18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Uwaga na strażników miejskich. Będą nam wchodzić do mieszkań

-=coma=- • 2014-05-21, 15:04
Nosz k***a, ręce opadają :shock:

"Od dziś we Wrocławiu będzie 30 nowych etatów dla strażników miejskich. Władze Wrocławia nie ukrywają, że nowi strażnicy mają być czymś w rodzaju śmieciowej policji. Na 30 nowych etatów w straży miejskiej Wrocław wyda w tym roku 1,2 mln zł. Miejscy urzędnicy uważają bowiem, że mieszkańcy nie stosują się do zasad wprowadzonych rok temu w nowej ustawie śmieciowej.

Za różne wykroczenia związane z wyrzucaniem śmieci grożą spore kary. Np. 500 zł mandatu grozi nam na za nielegalne wyrzucenie odpadu wielkogaba­ry­to­we­go (w rodzaju mebla) lub wyspanie śmieci obok kontenera. Mandat grozi też nam wtedy, jeśli do pojemników wrzucamy gruz, baterie, jarzeniówki.

W ramach swoich zadań strażnicy będą sprawdzać prawdziwość złożonych przez mieszkańców deklaracji śmieciowych - przede wszystkim to, ile osób faktycznie przebywa w mieszkaniu. Rzecznik wrocławskiej Straży w rozmowie z nami nie ukrywał, że stosowane będą wszelkie dostępne metody, na przykład przesłuchi­wa­nie sąsiadów i... sprawdzanie ilości wyrzucanych przez nas śmieci.

Ale to nie wszystko. Ustawa śmieciowa rozciągnęła na wszystkich obywateli uprawnienia kontrolne, które organom samorządowym przyznała wcześniej ustawa Prawo ochrony środowiska. A ta zezwala na przeprowadza­nie przez strażników inspekcji w prywatnych nieruchomo­ściach pomiędzy godzinami 6 a 22. Oto dokładne zapisy prawa:

Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkow­skich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariu­szy straży gminnych.
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
2) przeprowadza­nia badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchi­wa­nia osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.
5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa występują do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
6. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadza­nie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w ust. 3.

Jak wyjaśnili nam prawnicy, oznacza to, że jeśli strażnicy miejscy pojawią się u nas twierdząc, że prowadzą działania w sprawie śmieci, to musimy ich wpuścić do swojego mieszkania. Jeśli odmówimy, to strażnicy mogą wezwać policję i wejść przy użyciu siły.

Oczywiście te przepisy działają nie tylko we Wrocławiu, ale w całym kraju. Niewykluczone, że podobne działania podejmą wkrótce strażnicy w innych miastach.

Należy na koniec podkreślić, że nakaz jest niezbędny tylko do szczegółowego przeszukania nieruchomości. Funkcjonariusze mogą wejść na posesję bez nakazu."

Autor: Paweł Rybicki | pawel.rybicki@hotmoney.pl
Źródło: http://www.wykop.pl/ramka/2001734/uwaga-na-straznikow-miejskich-beda-nam-wchodzic-do-mieszkan-i-grzebac-w/

KingOfDarkness

2014-05-22, 14:22
Już wkrótce, o 6 rano, uzbrojona ekipa będzie włamywać się siłą do mieszkań żeby pogrzebać w śmieciach! :krejzi:

m8

2014-05-22, 14:33
Dla mnie to też totalny absurd, ale niestety...

Cytat:

Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Art. 225.
§ 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


al...........10

2014-05-22, 15:50
Ja... pierdzielę... Ewidentne ominięcie prawa do miru domowego... W latach 90. myślałem, że wizje roztaczane w Człowieku Demolce czy Sędzim Dreddzie to kosmos, którego za swojego życia nie zobaczę. A tu się k***a dzieje dokładnie to samo na żywo!

d3bo

2014-05-22, 15:54
mogą mi co najwyżej polizać klamkę...krzyknę im ze nie ma nikogo w domu i sobie pójdą, przecież to straż miejska . Polowa debile reszta niepelnosprawni xd

sebastian gałczyński

2014-05-22, 15:56
"Jak wyjaśnili nam prawnicy, oznacza to, że jeśli strażnicy miejscy pojawią się u nas twierdząc, że prowadzą działania w sprawie śmieci, to musimy ich wpuścić do swojego mieszkania. Jeśli odmówimy, to strażnicy mogą wezwać policję i wejść przy użyciu siły."

Ciekawe jaki prawnik wygaduje takie bzdury. Już widzę policjanta wchodzącego przy użyciu siły do mieszkania, gdy nie zachodzi bezpośrednie zagrożenie życia :lol:
Dodatkowo z cytowanego przepisu nie wynika, że nadane uprawnienia pozwalają na kontrolę lokali mieszkalnych. Cytowany fragment odnosi się do miejsca, w którym składowane są śmieci dla całej nieruchomości.
Dlatego dla autora artykułu :idzwch*j:

xeraz

2014-05-22, 16:49
Czytam i się zastanawiam...
Po 1 - jeśli chodzi o osiedla mieszkaniowe - teoretycznie deklarację śmieciową składa cała wspólnota mieszkaniowa - więc czy rzeczywiście straż miejska może wejść w godz. 6-22 do prywatnego mieszkania?
Po 2 - nie rozumiem, na jakiej podstawie kontrola może zostać stwierdzona. Zgodnie z prawem ja, we własnym domu, mogę sobie robić ze śmieciami co chcę - ważne jest to, jak są posegregowane w pojemnikach. Jeśli nawet kontrola przyjdzie i zobaczy wszystko w 1 koszu - mówi się: "sorry, ja segreguję przed wyrzuceniem do pojemnika" - i to oni muszą udowodnić, że jest inaczej :)
Po 3- pozostaje nam kontrola liczby osób... Przecież to bez sensu :) straż miejska, o ile się orientuję, nie ma podstawy do wylegitymowania nikogo. Tzn., że nawet jeśli wejdą, to nawet jeśli w mieszkaniu będzie więcej osób, niż w deklaracji, zawsze można powiedzieć - on nie mieszka ze mną - czy to dorosły, czy dziecko ;)
Po 4 - "wejść z rzeczoznawcami i całym sprzętem" - nie jestem orłem z prawa, ale czy to nie jest warunek konieczny dla wejścia straży miejskiej? tzn. jeśli zapuka dwóch smutnych panów w mundurach, to czy nie ma obowiązku, by z nimi był rzeczoznawca?
I po 5 - zauważcie, że zlecenie kontroli jest delegowane od burmistrza/wójta/etc. Tzn., że jeśli tacy panowie przyjdą, raczej, w razie naszego żądania, okazać po 1 podstawę prawną, według której chcą wejść a po 2 dokument, w którym przedstawione zostanie delegowanie obowiązków.

ralfiq

2014-05-22, 22:57
Niestety, jest pewien babol z tym całym niewpuszczaniem ich do mieszkania...

"Art. 50.
Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony."
Z Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997.

A ustawa śmieciowa mówi o tym, że można przeszukać mieszkanie. I ch*j bombki szczelił

OscarPL

2014-05-22, 23:43
Powinni coś takiego zrobić, ale żeby sprawdzać czy matka jest rzeczywiście samotną matką czy mieszka u niej nieślubny ojciec lub utrzymuje normalne kontakty i wykłada pieniądze na dziecko...
A co do tematu jak dla mnie powinni to sprawdzać.

Hippo

2014-05-22, 23:59
Pasibrzuchom odpie**ala, ciekawe kiedy ludzie się obudzą w końcu...

Ra...........py

2014-05-23, 00:51
''Należy na koniec podkreślić, że nakaz jest niezbędny tylko do szczegółowego przeszukania nieruchomości. Funkcjonariusze mogą wejść na posesję bez nakazu." Ciekawe od kiedy k***a, chyba w komunistycznym kraju tuska, na szczescie juz niedlugo.

vredes

2014-05-26, 11:16
a oto wasza demokracja haha