18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Lecznicza marihuana legalna w Czechach

wiesiors4 • 2013-04-02, 17:19
Cytat:

Czescy eksperci, pracujący w rządowym zespole do spraw legalizacji marihuany w celach leczniczych, uznali, że narkotyk ten będzie można uprawiać w Czechach, ale tylko pod nadzorem władz.

Zajmująca się przygotowaniem zmian w ustawie narkotykowej grupa ekspercka poinformowała jednak, że - aby zapobiec nadużyciom - zarówno hodowcy konopi, z których pochodzi marihuana, jak i pacjenci stosujący wyrabiane z niej leki muszą figurować w specjalnym rejestrze.

- Własne uprawy będą zakazane; w tej kwestii zgodziła się cała komisja - powiedział członek zespołu rządowego, dziekan Wydziału Medycyny Uniwersytetu Karola w Pradze Tomasz Zima.

Według zaleceń ekspertów, czeskie firmy ubiegające się o założenie hodowli tych roślin będą musiały wystąpić o specjalne pozwolenie i spełnić szereg warunków, przede wszystkim dotyczących jakości. Możliwy będzie też import marihuany z zagranicy.

Kontroli ma podlegać dystrybucja leków zawierających ekstrakty z narkotyku. Rozważa się stworzenie elektronicznego systemu wydawania recept.

Leki wytwarzane z marihuany mają pomóc chorym na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, raka oraz AIDS.

Czeskie ministerstwo zdrowia do końca roku chce zakończyć prace nad nowelizacją prawa o narkotykach, na podstawie którego marihuana zniknie z listy substancji zakazanych i trafi do spisu leków. Przewiduje się, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, nowe zasady dotyczące upraw marihuany w Czechach i dystrybucji pochodzących z niej leków mogłyby obowiązywać już od połowy 2012 roku.

Czechy należą do krajów o najbardziej liberalnym w Europie stosunku do narkotyków. Od stycznia 2010 roku - zgodnie z czeskim prawem - posiadanie małych ilości środków odurzających - m.in. zaliczanej do grupy "narkotyków miękkich" marihuany - choć wciąż nielegalne, nie jest karane.



No nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy i podał rękę cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Przeciwnicy legalizacji dalej mogą kpić z właściwości leczniczych i uśmierzających ból marihuany, bo przecież internetowi eksperci ds. NIElegalizacji wiedzą lepiej niż lekarze ;)
BAYERN już jakiś czas temu wprowadził lek na stwardnienie rozsiane na bazie marihuany - Sativex.

Jakie właściwości lecznicze ma marihuana?
- zmniejszanie bólu przy chorobach, które go wywołują (np. stwardnienie rozsiane, migrena) dzięki właściwościom znieczulającym
- właściwości przeciwdrgawkowe (poprawa u 60% epileptyków)
- działanie przeciwskurczowe
- leczenie jaskry poprzez obniżenie ciśnienia śródgałkowego (poprawa u 90% pacjentów)
- dzięki działaniu przeciwwymiotnym i antydepresyjnym poprawia samopoczucie ludzi chorujących na nowotwory oraz zmniejsza dolegliwości spowodowane chemioterapią
- pobudza apetyt chorych na AIDS, anoreksję, bulimię, anemię
- obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę
- hamowanie procesu angiogenezy pomaga leczyć glejaka wielopostaciowego - najbardziej śmiertelną formę guza mózgu
- obniża poziom glukozy we krwi, co hamuje rozwój retinopatii cukrzycowej - groźnego powikłania cukrzycy, który prowadzi do ślepoty
- THC radzi sobie z wirusami wywołującymi niektóre nowotwory (badania z Uniwersytetu południowej Florydy - jeszcze niepotwierdzone)

Marihuana nie jest potworem, jak mówią media! ALE PAMIĘTAJMY: WSZYSTKO Z UMIAREM! :maryska:

Mistrzu_

2013-04-02, 17:31
"Marihuana nie jest potworem" nie pie**ol bo jest


Re...........ms

2013-04-02, 17:33
no niestety wielu użytkownikom brakuje tzw "umiaru" i chodzą z rozj***ną banią.

NieWiemZeWiem

2013-04-02, 17:36
nie no ale k***a przyznajcie...Ci co jara to codziennie sa pojakims czasie poj***ni... Ja tam pale raz na 3 miesiace ale mam takich co pala to z 4 razy w tyg i k***a oni po 2 latach jak mówią do ciebie to sie patrza w sufit albo w podłoge..no k***a....

wiesiors4

2013-04-02, 17:40
Racja, wielu z marią przesadza tak jak z alko, ale z dwojga złego, to wolałbym żeby na ulicach było więcej ludzi zjaranych, niż pijanych agresorów gotowych wsadzić Ci kosę w żebra za to że nie dasz mu szluga. Nadmiar i marihuany i alkoholu powoduje dysfunkcjonalność, ale pijani ludzie są często agresywni a ludzie na haju nie. Dobrym przykładem może być tu ostatnia sytuacja, gdzie pijany ojciec dźgnął syna nożem, bo poszło coś o grę polskiej reprezentacji :facepalm:
Ponadto nadmiar alkoholu czyni większe spustoszenie organizmu niż nadmiar marihuany, choć i to w nadmiarze jest szkodliwe.

A większość ludzi wypowiadających się o marihuanie anty, nic o niej nie wie oprócz tego, co gdzieś kiedyś od kogoś usłyszeli.

RockyWood

2013-04-02, 17:48
thia pewnie w sumie im bardziej zjarane społeczeństwo tym lepiej dla rządzącej nim szlachty w rządzie. Swoją drogą na prawdę dziwię się że nasz ukochany rząd do tej pory nie zalegalizował marihuany w Polsce... Z tego mogliby mieć przecie więcej zysku niż z alko. Albo mi się tylko tak wydaje że ponad połowa gimbusów jara ile wlezie... a co dopiero ci którzy nie muszą wyciągać $ na jaranie od rodziców...

Ca...........er

2013-04-02, 18:02
RockyWood, odpowiedź jest prosta: Nie im bardziej zjarane, tylko im bardziej pijane, tym lepiej dla rządu. Dałem piwo, bo często pisze się skrajności o tej roślinie, a prawda jest taka, że może być ona bardzo skuteczną pomoca dla chorych, nie zabije przy sporadycznym paleniu i zrobi siekę z mózgu przy jaraniu bez umiaru - tak, jak wódka zniszczy nam zdrowie, jak będziemy chlać codziennie flachę czy dwie... Ale i tak się rozwinie bezzasadna dyskusja gimbusy kontra przeciwnicy...

mo...........et

2013-04-02, 18:02
umiar k***a. Umiar tyczy się wszystkiego, fajek, wódy, kawy, cukru, tłustego żarcia, zioła czy walenia gruchy. Przy okazjonalnym używaniu, trawa(przynajmniej dla mnie)jest świetną rozrywką lecz gdy będziesz codziennie walił po parę wiader to po niedługim czasie będziesz wyglądał jak zdałniony pawian.

rafiki

2013-04-02, 18:27
Chyba k***a lekarze BAYERN MONACHIUM.

Sambor_Wielki

2013-04-02, 18:28
"BAYERN już jakiś czas temu wprowadził lek na stwardnienie rozsiane na bazie marihuany" Serio? <facepalm>

wiesiors4

2013-04-02, 18:30
Sambor_Wielki napisał/a:

"BAYERN już jakiś czas temu wprowadził lek na stwardnienie rozsiane na bazie marihuany" Serio? <facepalm>


Przepraszam za literówkę, panie nieomylny :) Mam nadzieję, że poczułeś się lepiej, kiedy wykryłeś literówkę Sherlocku ;)

rafiki

2013-04-02, 18:31
Jakoś "N" leży dosyć daleko od "R".... Sherlocku, więc żadna literówka.

wiesiors4

2013-04-02, 18:36
rafiki napisał/a:

Jakoś "N" leży dosyć daleko od "R".... Sherlocku, więc żadna literówka.


A może po prostu nieświadomie dopisałem N? :facepalm: tego Sherlocku nie wziąłeś pod uwagę, ch*jowy z Ciebie Internetowy Detektyw :D
jak nudne trzeba mieć życie, żeby przeprowadzać śledztwo co gdzie leży na klawiaturze, żeby pod anonimową postacią udowodnić coś na forum ludziom, których się nawet nie zna poza Internetem? :emo:

rafiki

2013-04-02, 18:45
Udowodniłem Twoją ignorancję, nic poza tym. Śledztwo....nie pogrążaj się.