18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wilno jest Polskie

fatherland • 2013-08-01, 22:01
Kibice Lecha Poznań odśpiewują hymn Polski pod Ostrą Bramą. Według mnie dobrze jest pokazać, że Wilno to Polskie miasto, tak samo jak Królewiec i Lwów ! Filmik z 01.08.2013

A tutaj całość:

Dla niezorientowanych: Operacja "Ostra Brama"

wojan81

2013-08-02, 07:29
Wszystko k***a pięknie ale mecz jak zwykle do tyłu

McMenel

2013-08-02, 08:31
Wilno nigdy nie było Polskie.

Sz...........jk

2013-08-02, 08:52
Wyobraźcie sobie, że zanim Imperium Rosyjskie zaczęło wzbudzać niechęci do Polaków wśród Auksztotów i Żmudzinów tworząc przy okazji nowolitewski naród (po Powstaniu Styczniowym) to w okolicach Kowna śpiewano tak:

"Jeszcze Polska nie zginęła, gdy Żmudzini żyją
I Żmudź walkę rozpoczyna, gdy się w Polsce biją.
Polacy z Rusią, ze Żmudzią i Litwą
Wywalczą swobody tak świętą bitwą."

Podzielili nas Rosjanie i to ich powinniśmy winić za dzisiejszą sytuację. Nawet ZSRR kultywował tradycję "skłócania" narodu polskiego z Białorusinami, Ukraińcami i Litwinami, podobną politykę w pewnym stopniu prowadzili Niemcy, a jeszcze wcześniej Austro-Węgry.

I jeszcze jedno, dużo osób nie potrafi zrozumieć, że dzisiejsi Litwini mają niewiele wspólnego z dawnymi Litwinami z WKL. Żmudź była księstwem będącym częścią WKL, ale nie była całą Litwą, przez miano Litwinów rozumiano wtedy mieszkańców WKL, głównie wyznania katolickiego, unici nosili miano Rusinów. Dzisiejsi Litwini to następcy Żmudzinów i Auksztotów. Szkoda, że ingerencja obcych mocarstw nas tak skutecznie podzieliła, razem byliśmy potęgą.

JURIJ_77

2013-08-02, 08:54
Tabernak napisał/a:



Litwa z czasów średniowiecza/nowożytnych nie ma nic wspólnego z obecną. Dość powiedzieć, że językiem urzędowym tamtej Litwy długo był język ruski, a elita mówiła wyłącznie po polsku.

A teraz splyń.




O TO BYŁO MODNE WTEDY - czy tak k***a ciężko to zrozumieć? Żeby nie stać się szlachcicem drugiej kategorii, litewska szlachta masowo się polonizowała. Podobnie jak elity w POLCE w znacznej mierze używały języka francuskiego "na salonach" - czyli co - mamy mówić, że polskie elity były francuskie? Jeden matoł klepnie jęzorem, a większość powtarza. Prawdziwa tożsamość narodowa danego państwa tkwi w prostej ludności - m.in. chłopskiej - to tam zachowuje się kultura narodu przekazywana z dziada pradziada. Tak też było w Polsce podczas rozbiorów, gdy te Twoje "elyty" masowo się germanizowały/rusyfikowały i zatracały narodową tożsamość. Podobnie było Ukrainie i jest teraz (!) na Białorusi ...

Jakiś geniusz napisał, że Królewiec jest Polski ... założony przez Krzyżaków, więc Krzyżacy wg. niektórych tutaj byli Polakami.

vassili napisał/a:


Tu Cię zagnę. Wrocław został założony przez polskie plemiona słowiańskie. Podobnie było z Berlinem choć nie wiem czy można Słowian połabskich zapisać do plemion polskich.
Co do Wrocławia. Tak, był długo pod panowaniem czeskim (lecz pod rządami Piastów!) jak i niemieckim.



Wilno - założone przez plemiona Litewskie.

A pewnie już niedługo wyczytam na tym portalu, że Rzym i Paryż zostały założone przez Polaków ... to tak samo jak Jan Heweliusz - polakiem on nigdy nie był i nie będzie, sama wikipedia mówi, że:

Cytat:

Pochodził z zamożnej, niemieckojęzycznej, luterańskiej rodziny browarników. Przodkowie Heweliusza przybyli z Ottendorfu w 1434 i osiedlili się w Steblewie, od 1526 zaś zamieszkali w Gdańsku.



(i tak, Ottendorf leży w Niemczech - była to diecezja Bremeńska)


McMenel napisał/a:

Wilno nigdy nie było Polskie.




oczywiście, że nie - podobnie jak Jagiełło jak i Roger - nigdy nie był Polakiem. Jagiełło był najzwyczajniejszym w świecie Litwinem na tronie polski.

fatherland napisał/a:

@mr_9mm
Kryzys Wielkiej Polski zaczął się od ratowania dupy litwinom przed Rosją, przez co do tej pory ten kraj nie może podnieść się z kryzysów.



jeżeli już tak piszesz, to napisz też, że to właśnie dzięki pomocy wojsk litewskich Jagiełło odniósł zwycięstwo pod Grunwaldem - Polacy sami nie dali by rady - podobnie jak i Litwini gdyby mieli walczyć samotnie.

Vi...........et

2013-08-02, 09:06
cocaine.animals napisał/a:



Bydło to cie spłodziło śmieciu :-)



Przeciceż to Loaola, troll taki jak straatveger i reszta wesołków, którego nikt nie słucha bo wiadomo, że ch*ja powie i pewnie wszyscy go mają na ignoruj więc śmiesznie wygląda jak pisze sam do siebie.

Lotharius

2013-08-02, 09:30
k***a, czytając niektóre komentarze tępych lewaków zaczynam wątpić w społeczność sadistica...


ki...........lu

2013-08-02, 09:31
Puścić tam trzy rosomaki, jeden czołg i mamy Lwów.

bobek388

2013-08-02, 09:44
kaelem napisał/a:

Czuję nie małą niechęć do litwinów, specjalnie pisanych małą literą. Dobra nienawiść k***a nie niechęć. Za Wilno, dyskryminację Polaków i Polskości i za ich pieprzone TIRY, które nie dość, że rozwalają nam drogi, to zabijają naszych, wiem bo widzę.



pie**olisz ze nas dyskryminuja a pewnie w zyciu ani jednego na oczy nie widziales... mieszkam za granica i Litwini sa tutaj bardziej przyjazni i uprzejmi dla Polakow niz sami Polacy dla siebie nawzajem.

Gdy bylem nowy na jednej fabryce w Anglii i prosilem o pomoc polakow, zeby mi pokazali gdzie mam isc, co mam robic, to powiedzieli ze to nie ich sprawa, a Litwini sami przyszli pokazac co i jak i na przerwach nawet poczestowali szlugami...

Kocham Polske, nienawidze pedalstwa, muzulmanow itp. ale wk***ia mnie ta cala nienawisc do innych krajow ktore nic nam nie robia.

xenofantor

2013-08-02, 09:58
niech wszystkim którzy pisza antyposkie komentarze usuwają konta z sadola

Frusciante93

2013-08-02, 10:13
Drugi filmik 1:26 "Dla Ojczyzny ratowania "rzucił" się przez morze". Panowie jeśli nie znacie dobrze własnego hymnu to już lepiej nie śpiewajcie.

paradwuchlorobrnzen

2013-08-02, 10:32
japie**ole.....

moja rodzina pochodzi w okolic Wileńskich, jest tam przynajmniej od 4 pokoleń.

"Wilno jest polskie" ha ha ha ha ha

banda matołów

Kr...........13

2013-08-02, 10:56
Cytat:

01.08.2013



Dobrze k***a wiedzieć, że to się wydarzy za miesiąc :-)

cyprinus_carpio

2013-08-02, 11:15
Od kiedy hymn śpiewa się jak pospolitą piosenkę gibając się i machając rękoma? Kiedy ten naród się nauczy że hymn śpiewa się na BACZNOŚĆ!?

SadystycznyRoman

2013-08-02, 11:26
@Kruk, a może wczoraj bo 8 miesiąc to sierpień?

POZNAŃ, POZNAŃ, HEJ KOLEJORZ!!

d-wade

2013-08-02, 12:32
Gdyby Piłsudskiemu nie zachciało się Wilna w 1920 r., nie było by tych konfliktów i waśni z Litwinami.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_polsko-litewski
To była jawna agresja Polski na tereny Wileńszczyzny i Litwini mają wciąż nam za to za złe(i wcale im się nie dziwię). Tak samo jak Czesi mają za złe, gdy dokonaliśmy małego rozbioru Czechosłowacji razem z III Rzeszą w 1938.