18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Warszawa Urbex - Zakłady Fotochemiczne FOTON

sietra • 2015-06-27, 12:43


Następnym obiektem, który zwiedziłem podczas wizyty w warszawie były Zakłady Fotochemiczne FOTON.
W wyprawie towarzyszył mi Michał, z kanału Urbex Polska:
https://www.youtube.com/user/NaszaRzeczywistosc

Początki zakładu sięgają roku 1888. Wówczas rozpoczęto produkcję materiałów światłoczułych.
W drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku, rozpoczęto produkcję papierów fotograficznych i błon negatywowych.
Pomimo wybuchu drugiej wojny światowej zakład nie przeszedł pod zarząd niemiecki i wytwarzał papiery ze znakami wodnymi, których używał ruch oporu. 5 sierpnia 1944 roku na teren fabryki weszły oddziały SS, mordując ostatniego właściciela fabryki Kazimierza Franaszka wraz z rodziną oraz ludzi, szukających schronienia na jej terenie. Sama fabryka uległa poważnemu zniszczeniu podczas powstania warszawskiego.
W 1949 roku fabrykę odbudowano i upaństwowiono, nadając jej nazwę Warszawskie Zakłady Fotochemiczne FOTON.
Przez lata FOTON wytwarzał materiały światłoczułe, błony techniczne czy błony rentgenowskie, których był największym dostawcą w kraju.
Niestety zmiany ustrojowe, jakie nastąpiły na początku lat 90, przyniosły ograniczenie produkcji, a ostatecznie do opustoszenia budynków fabryki po roku 2000.

Obecnie teren fabryki jest równany z ziemią. Wszędzie kręcą się pracownicy firmy budowlanej, a sam teren jest chroniony. Pierwsza próba wejścia się nie powiodła. Dopiero następnego dnia miałem więcej szczęścia.

Z powodu prowadzonych na terenie fabryki prac, eksplorację ograniczyłem do jednego, najwyższego budynku. W środku nie brakuje dokumentów, mebli i pozostałości instalacji gaśniczej ale także śladów pożarów oraz dewastacji. Co krok można natknąć się na dziury w podłodze i niezabezpieczone klatki schodowe, czy szyby wind. Budynek jest bardzo niebezpieczny. Choć dla samego widoku z dachu, warto zaryzykować.

Jeżeli interesuje Was ten obiekt, podaję współrzędne:
52°13'58.42"N 20°58'15.21"E

Zapraszam także na mojego fb, po aktualne informacje:
https://www.facebook.com/sietra.urbex

Qijiguang

2015-06-27, 13:23
Sietra jak zwykle zajebista robota!!!

szabla12

2015-06-29, 23:28
Stary browar za ten artykuł. Mam od starego znajomego papier jako negatyw 9x12cm format i zmiękczacz do negatywu od fotonalu. Wszystko po terminie ale fajny kontrast
polska fotografia i fotografowie mówią i powinni mówić dziękuję :-)

qbswwa

2015-06-30, 01:05
To już jest k***a nudne.... Zwłaszcza te domyślne komentarze o każdym pomieszczeniu, tu k***a srali, taj prali a tak może było na opak. Darujcie sobie w końcu wrzucanie gównianych tematów. Prypeć już nie na modzie, to może zróbcie wycieczkę po Wieliczce? Wawel też doby, z tym nudnym głosem.
Serio, mało kto mnie tak wk***i jakimś gównem, abym musiał tak długi komentarz pisać.

Inexorable

2015-07-06, 14:36
Nie zamierzam hejtować niczyjego hobby, ale samo słowo "urbex" brzmi jak gówno.

Srsly. Płacę ch*jem, że zostało wymyślone przez jakiegoś wieśniaka o imieniu paweł chorującego na dziecięce porażenie mózgowe.