18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Warszawa w przededniu wojny. 1939

Hauer88 • 2012-09-01, 23:33
W przededniu wojny Warszawa była tętniącą życiem Stolicą II Rzeczypospolitej. Miasto, zwane "Paryżem Północy", z wielkim spokojem szykowało się do konfliktu zbrojnego. Aż trudno uwierzyć, że utrwalone na taśmach filmowych, skupione twarze warszawiaków, widzimy chwilę przed zagładą ich świata. Dwa tygodnie, parę dni później, niszczone są domy, od pocisków i bomb ginie ludność cywilna.
Po kilku miesiącach kamera okupanta rejestruje zniewoloną Warszawę, która nie przypomina tamtego - przedwojennego miasta. Nie ma znaczenia, czy domy są całe, czy Nowy Świat ozdobiono kwiatami - nie ma ludzi, którzy tworzyli tamte miasto ...twarze warszawiaków oglądamy w niemieckich kronikach z obozów koncentracyjnych.
Póki co, na filmie trwają przygotowania do wojny...


zajetynick

2012-09-01, 23:54
Widać, że Warszafka bo nawet rowy kopią w garniturach.

pieto90

2012-09-02, 00:36
Coś pięknego, jeśli chodzi o wygląd Warszawy w tamtych latach... Szkoda, że teraz ludzie to takie k***y i same niszczą ten kraj.

@up, wiesz czemu na filmie zostały uwiecznione osoby kopiące rowy w płaszczach, czy garniturach? Bo władze zdawały sobie sprawę z powagi sytuacji, czasu było co raz mniej, a wróg stał u naszych granic. Przechodniów "zmuszano" do kopania takich rowów, stąd taki ubiór.

skandal89

2012-09-02, 00:50
Żal mi naszego narodu, jak pomyśle, że gdyby nie ta wojna i jej skutki to bylibyśmy teraz jak kraje skandynawskie to smutno mi sie robi, w dodatku Ci wszyscy ludzie...

kufel01

2012-09-02, 09:52
- Rozmawia dwóch mężczyzn. Pierwszy pyta: lubisz kawały o Warszawiakach?

- Uważaj, odpowiada drugi, ja jestem Warszawiakiem!

- Nie szkodzi, ripostuje pierwszy, będę mówił wolniej.