18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Warto wiedzieć jak...

Mr.Drwalu • 2013-03-10, 17:37


Warto wiedzieć jak wielka jest skala finansowego wykorzystywania Polaków przez międzynarodowe instytucje finansowe...

Około 6,464 mld zł - szacunkowo tyle w 2012 roku zapłaciliśmy bankom i duopolowi VISA & MasterCard za możliwość korzystania z kart płatniczych.

Każdorazowa opłata pobierana od Polaków przez banki i kontrolujące [b]98,6%
tutejszego rynku kartowego firmy VISA & MasterCard, wynosi średnio 1,6 % wartości przeprowadzanej transakcji i jest to najwyższa opłata na terenie całej Unii Europejskiej!! Warto zauważyć, że średnia wysokość opłaty za możliwość płacenia kartą wynosi w Unii Europejskiej ok. 0,8% wartości przeprowadzanej transakcji. Są jednak kraje, gdzie taka opłata nie przekracza 0,3% wartości przeprowadzanej transakcji (np. Holandia, Luksemburg: 0,25%; Belgia, Węgry, Malta, Szwecja: 0,21%, Finlandia: 0,19%).



Sposób ustalania opłat interchange, został zakwestionowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów badający ją na wniosek Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Postępowanie UOKiK wykazało, że wysokość opłaty nie opiera się na rzeczywistych kosztach ponoszonych przez banki na rozwój i funkcjonowanie systemu płatności, lecz jest przez nie odgórnie ustalona w celu utrzymania wysokich zysków z każdej transakcji kartami VISA i MasterCard - jest więc, nielegalną w świetle prawa, zmową cenową. Mając na celu uregulowanie rynku opłat za transakcje dokonywane kartami płatniczymi, Prezes Urzędu nakazał natychmiastowe zaniechanie kwestionowanej praktyki nie tylko przez strony postępowania, ale wszystkie banki, zarówno w ramach systemu VISA, jak i MasterCard.

Banki oraz organizacje Visa i MasterCard, odwołały się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W listopadzie 2008 r. SOKiK uchylił decyzję UOKiK, zarzucając Urzędowi m.in. błędne ustalenie rynku, na którym mogło dojść do złamania prawa. Urząd nie zgodził się z wyrokiem SOKiK i odwołał się do Sądu Apelacyjnego. 22 kwietnia 2010 r. Sąd Apelacyjny uchylił decyzję sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Źródło: KLIKNIJ TUTAJ

VanGreeg

2013-03-10, 21:14
Gratuluję koledze refleksu. Sejm się tym tematem zajął już w zeszłym roku. Nowa ustawa poświęcona opłacie interchange jest procedowana i wkrótce nie firmy tylko rada będą ustalały jej wysokość - zgodnie z planem ma to być średnia UE właśnie. Temat ogólnie z dupy, albo z gazety na "F" jak kto woli.

adamek123

2013-03-10, 21:15
kto bogatemu zabroni :D

zipi

2013-03-10, 21:19
w koncu j***ne pierwsze miejsce. dziekujemy tusk.

amcio

2013-03-10, 21:25
wjeżdżam na bit

du...........s6

2013-03-10, 21:26
zbierzmy sie Polacy wszyscy i rozpie**olmy ten caly rzad z tuskiem na czele ....prosze

Colossus

2013-03-10, 21:37
Ale o co chodzi ? Przecież nas zawsze zapinają w dupę bez wazeliny, już do tego przywykliśmy, niestety.

ocjokrakow

2013-03-10, 21:47
Jak sie dobrze orientuje (a moge sie mylić) to np sklepy ponoszą tą opłate, nie my przy płaceniu. Za to mamy naprawde przyzwoite warunki prowadzenia konta. W UK dla przykładu przelew pieniędzy do innego banku jest bardzo drogi, a za granice nawet i 30 funtów.

kurczasty

2013-03-10, 21:54
Rozwiązanie jest proste.
Wypłacajcie z bankomatów sieciówek (euronet, cass4u i co tam jeszcze jest) kwoty po 50 złotych.
Tam banki płacą za każdą transakcję.

Ja płacę kartą często i wolę od wypłaty gotówki w bankomacie, ale w 100% popieram polskich sklepikarzy. Niech walczą o swoje prawa. Chyba już nawet ktoś podpisy w tej sprawie zbiera.

Warto dodać, że czasem banki dzielą się tą prowizją z klientem (moneyback? chyba tak to się nazywa) niestety w Polsce taka promocja u finansowych złodziei to rzadkość.

stalowyszczur

2013-03-10, 21:58
Cytat:

Jak sie dobrze orientuje (a moge sie mylić) to np sklepy ponoszą tą opłate, nie my przy płaceniu



Hahhahahahahha :D

Przepraszam najmocniej, nie mogłem sie powstrzymać, twoja argumentacja mnie urzekła.

pi...........ka

2013-03-10, 22:03
Prawda jest taka ze gdyby nie zagraniczne banki to mielibysmy tutaj druga kambodze :) myslicie ze azjatyckie tygrysy jak sie rozwineły? tez dzeki pomocy banków :P to jest ich inwestycja, bo po co otwierac bank w dziczy :P nie widze tutaj nic złego :P zagraniczny kapital dla takich krajów jak polsza to jak błogoslawienstwo. Autorze tego posta co proponujesz? wywalic wsyzstkie banki i zostawic nieudolne polskie scierwa, bez konkurencji to juz w ogole by sie rozlewniliły. Wiec nie widze sensu narzekania na wsyzstko. Moze zróbmy post jak to kupując marchewke placimy za nią faktycznie hajs!!! no bo przeciez to na naszej ziemi polskiej wyrosla! qwa! rodacy nasza ojczyzna daje nam marchewke ja mam placic za nia!!! qwa cos tu jest nie elo!!!!! wchodze na sadistica i marudze!!! j***ne l3wactwo.

ostatni

2013-03-10, 22:08
a czego się spodziewaliście, w tym kraju spod znaku zielonej wyspy nie zdążysz pierdnąć, a bank zlicytuje ciebie z całą rodziną przez pomyłkę albo celowo, jeśli masz jakiś fajny kawałek gruntu w dobrej lokalizacji i ktoś ma na niego ochotę, mimo, że nigdy nie miałeś długów czy kredytu. Tak jest skonstruowany ten kraj, zwykły obywatel jest niczym, byle instytucja czy komuch może go zmieść z powierzchni ziemi i nikt nie odważy się nawet zapytać. Tak samo z prawem własności. Masz niby ziemię, a na niej nie możesz zrobić nic, w przeciwieństwie np do firm energetycznych, które mogą rolnikowi napie**alać na polu słupy co 5 metrów jak będą miały ochotę. Ale niech ten rolnik spróbuje wyciąć drzewo na miedzy bez pozwolenia gminy, to w p*zdu pozamiatane, pół dużej bańki kary i gospodarstwo zlicytowane. Takie mamy prawo, taką konstytucję w 1997 dali nam czerwoni, takiego porządku strzegą dzisiaj sprzedawczyki z okrągłego stołu. Gratuluję świadomym postępowym nowoczesnym wyborcom!

KlinikaAborcyjna

2013-03-10, 22:30
Dodam parę słów od siebie .
Każdy duży sklep po zakończeniu dnia pracy musi coś zrobić z gotówką . No i gotóweczka jest odwożona do COG ( Centrum Obsługi Gotówkowej) przez firmę ochroniarską , która specjalizuje się w takich przewozach .
Za darmoszkę tego nie robią i ten koszt jest porównywalny do prowizji jaką sklepy płacą za płatności kartami .

Tak więc dla sklepu ( nie mówię o warzywniaku pana Józia czy sklepiku z gwoździami ) jest bez różnicy czy klient zapłaci gotówką czy plastikiem . Nawet plastikiem powiedział bym że lepiej bo gotówka jest szybciej zaksięgowana na koncie sklepu .

Dlaczego warto płacić kartą ?

Każdy ma prawo wyboru i płaci jak chce , karty bezstykowe ( PayWay / PayPass) są najszybszą formą płatności do 50 zł .
Choć pewnie Was ten argument nie przekonuje .

To może to: latem tamtego roku była afera z upadającymi biurami podróży i każdy kto zapłacił gotówką ( tak zachwalaną przez niektórych sadoli) miał problem bo nici z wycieczki a kasa przepadła .
Natomiast każdy kto zapłacił gotówką pisał reklamację w swym banku że zapłacił ale nie otrzymał towaru/usługi i po paru dniach środki zwracane w formie tz uznania .


sidian

2013-03-10, 22:38
KlinikaAborcyjna napisał/a:

Każdy ma prawo wyboru i płaci jak chce , karty bezstykowe ( PayWay / PayPass) są najszybszą formą płatności do 50 zł .
Choć pewnie Was ten argument nie przekonuje .



Mądrze gadasz, tylko z tymi Paypassami i prawem wyboru to z lekka ściema. Wszyscy wciskają Paypass i Wave i innych w ofercie nie mają. A przedsiębiorczy ludzie chodzą w komunikacji miejskiej z czytnikami i machają ludziom cichaczem koło dupy naliczając im 49.99 czytnikiem offline. Inni, równie przedsiębiorczy, wyciskają miliard w jedno popołudnie (dzięki takim czytnikom i zaprzyjaźnionemu sklepowi) kradzioną kartą. Banki z kolei nie umożliwiają wyłączenia opcji Paypass w kartach, bo czytnik offline i tak o nic banku nie pyta. Zapytanie leci z pierwszą normalną transakcją nabitą na czytnik (i wtedy do banku trafia pincet zleceń nabitych na twoją, kradzioną kartę).

KlinikaAborcyjna napisał/a:

To może to: latem tamtego roku była afera z upadającymi biurami podróży i każdy kto zapłacił gotówką ( tak zachwalaną przez niektórych sadoli) miał problem bo nici z wycieczki a kasa przepadła .
Natomiast każdy kto zapłacił gotówką pisał reklamację w swym banku że zapłacił ale nie otrzymał towaru/usługi i po paru dniach środki zwracane w formie tz uznania .



Wait... what? Paru dniach? No patrz, to ja jakiś pechowy jestem, bo zapłaciłem za customowy soft kartą kredytową (nie, nie Nigeryjczykom i nie, nie przez Western Union) i jakoś od trzech miesięcy czekam, aż bank zakończy procedurę chargeback. Kilka dni, dobre.

Tak czy owak, masz rację, tylko tak nie do końca :D .

DisH0noreD

2013-03-10, 22:42
tak mam bana do 2107 za mastercardy i paypale dziekuje

marcin2m

2013-03-10, 22:55
b z d u r a
Płacąc karta visa w uk nigdy nie poniosłem żadnych kosztów. Wiem bo sprawdzam. Konto mam za free. Przelewy pomiędzy bankami w uk tez free. Za przelew do polski już trzeba troszkę zapłacić. Pozdrawiam