18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

ZIŁ 4904

Młynarz2033 • 2013-03-21, 12:37
A więc moi mili sadole i sadolki ! Kolejny temat z działu radzieckiej technologi !

Na początek mała zagadka. Co to jest: nie ma kół, może poruszać się praktycznie w każdym terenie i jest ostatnim pojazdem, pod który chciałbyś wpaść? Oto prototyp radzieckiego transportera z nietypowym napędem.

Patrząc na ZIŁ-a 4904, można odnieść wrażenie, że został zaprojektowany przez Papcia Chmiela. W rzeczywistości jest dziełem radzieckich inżynierów, odnalezionym wśród innych prototypów na wojskowym złomowisku.

Pojazd zbudowano w 1972 r. ZIŁ 4904 to największy znany transporter z napędem śrubowym, który może przewozić ładunki o masie do 2,5 tony. Zamiast kół czy gąsienic ma dwie gigantyczne śruby. Metalowe walce, obracając się, sprawiają, że gwinty śrub „wkręcają” się w podłoże i posuwają pojazd do przodu. Podobny mechanizm stosuje się w podajnikach ślimakowych, używanych do przenoszenia materiałów sypkich.

Dlaczego te niesamowite transportery pozostały w fazie projektów? Nie wiadomo. Powstało tylko kilka egzemplarzy łazików z napędem śrubowym. Wydaje się, że dla wojska byłyby idealnym rozwiązaniem. Nawet pojazdy z gąsienicami nie radzą sobie tak dobrze na pustyni, bagnach czy w głębokim śniegu.








I mniejszy brat naszego bohatera.O nim coś na sadolu było.


A jak było i o tym to chyba admini wiedzą co zrobić :mrgreen:

W sumie ? to ciekawy materiał na harda by był gdyby ktoś pod to wpadł :hitler:

Nikooo

2013-03-23, 09:42
W dodatku do Fallouta 3 Operation Anchorage chińczycy mieli czołg z takimi śrubami :mrgreen:

papi89

2013-03-27, 21:58
Jeśli kolega wyżej zahaczył już o temat gier, to w Metal Gear Solid 3 Sneak Eater też jest taki "czołg", który jest głównym bosem do rozwalenia.

Piotr.werwolf

2015-06-12, 18:02
Odpowiedź jest prosta, zewnętrzna część zarysu "gwintu" wałów napędzających pojazd ulega szybkiemu zniszczeniu (starciu) gdy porusza się po podłożu w którym znajduje się choć by nie wielka ilość piasku. Naprawiam koparki to wiem. Produkcja wałów napędowych do tych pojazdów była by nie współmiernie droga, więc dla tego zamysł został w sferze prototypu. Tyle.