18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Zamek Ogrodzieniec

za...........86 • 2013-09-06, 09:47
Umocnienia powstały prawdopodobnie za panowania Bolesława Krzywoustego(początek XII wieku). Zostały jednak zrównane z ziemią przez tatarów w roku 1241. W połowie XIV wieku zbudowano zamek w stylu gotycki- siedzibę rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. Warownia była doskonale wkomponowana w teren: z trzech stron osłaniały ją wysokie skały, a obwód zamykał kamienny mur, wjazd prowadził wąską szczeliną między skałami.



Następnie w 1562 r. zamek przeszedł w posiadanie Jana Firleja, marszałka wielkiego koronnego, jako męża Zofii, córki Seweryna Bonera. W 1587 r. zamek został zdobyty przez wojska arcyksięcia Maksymiliana, pretendenta do tronu polskiego, a w 1655 r. został częściowo spalony przez wojska szwedzkie, które stacjonowały w nim prawie dwa lata, rujnując znaczną część zabudowań. Kolejnym właścicielem zamku został w 1669 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski. Zamek ogrodzieniecki za jego panowania został częściowo odbudowany po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów.
Ostatnim właścicielem warowni została pochodząca z pobliskiego zaścianka rodzina Wołczyńskich. Po wojnie obiekt znacjonalizowano. Prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania zamczyska w formie trwałej ruiny i udostępnienia go dla zwiedzających, rozpoczęto w 1949, a ukończono w 1973 roku.
Według niektórych badaczy zjawisk paranormalnych zamek jest miejscem nawiedzonym, podobno pojawia się w nim „Czarny pies”. Starsi mieszkańcy przekonują, że na terenie warowni widzieli w nocy dużego czarnego psa, który ciągnął za sobą trzymetrowy łańcuch. Według legendy stwór jest duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Był on właścicielem zamku a w połowie XVII wieku, w historii zapisał się jako wieli patriota, obrońca Częstochowy, bohater w potyczkach ze Szwedami. Natomiast w podaniach ludowych utrwaliła się jego inna twarz(bezwzględnego okrutnika i sadysty). Według legend nadzorował, oraz brał udział w torturach opornych poddanych. Warszycki nie znosił sprzeciwu, pewnego dnia rozkazał nawet wychłostać na dziedzińcu swoją żonę. W kulturz ludowej przedstawiano go jako diabła: „był człowiekiem zamożnym, ale złego charakteru. Srogi i nielitościwy był zarówno dla służby jak i dla swoich kolejnych żon. Jedną ponoć za niewierność żywcem zamurował, inną chłostał publicznie. Dopóki nie spotkał swej Heleny i nie został pantoflarzem. Jednak na starość co złe, to wróciło. Obiecawszy córce Barbarze część majątku jako bogaty posag nie podarował jej nic. Bo chciwy był. Podobno do dziś pilnuje swoich skarbów, których dotąd nikt nie odnalazł. Podczas księżycowych nocy pojawia się pod postacią wielkiego psa, obwiązanego brzęczącym łańcuchem, pilnującego dostępu do kosztowności”.




W 1973 roku zamek Ogrodzieniec posłużył jako część plenerów zdjęciowych do serialu Janosik.
W 1980 r. kręcono na zamku film "Rycerz", w reżyserii Lecha Majewskiego.
W 1984 r. heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie Live After Death w części Behind The Iron Curtain. Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.
W 2001 r. w ruinach kręcono zdjęcia do „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć.



Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Ogrodzieniec
http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/kategorie/legendy
http://www.zamkipolskie.com/ogro/ogro.html

~Mieszek_Kiler

2013-09-06, 10:51
Kiedyś Soundtropolis tam się odbywał, dobre melanże

Varyz

2013-09-06, 21:51
Byłem ostatnio zwiedzać i polecam ;) Twierdza ładnie się prezentuje mimo obecnego stanu - a cieszy mnie tez, że ją naprawiają (a w tym kraju dbanie o zabytki zeszło na dalszy plan). Niedaleko położony jest gród na Górze Birów z którego są naprawdę wspaniałe widoki na pola, lasy i wyrastającymi ponad nimi jasnymi skałami z Jury Krk-Częst.