylegitymowanie się, ale nie otrzymuje odpowiedzi.

naiwny01

2014-04-13, 17:57
Nefario
Cytat:

"Jeżeli osoba zatrzymana oświadczyła, że chce wnieść zażalenie na zatrzymanie, należy niezwłocznie udostępnić jej papier i środek piszący oraz zapewnić warunki umożliwiające ułożenie zażalenia.

niezwłocznie- chyba nie myślisz, że ktokolwiek w czasie przejazdu busem rozepnie mu kajdanki i da długopis a gość będzie pisał w trakcie jazdy?
Cytat:

"Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 lipca 2005 roku w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów, przystępując do legitymowania każdy policjant jest obowiązany podać swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej. Ponadto policjant nieumundurowany ma obowiązek okazać legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto czynność legitymowania, musi umożliwić spisanie zawartych w niej danych. Po zakończeniu czynności służbowych, policjant informuje osobę o prawie złożenia zażalenia do prokuratora na sposób przeprowadzenia legitymowania."

Na filmie nie widać momentu zatrzymania, nie widać co działo się przed włączeniem kamery.
Gość wie, że jest nagrywany i robi wszystko co może, żeby pokazać jaki jest pokrzywdzony.
Zatrzymani mieli jakąś ukrytą kamerkę bo inaczej nikt nie pozwoliłby im nagrywać. Pomimo, że policjanci nie wiedzieli, że są nagrywani nie katowali nikogo, nie bili po piętach, nawet nie wyzywali. Zachowali spokój.
Nie wiem czy dopełnili wszelkich formalności ale ten filmik to raczej reklama dla policji i obrona przed wszystkowiedzącymi gówniarzami jp.

artimobile

2014-04-13, 18:00
Podstawą prawną prawdopodobnie był art.50 kw lub 52 kw. Podstawę podał mu przez megafon policjant (jako organ uprawniony) przed przystąpieniem do zatrzymania. Skoro gość nie opuścił zbiegowiska nikt więcej mu nie będzie podawał podstawy. Wyjmują gości z tłumu i do suki.... Tak jak wcześniej pisał Zakart Ci go tylko przewozili i nie musieli w ogóle nic mu tłumaczyć. Wszystko dostanie na protokole, kto, za co i dlaczego. Zażalenie też może sobie spokojnie złożyć - niezwłocznie na komendzie, a nie podczas transportu.... Nefario nie myl pojęć, tutaj nikt go nie LEGITYMOWAŁ. Gość został zatrzymany i doprowadzony do komendy.

abcdefgz

2014-04-13, 18:01
Żenada...
Płakać mi się chce jak widzę kiedy antysystemowcy walczą z systemem robiąc z siebie błaznów. Ruch Narodowy to jest k***a porażka

takija

2014-04-13, 18:15
artimobile, naiwny01, łapcie po piwku bo jako jedni z niewielu piszecie tutaj z sensem ;)

LilL

2014-04-13, 18:38
Nefario napisał/a:



Zażalenie na zatrzymanie

"Jeżeli osoba zatrzymana oświadczyła, że chce wnieść zażalenie na zatrzymanie, należy niezwłocznie udostępnić jej papier i środek piszący oraz zapewnić warunki umożliwiające ułożenie zażalenia.

Zażalenie powinno zawierać czas jego sporządzenia (datę i godzinę) oraz podpis osoby zatrzymanej, o czym należy tę osobę pouczyć. W razie zignorowania tego polecenia datę i godzinę sporządzenia zażalenia odnotowuje policjanci poniżej sporządzonej przez osobę zatrzymaną treści.

Zażalenie powinno być natychmiast przekazane kierownikowi komórki organizacyjnej jednostki Policji, która prowadzi sprawę, w związku z jaką nastąpiło zatrzymanie. Odpowiada on za skompletowanie wszystkich materiałów uzasadniających zatrzymanie. Jeżeli zażalenie nie może być przekazane kierownikowi ogniwa, za skompletowanie materiałów odpowiada, dyżurny jednostki.

Zebrane materiały wraz z zażaleniem przekazuje się do właściwego terytorialnie sądu, po uprzednim powiadomieniu prokuratora. Godzina doręczenia zażalenia powinna być wskazana w pokwitowaniu odbioru pisma kierującego je do sądu lub w książce doręczeń jednostki Policji.



Jest to bardzo ładnie opisane. Tylko co z tego, jeśli z praktyką to nie ma nic wspólnego. Samowolka i ręka rękę myje. Smutne, ale za to prawdziwe.

kenzol

2014-04-13, 19:03
Oj tam, nie wiem czy taka pokojowa ta demonstracja. Nie wiem jak to tam wyglądało, więc nie będę wysuwał pochopnych wniosków. Ale samo to, że rozsiedli się na placu budowy, uniemożliwiając robotnikom wykonanie tego, za co mieli zapłacone jest wydaje mi się wystarczającym powodem, żeby tych ludzi stamtąd przegonić. A koleś powtarzając 40 razy to samo pytanie, faktycznie robi z siebie debila.

I nie jestem żadnym obrońcą tęczy, ani pedałów. Jeśli warszawiakom faktycznie to kolorowe gówno przeszkadza, to mogli protestować w momencie, kiedy podejmowano decyzję o jego budowie, a nie wtedy kiedy wszystko już ustalono i robotnicy z ciężkim sprzętem pojawili się na placu budowy. Gdy z wielkimi wysiłkami w tym "demokratycznym" kraju, chciano obalić ówcześnie panującą Panią prezydent, to zaledwie co czwarty warszawiak przyszedł na głosowanie... reszcie nie chciało się ruszyć dupy. No to teraz mają tęcze, pedałów, gejparty, a będzie jeszcze lepiej i ciekawiej.

Eth

2014-04-13, 19:04
Pies nie ma myslec, ma wykonywac rozkazy przelozonych.

Nefario

2014-04-13, 19:11
naiwny01 napisał/a:

Nefario
niezwłocznie- chyba nie myślisz, że ktokolwiek w czasie przejazdu busem rozepnie mu kajdanki i da długopis a gość będzie pisał w trakcie jazdy?



Stary bo ja Cie nie rozumiem trochę. Ty dyskutujesz ze mną czy z literą prawa? Bo to co zacytowałem to teksty z oficjalnych witryn policji więc nie wiem do czego pijesz. To nie jest moje zdanie ani moje widzimisię to jest prawo a policja ma chyba najwyższy obowiązek prawa przestrzegać. Jak widzisz kodeks nie definiuje miejsca, w którym taki protokół powinno się spisywać. Jest natomiast słowo, które sam zacytowałeś "niezwłocznie". Ja nie mam nic więcej do dodania.


naiwny01 napisał/a:

Na filmie nie widać momentu zatrzymania, nie widać co działo się przed włączeniem kamery.
Gość wie, że jest nagrywany i robi wszystko co może, żeby pokazać jaki jest pokrzywdzony.
Zatrzymani mieli jakąś ukrytą kamerkę bo inaczej nikt nie pozwoliłby im nagrywać. Pomimo, że policjanci nie wiedzieli, że są nagrywani nie katowali nikogo, nie bili po piętach, nawet nie wyzywali. Zachowali spokój.
Nie wiem czy dopełnili wszelkich formalności ale ten filmik to raczej reklama dla policji i obrona przed wszystkowiedzącymi gówniarzami jp.



Stary to rozumiem, że teraz jak nie katują i nie biją po plerach pałą to masz siedzieć cicho i być szczęśliwy, że Cie w jednym kawałku na komisariat przewożą. Czasy ostrej komuny już za nami przypominam... Po za tym masz kilkanaście innych filmów w sieci przedstawiających całą sytuację. NA ŻADNYM nie widziałem by którykolwiek policjant się legitymował. Widziałem jeden na którym Bosak punktował pana policjanta, który sam już nie wiedział dlaczego ta ekipa ma się rozejść (najpierw było nielegalne zgromadzenie, potem jakieś akty agresji, skończyło się na przechodzeniu przez jezdnię w niedozwolonym miejscu). Widziałem też film na którym widać jak 6 facetów rzuca się na jednego demonstrującego, jakoś nie widziałem by w trakcie podawali mu swoje dane służbowe.

kobietynierobiąkupy

2014-04-13, 19:55
Olaboga, co to za debile bronią takiego zachowania policji? Życzę wam podobnej sytuacji, zmienicie zdanie. Jadąc autem z przyjaciółmi zostaliśmy zatrzymani bez powodu, ręce na siedzenia, każdy wychodził po kolei, musiał wyciągać wszystko z kieszeni, ściągać buty, auto przeszukiwane 15 minut, wsiedli i bez słowa odjechali. Jednak to jest nic w porównaniu jak ściągają cię z ulicy, zapraszają do suki, każą rozebrać do naga i zrobić przysiad, bo chłopaki się bawią w "złap dilera". Tak, takie sytuacje mają miejsce, ale nie bójcie się, przed komputerem was nie złapią. Nie jestem dresem, połowa znajomych dzieciata, normalni, dorośli ludzie, pracujący i płacący podatki i takie zachowanie ze strony policji jest skandaliczne.

a12b

2014-04-13, 20:16
Kto miał do czynienia z polską policją ten wie jak jest i nie mówie tutaj o zatrzymaniu, bo przekroczyłeś prędkość o 10 km/h. Takie sytuacje jak ta na filmie to codzienność, gdzie policja świadomie łamię prawo i go nie przestrzega. Ktoś kto choć raz był na meczu wyjazdowym to wie, że doproszenie się stopnia, nr legitymacji czy jakiejkolwiek podstawy podjętych działań to rzecz niewykonalna. Bezprawne działania typu kamerowanie twarzy z koniecznością trzymania przy niej dowodu osobistego albo uniemożliwianie swobodnego przemieszczania się po terenie RP.

Ceembe

2014-04-13, 20:17
Prawda jest taka że normalny obywatel ma zerowe prawa w kraju, każdego mogą złapać pod byle pretekstem i bez wyjaśnień i gówno z tym zrobicie. Idea państwa poszła nie w tę stronę co trzeba i teraz jest to po prostu jakaś forma tyranii, mamy słuchać bez jęków i wypełniać wolę rządu albo dostaniemy po dupie, to jest demokracja? ch*jokracja a nie demokracja...

Gdzie te czasy kiedy dążyło się do umacniania pozycji kraju a nie napchania kobzy i sp***olenia na zachód...

Jazavon

2014-04-13, 20:32
nie udzielam się zbytnio, ale to co tu czytam to jednak trochę ponad moje nerwy...
1. Mają obowiązek się przedstawić.. i jeśli będę ich prosił o to 2 czy 40 razy, to mają to wykonać.
i jeśli ktoś mnie prosi o coś, co jest moim

nie udzielam się zbytnio, ale to co tu czytam to jednak trochę ponad moje nerwy...
1. Mają obowiązek się przedstawić.. i jeśli będę ich prosił o to 2 czy 40 razy, to mają to wykonać.
i jeśli ktoś mnie prosi o coś, co jest moim OBOWIĄZKIEM to mam prawo to wykonać, choćby to było mega bezsensowne jak np. przesiewanie piasku sitkiem.
2. Skoro policja działa zgodnie z prawem itp. to dlaczego nie chcą się wylegitymować? Przecież jeśli nie mają nic do ukrycia to chyba gościu nie może z tym nic zrobić. BO NIE MA PODSTAW.

No i proste rozwiązanie sytuacji...

A swoim działaniem policjanci pokazują tylko, że ich argument jest INWALIDĄ :P

naiwny01

2014-04-13, 20:55
Nefario niezwłocznie to nie to samo co natychmiast

-UnStopaBle-

2014-04-13, 21:12
"Nie wiem jak wy ale" ja nie lubię czytać długich tekstów...

Logiczny

2014-04-13, 22:01
Trzeba tutaj rozgraniczyć dwie rzeczy.

1. Podanie powodu zatrzymania (niedopełnienie tego obowiązku). Tutaj jasno można stwierdzić ze nie podali ale też ze zatrzymani zachowywali się jak c*pki które próbują robić wielką sprawę z gówna. To nie przestępstwo. Zatrzymani lepszy efekt odnieśliby zadając rzeczowe pytania w stylu: "Czy tęcza jest samowolą budowlaną?", "Panowie, tak z serca....popieracie pedalską instalację?" Itp. Utrwaliloby to w przyszłości przekonanie o dawnych błedach. Infantylność zatrzymanych polega na tym że nie wiedzą oni o tym że dla sądu nie ma znaczenia ilość próśb, bardziej jakość jesli juz obracamy się w grotesce.
Tak ponadto widać tu parcie na sławę ze strony zatrzymanych, agresję, nienawiść i brak rozumu. Nie chcę aby taki nerwus rzadził Polską.

2. Inna rzecz to oczywiście dezaprobata dla polskości, wiary katolickiej, dla protestów niezgodnych z linią rządu/mejnstrimu/mody. Hejt na katolików i księży jest potężny a mniejszość ustala reguły gry zmuszając większość do ustąpienia poprzez literę prawa na marginesie tworzonego przez sympatyków mniejszości. Polska Europa i reszta świata obrały kierunek otumanienia społeczeństwa do tego stopnia aby jak najwięcej kupowało.


Przecież wiemy (ateiści również) że wiara kładzie nacisk na wstrzemięźliwość, umiar i wiarę w jednego Boga. Można się kłocić o jego istnienie ale nie ulega wątpliwości ze najbogatszym ludziom na świecie przeszkadzają te zasady, czlowiek zepsuty będzie głupszy i będzie kupował i jadł więcej i więcej prawda?

Nie miej cudzych bodów przede mna (telefony, politycy, idole itd)

Zostaw wszystko pójdz za mną

Umiarkowanie w jedzeniu i piciu

Mozna wymieniać dlugo ale tu bardziej chodzi o to że hejt na wiare przynosi efekty. Nie mały wkład w to mają nie tylko programy rozrywkowe i imformacyjne ale również naukowe czy tez pseudonaukowe w styli dyskawery (nie chce linkowac po poprawnej nazwie) czy tez naszynal w ktorym niejednokrotnie udowadniano ze nauka jest cacy i ze religia coraz czesciej z nauką w sztamie ale mimo wszystko mozna odniesc wrazenie ze jednak religia jest BE a nauka robi jej łaskę przyjmując do siebie. Taka jest linia telewizji.