18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Zeznania w Sądzie

wodzioKRK • 2013-03-07, 16:50
Pracuję w Sądzie. Ciekawych historii jest wiele ale ta z dzisiejszej rozprawy szczególnie mnie zaskoczyła.
Rozprawa o napad z użyciem noża.

Oskarżony chciał dźgnąć nożem pewnego człowieczka lecz kumpel który szedł z pokrzywdzonym złapał za ostrze noża.

Tenże człowieczek zeznaje jako świadek:

Kod:
[S]ędzia: "Co świadek pamięta z tego zajścia?"

[Ś]wiadek:"Ja tam tej sytuacji nie pamiętam, ja nie pamiętam co się działo 2 tygodnie temu."

[S]:"To pan tak często jest bity i raniony nożem, że nie zapamiętuję takich sytuacji?"

[Ś]:"No nie często... No ale pamiętam jedną sytuację z 2000 roku kiedy dostałem 13 noży, 2 siekiery w plecy i złamali mi kilof na głowie, od tej pory mam problemy neurologiczne."

Sędzia, Prokurator, oskarżony, świadkowie, policjanci i ja złapaliśmy karpika O.o 

:idzwch*j:
Materiał własny.

ochotnik

2013-03-07, 21:46
merh forma "otwarli" wbrew twojej opinii wcale nie jest bledną, jest poprawna, aczkolwiek zostaje wypierana na rzecz "otworzyli". Powołuje się na wypowiedź Profesora Miodka.

Steven

2013-03-07, 21:55
Że się ludziom chce w to bawić. Sądy, rozprawy, zabawy w Boga. Duzi chłopcy jak widać. Cały świat to jeden wielki plac zabaw. Takie mam wrażenie po prawie (bez dwóch miesięcy) trzydziestu latach życia na tym jak by nie było wspaniałym świecie.

PS: wie ktoś jak zrobić, żeby to okienko z capslockiem nie wyskakiwało bo to sk***iały pomysł?

Hooch

2013-03-07, 22:13
@Steven. Mam gdzieś na dysku wtyczkę do FF i chrome która to wyłączała. Jak znajdę to ci wyślę.

merh

2013-03-07, 22:21
Ochotnik-domyslam sie,ze to jakis regionalizm,tak samo jak wspomniane już oglądnąć,jednak wg. mnie zbyt łamie język. Dla mnie temat jest interesujący,bo nasz język jest bardzo rozbudowany.

Hooch

2013-03-07, 22:22
@Steven

Mój skrypt usuwa posty z reklamami oraz wyłącza blokadę capslocka.

Dodaj to jako skrypt do Greasemnokey (FF) lub Tampermonkey (Chrome):

// ==UserScript==
// @name Sadistic - Usuwacz reklam i capLocka
// @version 0.2
// @description Usuwa reklamy na strone sadistic.pl oraz blokadę CapsLocka
// @include *sadistic.pl*
// @copyright 2013+, Maciej Kuśnierz
// @require http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js
// ==/UserScript==
$(document).ready(function() {
$("article.images[style]").hide();
unsafeWindow.capLock = function() {}
});

hu...........nn

2013-03-07, 22:29
O jakiego CapsLocka chodzi?

Miranda

2013-03-07, 22:59
@krawatKRK
Heh, fajna fucha taki protokolant. Też kiedyś robiłam na tym stanowisku, tylko że w cywilnym. Podziały majątku to było dopiero szambo, takie pranie brudów, że czasem aż uszy więdły :/

korinogaro

2013-03-07, 23:05
Bez obrazy ale protokolanci to faktycznie darmozjady teraz. Już od dawna postulowane jest nagrywanie rozpraw kamerą choćby na rzecz apelacji. Z suchego tekstu trudno wyciągnąć wniosek np. o zachowaniu, tonie, mimice osób zeznających w tym najistotniejszej czyli bezpośrednich świadków jak i oskarżonego. Jedynym powodem dla którego nie jest to powszechne to fakt, że w przypadku przekrętów linijka tu i tam może się usunąć. W przypadku nagrania audiowizualnego trudniej dokonać takiej machinacji.

speedster

2013-03-08, 00:03
merh napisał/a:

Ochotnik-domyslam sie,ze to jakis regionalizm,tak samo jak wspomniane już oglądnąć,jednak wg. mnie zbyt łamie język. Dla mnie temat jest interesujący,bo nasz język jest bardzo rozbudowany.


Nie wiem czy regionalizm.
Spośród: "Otwarłem drzwi" a "Otworzyłem drzwi",ja wybieram pierwszą formę.Bardziej pasuje mi do pokrewnego "otwierać","otwarte"...tutaj akurat "otworzone" łamie język.Temat interesujący zwłaszcza, że wiele z tych słów pochodzi ze staropolszczyzny i chyba w niej należałoby szukać takiego "otewrzeć".

Wendigo

2013-03-08, 00:28
@korinogaro - niby racja z nagrywaniem. Ale ja osobiście wole normalne protokoły. Wyobraź sobie, że musisz przesłuchać czy obejrzeć nagranie które trwa kilka godzin. Weź cokolwiek wyciągnij z takiego protokołu. Inna sprawa - w większości sądów okręgowych już się stosuje zapis wideo. Tak jest przynajmniej w SO w Lublinie i np w Olsztynie z tych w których byłem.

korinogaro

2013-03-08, 00:39
@up, nie przeczę, że zapis protokołu w formie pisemnej jest przydatny no i tutaj nieco się wycofam z tego co mówiłem na rzecz dualistycznego systemu. Tekst i materiał audiowizualny. Tekst pomocny do "przeskanowania" tego co strony mówiły (jacyś świadkowie "nauszni" itp.) a nagranie do obejrzenia kluczowych fragmentów zeznań, bo nie czarujmy się "tak, to on zabił, jestem tego pewien" (i tu przydałoby się wideo żeby widzieć i słyszeć jak zostaje to powiedziane) jest istotniejsze od "słyszałem że jej nie lubił" (no i tu tekst starczy).

wodzioKRK

2013-03-08, 20:41
korinogaro, niestety podrzędne Sądy Rejonowe nie mają jeszcze możliwości nagrywania. Najczęściej w Okręgu jest cała aparatura do takowego nagrywania. Przy nagrywaniu rozprawy oczywiście spisuje się jakby... spis treści do nagranego materiału by później łatwo było odnaleźć odpowiedni fragment nawet kilkugodzinnych rozpraw.

burczy

2013-03-08, 22:40
Urzekła mnie ta historia... Ludzie to mają prawdziwe życie. Oboje...