18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Utonięcie podczas nurkowania

LeonR • 2013-04-09, 22:29
W 2000r w Dahab, w słynnym już z wypadków miejscu (Blue Hole) utonął Rosjanin Yuri Lipski. Historia jest dość znana, gdyż jako porządny przedstawiciel swojego narodu, Yuri nie rozstał się ze swoją kamerą aż do końca... Skok do 3min.



Dla tych, którzy byli by zainteresowani co się dzieje na filmie:

- Do 3min nic się nie dzieje - Yuri pluska się na płytkiej wodzie.
- Rozpoczyna się zbyt szybkie zanurzanie - biegli przypuszczają, że w tym momencie bohater zorientował się, że jego kamizelka (BCD) jest uszkodzona. Przez co Yuri nie może zatrzymać zanurzenia, ani postarać się wynurzyć. Jest to moment dość krytyczny, gdyż teraz Yuri ciągle miał jeszcze szanse coś zrobić. Odrzucić balast (albo jak każda normalna osoba - kamerę).
- 3:20 - Tutaj trwają spory, czy jest to próba zawołania pomocy "HELP" przez automat, czy tez uciekające powietrze.
- Teraz widzimy bardzo szybkie zanurzanie, w tym momencie ważne aby wspomnieć co dzieje się z organizmem nurka. Po przekroczeniu umownej granicy 30m przyjmuje się, że na ciało zaczyna działać tzw narkoza azotowa. Efekt jest bardzo zbliżony do upojenia alkoholowego. Dodajmy, że po zanurzeniu mózg człowieka przechodzi w stan 'przetrwania'. Nie myśli się racjonalnie, trzeba polegać na wyszkoleniu i doświadczeniu. Jeżeli jednak dodamy do tego narkozę azotową, to jest się w poważnym kłopocie. Nurkowie w żartach czasem wspominają sytuacje, kiedy nurek w narkozie azotowej, wyjmował aparat z ust i dawał rybkom... żeby się nie utopiły. Wracając do Yuriego.
- 5:10 - Pierwsze trzeźwe reakcje Rosjanina, usłyszał pikanie - to komputer nurka alarmujący, że jest za głęboko jak na mieszankę gazu, którą wziął ze sobą. Yuri miał ze sobą jedna butlę z powietrzem. Z odczytu komputera widzimy, że jest na ok. 80m a później już na 91.6m.
- Następnie możemy się tylko zastanawiać co czuje Yuri. Jeżeli narkoza ustąpiła to zdaje już sobie sprawę, że będąc na 90m nie ma szans na wynurzenie się. Był przygotowany (1 butla) na nurkowanie bez dekompresyjne, niestety przekroczył granice 40m. Teraz gdyby chciał się poprawnie (bezpiecznie) wynurzyć potrzebował by wykonać kilka przystanków, w czasie których skończyło by mu się powietrze. Gdyby próbował się wynurzyć bez przystanków to również by tego nie przeżył.
- Yuriemu udaje się zatrzymać na półce skalnej, dno w tamtejszej okolicy można spotkać w niektórych miejscach dopiero za 200m.
- 6:08 - słyszymy wyraźny hałas i różnice w wypuszczanym powietrzu. Tutaj Yuri wypluwa automat z ust. Biedak jak wcześniej wspomniałem miał na sobie 1 butle z powietrzem. Od 40m nie nurkuje się już na powietrzu, tylko na specjalnych mieszankach ze zmniejszoną ilością azotu oraz tlenu. To właśnie tlen jest tutaj przyczyną śmierci. Poniżej 40m rozpoczyna się toksyczność tlenowa. Yuriego ogarniają drgawki oraz kaszel (wydmuch*je aparat). Przy zatruciu tlenowym szybko traci się przytomność, więc prawdopodobnie ostatni oddech z czystej słonej wody nie został wzięty świadomie.

--------------------
Ciekawostka: Wydobycie ciała z takich głębokości wiąże się, z dużymi wydatkami, rodzina Yuriego mogła sobie na to pozwolić. Jednak nie jest to zbyt częste, w wyniku czego w okolicy Blue Hole, można ciągle spotkać takie widoczki:

--------------------
Dla tych którzy stwierdzili właśnie, że nigdy więcej nie spróbują nurkowania powiem, że Yuri popełnił masę błędów wynikających z tzw "Rosyjskiej mentalności". Jest to określenie często używane przez nurków w okolicy Blue Hole. Rosjanie są numer 1 w statystykach w tamtejszej okolicy, jeżeli chodzi o utonięcia.

Pzdr.

PrezesRm

2013-04-10, 09:02
Dla uściślenia narkoza azotowa jest wywołana toksycznym działaniem azotu na organizm nurka, narkotyczne działanie azotu zaczyna się gdy jego ciśnienie parcjalne

Kod:

 Ciśnienie cząstkowe (ciśnienie parcjalne) - ciśnienie, jakie wywierałby dany składnik mieszaniny gazów, gdyby w tej samej temperaturze sam zajmował objętość całej mieszaniny.


przekroczy 3,12 ata co zaczyna się dziać od ok 30 m.


Wszyscy zaznajomieni w temacie wiedzą jak się szkoli nurków w Egipcie. Yuri mógł zrobić wiele rzeczy żeby się uratować, zrzucić pas, wystrzelić bojkę dekompresyjną (o ile ją miał) i gdzie był jego partner, bo nie sądzę że nurkował sam (choć nie jest to wykluczone).

A i jeszcze jedna spawa, Autor tematu napisał że z powietrzem nurkuje się tylko do 40 m co nie jest prawdą gdyż na powietrzu można nurkować do 56 m, po niżej tej granicy działa również toksyczność tlenowa bo jego ciśnienie parcjalne przekracza 1,2 ata. A dla Ciekawostki dodam jeszcze że osobiście nam dwóch nurków co dwa razy w tygodniu nurkują na powietrzu na 70 m ale są to starzy wyjadacze nurkowi.

przylepiec

2013-04-10, 10:04
Co się tak tej kamery wszyscy uczepili?!? Kamera z obudową w wodzie ma pływalność zerową, lub lekko dodatnią (dla opornych - nie ciągnie nurka w dół) a jeżeli chodzi o jej trzymanie - kamera, aparat zawsze jest przyczepiony na sznurku do ręki i zwyczajnie można ją puścić i sobie dynda.

@PrezesRm
Na powietrzu każdy może nurkować do innej głębokości, bo granica toksyczności tlenowej jest różna dla różnych osób. Można zrobić sobie test w komorze ciśnieniowej i poznać swoją granicę. Jednak w nurkowaniu rekreacyjnym ta granica przycięta jest do najsłabszego ogniwa, w mojej organizacji 40m.

@hooyoo Gaz rozpuszcza się we krwi tak samo jak w cocacoli- w normalnych warunkach prawie wcale, ale im wyższe ciśnienie tym więcej się go rozpuszcza. Stąd m.in. azot we krwi.

pietreksz

2013-04-10, 12:39
ee tam, jakby miał przy sobie np reklamówkę z biedronki to mógłby do niej powietrza napuścić z butli i by go wyniosło na powierzchnie... :P

momkai

2013-04-10, 14:03
Nie rozumiem tylko jednego, dlaczego k***a żaden delfin nie przypłyną z pomocą ? Niewdzięczne sk***ysyny. A tak już całkiem poważnie, to chyba jeden z gorszych rodzajów śmierci jak dla mnie, utonięcie. Nr 1 to ścięcie łba na żywca <rzyga>

alfLeso

2013-04-10, 22:16
Ja tylko powiem że uważajcie gdzie robicie kursy nurka. Musi to być sprawdzona szkoła, nie idźcie na kurs który jest tani.

BongMan

2013-04-10, 23:30
LeonR napisał/a:

Gdyby próbował się wynurzyć bez przystanków to również by tego nie przeżył.


Rozumiem, że zmiana ciśnienia by go zabiła. Mógłby ktoś dokładnie wyjaśnić w jaki sposób to działa? Ciekawi mnie to.

Ranger

2013-04-11, 00:03
Cytat:

Rozumiem, że zmiana ciśnienia by go zabiła. Mógłby ktoś dokładnie wyjaśnić w jaki sposób to działa? Ciekawi mnie to.



No k***a, gościu... Przecież wytłumaczyłem to na poprzedniej stronie. Nic dziwnego, że tyle sucharów napie**alasz skoro czytanie sprawia ci problemy...

Pu...........le

2013-04-11, 09:56
pie**ole, nie zostawie kamery, kosztowała 200$ nich*ja, nie puszcze! jub twoja mać!

Strugi

2014-05-15, 12:15
przylepiec napisał/a:

Co się tak tej kamery wszyscy uczepili?!? Kamera z obudową w wodzie ma pływalność zerową, lub lekko dodatnią (dla opornych - nie ciągnie nurka w dół) a jeżeli chodzi o jej trzymanie - kamera, aparat zawsze jest przyczepiony na sznurku do ręki i zwyczajnie można ją puścić i sobie dynda.



Ja się tam nie znam, ale wydaje mi się, że jeśli płynie w góre to ma większy opór płynąc wraz z tą kamerą.. co za tym idzie, straci więcej siły..

to równie dobrze możnaby holować statki bez jakiegokolwiek sprzętu, za pomocą jakiegoś pływaka :-P

TheByQ

2014-07-16, 10:12
@Strugi No już nie przesadzaj z tym oporem. Przecież na pewno nie płynął z kamerą typowego kamerzysty na weselu.

Sadisticzny

2020-08-05, 02:26
Ranger napisał/a:

No k***a, gościu... Przecież wytłumaczyłem to na poprzedniej stronie. Nic dziwnego, że tyle sucharów napie**alasz skoro czytanie sprawia ci problemy...



Odpowiedz normalnie.

Ks...........aw

2022-01-23, 01:15
Śmierć na własne życzenie