Żywiec miasto bez Żydów

139
Daj piwo
Większość sadoli Żywiec kojarzy pewnie z marką "piwa" ale z owym miastem wiąże się ciekawa historia, o której pewnie większość nie ma pojęcia.


Żywiec jako jedno z nielicznych miast w Polsce aż do końca II wojny światowej, zachował przywilej „De non tolerandis Judaeis”. Ordynacja ta nakazuje, że „Żydów (...) z państwa żywieckiego wyganiać potrzeba” . Od tego też czasu żaden Żyd nie mógł osiedlić się w granicach administracyjnych tzw. miasta. Podczas zaborów zaistniało zagrożenie, że przywilej ten nie zostanie zachowany. Wobec tego mieszczanie żywieccy postarali się u zaborcy, Cesarza Franciszka II, o odnowienie lub nadanie nowego prawa w tym zakresie, co zakończyło się sukcesem w 1797 r., aczkolwiek połowicznym. Cesarz zgodził się z tym, aby w granicach administracyjnych miasta nie mógł zamieszkać żaden Żyd, ale w ramach swej „łaskawości” nakazał, że gdyby zdarzyło się urodzić jakiemuś Żydowi na terenie miasta, to miałby prawo do zamieszkania w nim.

Od tego czasu mieszczanie szczególnie dbali o to, aby nie dopuścić do urodzenia się jakiegoś Żyda w mieście, nawet będącego tu przejazdem. Dlatego stacja kolejowa Żywiec Główny została tak naprawdę ulokowana w graniczącej z Żywcem wsi Zabłocie.

Do dziś szeptem opowiadana jest charakterystyczna historia, sprzed chyba pierwszej wojny, jak to ratowano honor grodu, wynosząc rodzącą Żydówkę, z hotelu "Polonia", poza "obręb" miasta.


A było to tak;

"wtedy po ulicach uśpionego miasta, zatłoczonego taborami i maruderami cofających się dywizyj austro węgierskich oraz przepełnionego tłumami uchodźców, rozeszła się trwożna wieść, ważniejsza aniżeli zbliżanie się krociowych zastępów nieprzyjacielskich (podkreślenia moje I.J.); Żydówka rodzi w mieście!… Pierwszy stary Koleta, jako że mieszkał najbliżej hoteliku, mieszczącego się na pierwszym piętrze nad restauracją mieszczańską, wpadł w samych gaciach na ulicę i nie zważając na kąsający mróz popędził jak szalony w stronę ratusza. Ogłuszający werbel magistrackiego bębna wyrwał ludzi z pod ciepłych pierzyn i wnet spora gromada, złożona z zuchwałych i na wszystko gotowych wyrostków oraz gawiedzi ulicznej różnego autoramentu, pod wodzą kilkunastu rozjuszonych mieszczan wdarła się przemocą do pokoju hotelowego, gdzie chwilowo zatrzymał się z chorą żoną jakiś oficer prowiantowy. Zanim zdążył sięgnąć po rewolwer, by odeprzeć napastników, już wydarto mu broń ze skórzanej kabury. Na zaimprowizowanych z materacy noszach wyniesiono położnicę. Truchtem przebiegli ulicę Kościuszki i odetchnęli z ulgą: niemowlę żydowskie przyszło na świat, ale już po drugiej stronie mostu, w Zabłociu.


Średniowieczny honor miasta został uratowany!"

Spiddy @ Dzisiaj 17:58  Najlepszy komentarz Najlepszy komentarz (23 piw)
I to są prawdziwi bohaterowie swojego miasta!

Właściciel internetowej kafejki zaatakowany maczetami

121
Daj piwo
13pc10 @ Dzisiaj 15:14 [skopiuj link] [zgłoś duplikat]
Jak w temacie, akcja niczym z Krakowa

Radbug @ Dzisiaj 15:37  Najlepszy komentarz Najlepszy komentarz (50 piw)
a pro gamerzy nawet nie drgną - bo stracą wieżyczkę w LoL-u :szczerbaty:

Chłopaki się zgubiły

336
Daj piwo
ROBC1O @ Dzisiaj 16:32 [skopiuj link] [zgłoś duplikat]
Chłopaki na KTM'ach się zgubiły i trafiły na ogródek Jacka, Jacek się ino wk***ił i taka sytuacja.


Gość - samokontrola +1000, podziwiam go :piwo:
SsijMiKij @ Dzisiaj 16:37  Najlepszy komentarz Najlepszy komentarz (146 piw)
k***a j***ny banan na ktm-ie drwi z inwalidy, pewnie poryli mu calu sad a jak widac jest w k***e zadbany, sam bym ich rozj***l k***a smarki

Czarnuch sam się podpala

276
Daj piwo
13pc10 @ Dzisiaj 15:17 [skopiuj link] [zgłoś duplikat]
Coś poszło nie tak ? ;)

wk***ianie żmii sykliwej

171
Daj piwo
nowynick @ Dzisiaj 13:01 [skopiuj link] [zgłoś duplikat]
koleś wk***ia żmiję, okazuję się to nie najlepszym pomysłem i kończy szpitalem z czymś co przypomina martwicę tkanki na ręce

Eldryzif @ Dzisiaj 13:53  Najlepszy komentarz Najlepszy komentarz (30 piw)
nowynick napisał/a:
Up

gangrenka wdała się przyzwoicie, więc jest nadzieja ;)


Dlatego właśnie materiały ogląda się do końca...
Minimalna ilość piw: 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000
   Popularne tagi
kyochon  los  kamikaze  helsinki  tunak  neurofibromatoza  naciąganie  smutno mi  verba  komora gazowa  jęzor  p.o.d. - boom  karczowanie  wesołe mistaeczko  skok autobusem  ali  kotojeleń
[ KWEJK ] [ JEB Z DZIDY ] [ WĄCHAM KSIĄŻKI ]