18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Tworzenie zbroi husarskich

KaiWren • 2016-01-05, 14:55
Polak mieszkający w USA opowiada o tym jak tworzy zbroje husarskie

makumbah

2016-01-05, 15:49
Wczoraj koło 16-17, nie pomnę na jakim kanale, leciał dokument odnośnie tych zbroi właśnie. Pełna Husarska zbroja z całym rynsztunkiem jest warta więcej niż dobre auto z salonu...

Rafcio115

2016-01-05, 16:22
Gość z USA docenia piękno i potęgę naszej husarii a większość naszych rodaków ma ją gdzieś. :/

Rev81

2016-01-05, 16:35
Nie znam się na temacie, ale te zbroje wyglądają na dość słabe. Łatwe do przebicia, choć niezaprzeczalnie piękne. Wie ktoś, czy takie zbroje rzeczywiście się sprawdzały? Czy też gościu robi je nie zwracając uwagi na faktyczną użyteczność w walce? :)

makumbah

2016-01-05, 17:00
@up Koleś z filmiku wykonuje repliki zbroi z miękkiej stali nierdzewnej i wstawek z mosiądzu, które może ładnie wyglądają, ale ich podstawowym minusem jest to, że są miękkie.
Ekspertem nie jestem, ale w tamtych czasach, raczej nie mieli dostępu do tak skomplikowanych mieszanek jak kwasówka, wszystko kuli w stali czarnej, dodatkowo hartowanej (wysokowęglowej), na której, przy odpowiedniej obróbce, strzały i bełty się zwyczajnie ześlizgiwały, a i mieczem dość ciężko taką stal przebić. Dobrze zakonserwowana i wypolerowana stal czarna również świeciła się jak psu jajca, a była twardsza i cięższa.

Wszystko powyżej to luźne dywagacje (jak wspominałem, ekspertem nie jestem), jeżeli gdzieś się pomyliłem, niech mnie ktoś poprawi.

ho...........zo

2016-01-05, 17:48
A po co komu takie zbroje?

makaba

2016-01-05, 17:52
hoszo, a grupom rekonstrukcyjnym się przydają, pasjonatom, kolekcjonerom, w muzeach i innych wystawach. Te zbroje nigdy nie będą używane do walki także nie muszą być pancerne.

_Azazel

2016-01-05, 18:07
Rafcio115 napisał/a:

Gość z USA docenia piękno i potęgę naszej husarii a większość naszych rodaków ma ją gdzieś. :/



To Polak

gzicrew

2016-01-05, 18:29
fajna zajawka

KolekcjonerDobrego

2016-01-05, 18:38
odp. - na po co komu? - np. taki pan poseł co to ma kilka browarów ma takie hobby, że bawi się w Husara i ma zbroję, on i jego koledzy, ma konie i wiele gadżetów - bardzo drogich i robią np. rekonstrukcje albo pokazują się przy różnych okazjach. Coś tam w temacie było to chyba husaria przed pałac czy jakoś tak na niebieskim serwisie aspołecznym

Ka...........no

2016-01-05, 18:43
Piękne są te zbroje, detale mistrzowskie, a szable Husarskie to jest coś. Polacy to bardzo zdolny naród tylko teraz jesteśmy wyszydzani w niemieckich mediach z Polskim językiem.

SheIsBitch

2016-01-05, 19:40
makumbah napisał/a:

@up Koleś z filmiku wykonuje repliki zbroi z miękkiej stali nierdzewnej i wstawek z mosiądzu, które może ładnie wyglądają, ale ich podstawowym minusem jest to, że są miękkie.
Ekspertem nie jestem, ale w tamtych czasach, raczej nie mieli dostępu do tak skomplikowanych mieszanek jak kwasówka, wszystko kuli w stali czarnej, dodatkowo hartowanej (wysokowęglowej), na której, przy odpowiedniej obróbce, strzały i bełty się zwyczajnie ześlizgiwały, a i mieczem dość ciężko taką stal przebić. Dobrze zakonserwowana i wypolerowana stal czarna również świeciła się jak psu jajca, a była twardsza i cięższa.

Wszystko powyżej to luźne dywagacje (jak wspominałem, ekspertem nie jestem), jeżeli gdzieś się pomyliłem, niech mnie ktoś poprawi.


W Twojej wypowiedzi wszystko się zgadza poza jednym- bełty wystrzelone z kuszy. Kiedy kusze weszły na pole walki były uznawane za nieetyczne, bo każdy głupek mógł z kuszy załatwić rycerza, który miał na sobie twardą zbroję wartą kilka wsi, przez jakiś czas kusze podobno były zakazane z tego powodu na polu walki przez jakiegoś tam papieża (jeśli dobrze pamiętam, w szczegóły nie będę się zagłębiał teraz). Kusza to była bardzo niszcząca i śmiertelna broń więc ze zbroją husarza na pewno by sobie również poradziła skoro przebijała rycerskie zbroje płytowe.

Damien91

2016-01-05, 21:01
Ma byc 1000 ! Szacunek

Zgr3D

2016-01-05, 21:23
Za taką pasję zawsze piwko leci. :piwo: Szacun!