18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wezwanie do zapłaty – pomyśl zanim cię okradną!

master0romus • 2014-03-01, 10:25
Od jakiegoś czasu obywatele naszego uczciwego państwa zasypywani są wezwaniami do zapłaty zaległego od 2009 r. abonamentu RTV. Takie upomnienie – wezwanie opiewa na kwotę blisko 1400 złotych ( wraz z odsetkami ). Przeważnie upomniany – wezwany obywatel naszego uczciwego państwa uiszcza żądaną kwotę w okienku pocztowym.


Tak w oryginale wygląda wezwanie do zapłaty otrzymane w styczniu przez jednego z mieszkańców Orzesza:



Tylko pobieżna analiza przepisów dotyczących opłat abonamentowych, w tym Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 25.09.2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych pozwoliła przekonać się, że na mocy tego Rozporządzenia wszystkie rejestracje odbiorników RTV straciły ważność po roku od wejścia w życie Rozporządzenia, czyli w listopadzie 2008 r. Operator publiczny miał w tym czasie ( 12 miesięcy ) obowiązek nadać dotychczas zarejestrowanym odbiornikom indywidualny numer identyfikacyjny i poinformować o tym użytkownika w stosownym zawiadomieniu. Takie zawiadomienie powinno zostać przesłane na adres użytkownika odbiornika. Oczywiście, że możemy nie pamiętać czy 6 lat temu otrzymaliśmy jakieś pisma w sprawie abonamentu, ale właśnie dlatego powinno się upewnić co do zasadności roszczenia w niemałej przecież kwocie.
Jeden z obywateli naszego uczciwego państwa, zamiast potulnie pójść na pocztę i wpłacić żądaną kwotę, wystąpił do instytucji, która przysłała wezwanie, o przedstawienie dokumentów na podstawie, których wysunięto roszczenia o zaległy abonament. Instytucja powinna mieć np. dowód nadania i potwierdzenia odbioru pisma z nadaniem numeru identyfikacyjnego. A może instytucja zaniedbała swój obowiązek o nadaniu numeru i przesłaniu informacji? A może zagubiła potwierdzenie odbioru? Wszystko może się zdarzyć. Warto więc pytać, bo mamy do tego prawo! Mamy także prawo do wglądu w akta sprawy na każdym etapie postępowania. Obywatel ów w związku z wezwaniem do zapłaty zaległego abonamentu wysłał pismo następującej treści:







W odpowiedzi przesłano pismo ( z błędem w dacie ), w którym wyjaśniono, że wezwanie do zapłaty około 1400,00 złotych jest zwykłym nieporozumieniem…






Osoby, które zdążyły już wpłacić żądaną kwotę mogą jeszcze wysłać podobne pismo z wnioskiem o wgląd w dokumenty na podstawie, których wysunięto roszczenia o zaległy abonament. Być może pismo skierowane do nich także było zwykłą…. pomyłką, a więc byłaby szansa na odzyskanie pieniędzy. Pamiętajcie: instytucje państwowe nie zawsze mają rację, a czasami wręcz działają z pełną świadomością łamania prawa wyłudzając pieniądze od nieświadomych obywateli. Warto walczyć o swoje!!! A pytanie czy nie mamy tutaj do czynienia z obrzydliwym wyłudzeniem stosowanym przez instytucje państwowe pozostaje otwarte.

dagins

2014-03-01, 12:34
Tak kiedyś Neostrada robiła, że losowym ludziom zawyżała rachunki o kilkadziesiąt złotych. Ponoć opłacało się, bo z tej puli niewiele osób to zauważało.

Meri

2014-03-01, 13:09
Zeby zawsze sie tak dalo - u mnie nie bylo pisemka zadnego, od razu komornik na pensje wlazl.

dashadow

2014-03-01, 13:11
WalniętyKnur napisał/a:

przecinki, przecinki, przecinki, na podstawie, których...


za dużo też nie dobrze, przecinkowy kolego

d-wade

2014-03-01, 14:11
addieadam napisał/a:

NIKT, ale to NIKT nie ma od nas prawa żądać zapłaty, bez wcześniejszego podpisania umowy cywilno prawnej.
.



Doprawdy? A podpisałeś taką umowę z państwem w sprawie ściągania podatków? Jest ustawa medialna która nakłada obowiązek opłaty za korzystanie z radioodbiornika i telewizora. A to, że to głupie prawo (czy tam TVP jest ch*jowa, bo jest) to już inna sprawa.

DarthV

2014-03-01, 14:49
Moim zdaniem:
1. Jeśli chcą abonamentu za RTV proszę zakodować sygnały "rządowej" telewizji i radia-oglądają i słuchają tylko ci którzy zapłacili.
2. Opłata za posiadanie odbiornika? Przecież za posiadanie odbiornika zapłaciłem k***a w sklepie kupując go!
Pomijam oczywiście to że państwowe media nie są rzetelne-kto rządzi ten mianuje przychylnych sobie (lub partii) prezesów.
Reasumując, zlikwidować to siedlisko patologii i problem abonamentu RTV sam zniknie (i ciepłe posadki dla kolesi polityków też).

Grochu84

2014-03-01, 14:54
żeby to uwierzytelnić wstawiający mógł w pismach od Poczty Polskiej nie cenzurować swojej mocno ukrywanej miejscowości zamieszkania - Orzesze, albo pozostawić początkowe cyfry numeru sprawy. Jestem wnikliwy po prostu

adamsok

2014-03-01, 17:45
se1ko napisał/a:

Nie placilem. Komornik wj***l sie na konto i musialem zaplacic.



Dyrektywa ta weszła w życie niby w 2008 roku, ty masz teraz 20 lat czyli w tamtym czasie miałeś 14 lat i już był na ciebie zarejestrowany odbiornik TV w domu?

śmierdzi mi tu frajerem...

Everizon

2014-03-01, 18:57
@up bo ten se1ko to wygląda na agenta mającego na celu przestraszyć i zmusić od płacenia nieprawnego haraczu bandzie złodziei.

Cyjanek

2014-03-01, 21:48
Do mnie jeszcze jakieś papiery z ZUSu przychodzą (ch*j wie za co) jak ja studiuję...

aryan86

2014-03-02, 02:09
WSZYSTKO potrafią wyprzedać - prywatyzować... a TVP nie chcą :(
Niech zatrudnią "tańszych" pracowników i utrzymują z reklam.. a nie wyciągają łapy!

se1ko

2014-03-03, 00:03
adamsok napisał/a:



Dyrektywa ta weszła w życie niby w 2008 roku, ty masz teraz 20 lat czyli w tamtym czasie miałeś 14 lat i już był na ciebie zarejestrowany odbiornik TV w domu?

śmierdzi mi tu frajerem...



Dobrze ujmę to inaczej. To do rodziców przyszło pismo w tamtym roku w wakacje po pol roku bez żadnego pie**olenia komornik sam wj***ł się im na konto, lepiej?

Kardio_Error

2014-03-03, 03:32
ponad rok temu tez dostałem pismo z poczty z "prośbą" o zapłatę, z odsetkami to ponad 1400zł..
jestem tylko ciekaw jak to oni ze mnie ściągną skoro działam w szarej strefie i od 5 lat jestem oficjalnie bezrobotnym...
jestem tez ciekaw kiedy to się przedawni? :lol: