18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Lecznicza marihuana legalna w Czechach

wiesiors4 • 2013-04-02, 17:19
Cytat:

Czescy eksperci, pracujący w rządowym zespole do spraw legalizacji marihuany w celach leczniczych, uznali, że narkotyk ten będzie można uprawiać w Czechach, ale tylko pod nadzorem władz.

Zajmująca się przygotowaniem zmian w ustawie narkotykowej grupa ekspercka poinformowała jednak, że - aby zapobiec nadużyciom - zarówno hodowcy konopi, z których pochodzi marihuana, jak i pacjenci stosujący wyrabiane z niej leki muszą figurować w specjalnym rejestrze.

- Własne uprawy będą zakazane; w tej kwestii zgodziła się cała komisja - powiedział członek zespołu rządowego, dziekan Wydziału Medycyny Uniwersytetu Karola w Pradze Tomasz Zima.

Według zaleceń ekspertów, czeskie firmy ubiegające się o założenie hodowli tych roślin będą musiały wystąpić o specjalne pozwolenie i spełnić szereg warunków, przede wszystkim dotyczących jakości. Możliwy będzie też import marihuany z zagranicy.

Kontroli ma podlegać dystrybucja leków zawierających ekstrakty z narkotyku. Rozważa się stworzenie elektronicznego systemu wydawania recept.

Leki wytwarzane z marihuany mają pomóc chorym na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, raka oraz AIDS.

Czeskie ministerstwo zdrowia do końca roku chce zakończyć prace nad nowelizacją prawa o narkotykach, na podstawie którego marihuana zniknie z listy substancji zakazanych i trafi do spisu leków. Przewiduje się, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, nowe zasady dotyczące upraw marihuany w Czechach i dystrybucji pochodzących z niej leków mogłyby obowiązywać już od połowy 2012 roku.

Czechy należą do krajów o najbardziej liberalnym w Europie stosunku do narkotyków. Od stycznia 2010 roku - zgodnie z czeskim prawem - posiadanie małych ilości środków odurzających - m.in. zaliczanej do grupy "narkotyków miękkich" marihuany - choć wciąż nielegalne, nie jest karane.



No nareszcie ktoś poszedł po rozum do głowy i podał rękę cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Przeciwnicy legalizacji dalej mogą kpić z właściwości leczniczych i uśmierzających ból marihuany, bo przecież internetowi eksperci ds. NIElegalizacji wiedzą lepiej niż lekarze ;)
BAYERN już jakiś czas temu wprowadził lek na stwardnienie rozsiane na bazie marihuany - Sativex.

Jakie właściwości lecznicze ma marihuana?
- zmniejszanie bólu przy chorobach, które go wywołują (np. stwardnienie rozsiane, migrena) dzięki właściwościom znieczulającym
- właściwości przeciwdrgawkowe (poprawa u 60% epileptyków)
- działanie przeciwskurczowe
- leczenie jaskry poprzez obniżenie ciśnienia śródgałkowego (poprawa u 90% pacjentów)
- dzięki działaniu przeciwwymiotnym i antydepresyjnym poprawia samopoczucie ludzi chorujących na nowotwory oraz zmniejsza dolegliwości spowodowane chemioterapią
- pobudza apetyt chorych na AIDS, anoreksję, bulimię, anemię
- obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę
- hamowanie procesu angiogenezy pomaga leczyć glejaka wielopostaciowego - najbardziej śmiertelną formę guza mózgu
- obniża poziom glukozy we krwi, co hamuje rozwój retinopatii cukrzycowej - groźnego powikłania cukrzycy, który prowadzi do ślepoty
- THC radzi sobie z wirusami wywołującymi niektóre nowotwory (badania z Uniwersytetu południowej Florydy - jeszcze niepotwierdzone)

Marihuana nie jest potworem, jak mówią media! ALE PAMIĘTAJMY: WSZYSTKO Z UMIAREM! :maryska:

!Timon

2013-04-03, 13:23
Po pewnym czasie ćpania marihuany dochodzi do takiego zobojętnienia, że używa się tych samych igieł i choroby zakaźne gwarantowane - ebola, curu i beri-beri. Miliony ludzkich istnień uratowałyby sterylne igły do wstrzykiwań marihuany. Już w 2015 liczba zgonów z powodu przedawkowania marihuany wyprzedzi liczbę zgonów z powodu chorób serca i nowotworów prącia.

glistownik

2013-04-03, 13:26
!Timon:

A tu dowód:


BIAŁA ŚMIERĆ!

Po...........l2

2013-04-03, 13:34
Nie jestem cpunem ale lubie sobie nieraz dla chilloutu zabakac.Mam migrene i jak wezme sobie bucha odrazu glowa przestaje bolec.Wole to niz tabletki.Piwko leci!

petru23

2013-04-03, 13:55
wiesiors4 napisał/a:



Marihuana nie jest potworem, jak mówią media! ALE PAMIĘTAJMY: WSZYSTKO Z UMIAREM! :maryska:



jak sobie tylko przypomnę co chciałem Ci napisać to napiszę.

:zielonakula:

!Timon napisał/a:

Po pewnym czasie ćpania marihuany dochodzi do takiego zobojętnienia, że używa się tych samych igieł i choroby zakaźne gwarantowane - ebola, curu i beri-beri. Miliony ludzkich istnień uratowałyby sterylne igły do wstrzykiwań marihuany. Już w 2015 liczba zgonów z powodu przedawkowania marihuany wyprzedzi liczbę zgonów z powodu chorób serca i nowotworów prącia.



od jakiś 15 lat jaram z czego większość tego okresu dzień w dzien. Sztuka na dzień dla mnie samego to norma. I jakoś nie jestem ani obojętny ani nie używam tych samych igieł. Ogólnie, oprócz słabszej pamięci i koncentracji wszystko jest ok...
Takze... pie**olisz panie że aż głowa boli

raistpol

2013-04-03, 14:08
gdy już przeczytacie co sądzi o nas rząd, opinia społeczna (alkoholików), i inne niedojeby społeczne,
gdy usiądziesz sobie w fotelu czy na kanapie, zj***ny, po robocie, weźmiesz topika, skruszysz, przykrecisz....

zjarasz....

zarzuć :>


kurczasty

2013-04-03, 14:11
pie**olicie ja pale codziennie od 5 lat i jeszcze się nie uzależniłem.

xarkons

2013-04-03, 14:26
Ja nie jaram bo mnie serducho boli i mam dziwne lęki, ale inni ludzie inaczej reaguja na takie specyfiki wiec jezeli chcecie to jarajcie. Wszystko jest dla ludzi lecz jarajcie z umiarem.

wiesiors4

2013-04-03, 14:29
Ork.Fajny napisał/a:

Skoro maja w swojej ofercie cos co jest rzekomo lepsze od ich polowy lekow, to jak sadzisz? Co ludzie wybiora? Co ludzie zrozumieja w sprawie maryski? To bylby strzal w plecy w tej teorii spiskowej o zakazie maryski.


Nie jest lepsze od połowy tych leków, bo jest tylko na 1 chorobę :facepalm: Sativex jest zrobiony na stwardnienie rozsiane, nie leczy on wszystkiego, znowu czytanie ze zrozumieniem leży :samoboj:

teorii spiskowej :lol:

Cossmos

2013-04-03, 14:30
A czy k***a ktoś neguje jakieś tam właściwości lecznicze? Tylko powiedz mi jeden z drugim czy gdzieś w tym artykule jest coś apropo PALENIA marychy? Lekarze zalecają? Bayer zaleca? Nie, stosuje jako jeden ze składników leku jakąś tam "część" konopi. Więc grzecznie przestańcie pie**olić, bo się kolana uginają jak czytam/słucham tych zajebistych argumentów.
Zresztą Czechy - ch*j mnie obchodzą Czechy. To jest Polska k***a.

Owszem, nie mówię, że legalizacja nie ma dobrych stron. Jak już ktoś jara to zielsko, to niech to ma przynajmniej z pewnego źródła, gdzie ten syf jest badany. Zresztą powinny dopie**olić za to zaporową cenę i dziękuję, bo ograniczenia wiekowe nic nie dadzą, bo wiemy jak jest w sklepach - wóde kupują 14 letni gówniarze, to trawke też dostaną.

!Timon

2013-04-03, 14:57
petru23 napisał/a:


od jakiś 15 lat jaram z czego większość tego okresu dzień w dzien. Sztuka na dzień dla mnie samego to norma. I jakoś nie jestem ani obojętny ani nie używam tych samych igieł. Ogólnie, oprócz słabszej pamięci i koncentracji wszystko jest ok...
Takze... pie**olisz panie że aż głowa boli



Zrób sobie badania - na pewno masz Creutzfeldta-Jacoba.

defcon1

2013-04-03, 15:31
Czemu jak schodzi na marihuanę to od razu jest porównywana z alkoholem? Przecież to zupełnie oddzielne używki dające zupełnie inne efekty!

A marihuana nie będzie zalegalizowana, ponieważ raz, dilerzy handlujący na wielką skalę kupią każdego polityka, by zachować monopol. Ponadto zlikwidowanie tylu oddziałów do walki z narkotykami... jak to tak, syn kolegi jeszcze z lat osiemdziesiątych ma sobie nie zarobić? Gdzieżby!

Fakt, państwo by zarobiło, ale problem w tym, że cel naszych polityków to nie bogate państwo, a bogata władza.

Devilyn

2013-04-03, 15:35
A czy czasem w Czechach już dawno nie zalegalizowali wszystkiego ?



Cytat:

Nowe przepisy wprowadziły radykalne zmiany. Legalizacja objęła nie tylko marihuanę i inne tzw. "miękkie narkotyki", ale także tzw. "twarde narkotyki" jak heroina czy kokaina.

Poza posiadaniem narkotyków można też we własnym domu uprawiać m.in. krzaki konopi indyjskich (do 5 sztuk) oraz grzyby halucynogenne (maksymalnie 40 sztuk). Rządowa lista zawiera wiele gatunków roślin, których hodowla będzie dozwolona w niewielkich ilościach. Na zmiany w prawie głośno narzekają... hodowcy kaktusów, ponieważ lista objęła limitami wiele z ich odmian ze względu na zawartość meskaliny.



źródło: http://www.twojaeuropa.pl/1232/czechy-legalizacja-narkotykow

Yep ... autor się nie popisał.

sidian

2013-04-03, 16:11
Ork.Fajny napisał/a:

Skoro maja w swojej ofercie cos co jest rzekomo lepsze od ich polowy lekow, to jak sadzisz? Co ludzie wybiora? Co ludzie zrozumieja w sprawie maryski? To bylby strzal w plecy w tej teorii spiskowej o zakazie maryski.



Zgodnie z obowiązującym prawem patentowym nie można opatentować niczego, co występuje w przyrodzie. Sativex jest produkowany na bazie składników marihuany, tetrahydrokannabinolu oraz kannabidiolu. Nie jest to stricte naturalny lek, jest jedynie pozyskiwany z naturalnych źródeł. Podobnie jest np. w przypadku szczepionki na próchnicę, którą produkuje się... ups, produkowałoby się, gdyby ktoś chciał prowadzić nad tym badania, na liściach tytoniu.

Tego typu proces można opatentować. Patent na Sativex wygasa, zależnie od regionu, w latach 2021-2026.

Leczenie naturalne, czyli badanie wpływu ziół i roślin i tworzenie terapii (czyli uznanie tych ziół i roślin za terapeutyczne) na ich bazie nie jest na rękę koncernom, bo roślin i ziół się opatentować nie da. Można za to wyciągnąć ekstrakt, wymieszać go ładnie i wtedy opatentować. Dokładnie w ten sposób powstaje bardzo wiele leków, np. aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, który uzyskano z kwasu salicylowego, który występuje w korze wierzby.

Rozpie**alający czołgiem jest fakt, że marihuana pozostaje nielegalna w wielu krajach, w których dopuszczony jest Sativex, który zawiera substancję czynną, czyli THC. Przykładem takiego kraju jest Kanada. Co prawda sytuacja z marihuaną w Kanadzie nie jest tak prosta, jak by się mogło zdawać, ale jednak. Prawo wciąż przewiduje kary za posiadanie marihuany pomimo wyroków sądu najwyższego. Opakowanie Sativexu kosztuje, bagatela, 600EUR. Trawa, wiadomo. Wyciągnij wnioski.

defcon1 napisał/a:

Czemu jak schodzi na marihuanę to od razu jest porównywana z alkoholem? Przecież to zupełnie oddzielne używki dające zupełnie inne efekty!



Obie są psychoaktywne, alkohol prócz uzależnienia psychicznego serwuje również uzależnienie fizyczne. Obie powodują skutki zdrowotne oraz społeczne. Obie są narkotykami, pochodzą tylko z różnych kontynentów.

defcon1 napisał/a:

A marihuana nie będzie zalegalizowana, ponieważ raz, dilerzy handlujący na wielką skalę kupią każdego polityka, by zachować monopol. Ponadto zlikwidowanie tylu oddziałów do walki z narkotykami... jak to tak, syn kolegi jeszcze z lat osiemdziesiątych ma sobie nie zarobić? Gdzieżby!



Podobnie wyglądała sytuacja w USA za czasów prohibicji, kiedy to gangsterzy mieli w kieszeni wszystkich kongresmenów. W końcu przychodzi jednak dzień, w którym ludzie biorą się za swoje sprawy sami i wtedy nie interesuje ich, kto ma ich polityków w kieszeni.

JakbyTutaj

2013-04-03, 16:32
'Słyszałeś marihunaen? kto ma tu chore jazdy?'
Ja siedząc na l4 wolę się leczyć wiaderkami, antybiotyku i leków nie używam po byle ch*j... ale wiadomo, moja babka sama przy głupim bólu głowy woli wpie**olić trzy tabletki po to by potem leczyć wątrobę czy cokolwiek.

Ork.Fajny

2013-04-03, 17:14
wiesiors4 napisał/a:

Nie jest lepsze od połowy tych leków, bo jest tylko na 1 chorobę :facepalm: Sativex jest zrobiony na stwardnienie rozsiane, nie leczy on wszystkiego, znowu czytanie ze zrozumieniem leży :samoboj:



W maryśce nie ma innych wyjątkowych substancji poza THC...
Więc jeśli THC jest dodane to w sumie powinno wszędzie plusować.