18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Twierdza Modlin sprzedana

paolo232 • 2013-08-12, 15:57
Za blisko 18 mln zł sprzedana została Twierdza Modlin - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Agencja Mienia Wojskowego szukała nabywcy dla zabytkowej twierdzy od pięciu lat. Udany okazał się dopiero dziewiąty przetarg.



- Wpłynęły dwa wadia w wysokości 3 mln zł każde. Wadium było warunkiem uczestnictwa w przetargu ustnym. Minimalna kwota, o którą trzeba było przebić minimalną cenę to 350 tys. złotych – mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego, która obiekt sprzedawała.

Najpierw zrobił to jeden z uczestników, później przebił go drugi.

- Cena wywoławcza wynosiła 35 mln zł. Ostatecznie fortyfikację sprzedano za 35,7 mln zł. Nabywcy przysługuje 50-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. To oznacza, że nabywca ma zapłacić 17,85 mln zł - precyzuje Golińska.

Nabywcą jest firma deweloperska. "W tej chwili jeszcze nie mogę podać nazwy z uwagi na to, że musi minąć siedem dni na ewentualne skargi od uczestników licytacji" - wyjaśnia Golińska. Prócz zwycięskiego dewelopera twierdzę wspólnie chciały kupić dwie osoby fizyczne.

AMW udało się sprzedać twierdzę w dziewiątym przetargu. W pierwszym, ogłoszonym w grudniu 2008 r. cena wywoławcza za twierdzę wynosiła 220 mln zł.

Nabywca kupił 58-hektrową działkę wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. W ostatnich przetargach złagodzeniu uległy zalecenia konserwatora zabytków. "Konserwator dopuszcza bardzo szerokie możliwości adaptacji, przerobienia koszar pod warunkiem, że zostanie zachowana bryła budynku. Wnętrza będę mogły być adaptowane do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych" - powiedziała Golińska.

Konserwator wykluczył jednak przystosowanie całości koszar wyłącznie na cele mieszkaniowe. Umożliwił natomiast wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, form małej architektury oraz niezbędnych nowych ciągów komunikacyjnych. Ogólnodostępny powinien pozostać teren cytadeli, część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na dwóch wieżach.

Zgodnie z ustawą, 93 proc. środków, które AMW uzyska ze sprzedaży, zostanie przekazane na fundusz modernizacji sił zbrojnych.

Twierdza Modlin położona jest u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy.

Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i w Europie, porównać ją można jedynie z Twierdzą Verdun o blisko 200-letniej historii. Twierdzę tworzy wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień zawierający w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Stacjonowały w niej na przemian armie czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Polski.

Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie podjął Napoleon w grudniu 1806 r. Budowę kompleksu koszarowego o długości 2250 m (najdłuższy w Europie, XIX-wieczny budynek koszar) rozpoczęto w 1832 r.

onet.pl

Vinewood

2013-08-12, 15:59
tera ktoś to rozpie**oli i zbuduje lidla, mam nadzieje

PanMarian

2013-08-12, 16:05
Vinewood napisał/a:

tera ktoś to rozpie**oli i zbuduje lidla, mam nadzieje

Przeczytales chociaz do polowy?

Jak to odrestauruja to moze nawet ladnie wygladac.
Budynek i miejsce maja potencjal, ale trzeba bedzie wylozyc gruby hajs.

głowonóg

2013-08-12, 16:56
Wystawiane za 220 milionów, sprzedane za 18 i tu nasuwa się pytanie "gdzie jest kur*a moja 200 baniek" ?

szopenfeldziarz

2013-08-12, 16:56
Ło k***a, nieźle wystartowała AMW, z wysokiego c: 220 baniek, a poszło w końcu za 35.

ProVVe

2013-08-12, 17:05
Jestem ciekaw jaka to firma i kto jest głównym udziałowcem... Bo z 220 na 35 - 50% to poszło ładnie na ryj... Zaraz się okaże, że koledzy z Polski pomogli koledze z zachodu kupić za guziki teren wraz z budynkiem i dostali za to premię...

nemiroff

2013-08-12, 17:11
zaczęli twierdze wyprzedawać żeby na modernizację sił zbrojnych starczyło. ja jebie.

_R...........s_

2013-08-12, 17:34
Bardzo dobrze że w końcu sprzedali.
A dlaczego nie za 220 mln? Bo nikt odpowiedni się nie znalazł, żeby to wykupić. Chyba lepiej żeby ktoś to kupił taniej, ale zainwestował wo to, niż żeby dalej ten obiekt niszczał.
Obiekt jest całkiem fajny, tyle że to j***na rudera, nie ma inwestora a wszystko się rozpada. Dodatkowo złomiarze podpie**alają co się da.

szopenfeldziarz

2013-08-12, 18:18
ProVVe napisał/a:

(...) Bo z 220 na 35 - 50% to poszło ładnie na ryj...(...)


Kolega matematyk, szacuneczek.
nemiroff napisał/a:

zaczęli twierdze wyprzedawać żeby na modernizację sił zbrojnych starczyło. ja jebie.


No właśnie, trzeba było wykorzystać i jeszcze na mazurach zamki pobudować. Dzisiaj wszystkie rozwinięte kraje ładują pieniądze w twierdze. Chłodna historia, bracie.

masaq

2013-08-12, 21:37
tak jak w poznaniu sprzedali stare koszary na ułańskiej i stary browar - ktoś wpakuje kilka baniek i sprzeda lofty po 20 tys za m2 bogaczom z wawy i będzie kilka milionów do przodu

zypon

2013-08-13, 00:20
jak się komuś nie podoba to trzeba było iść na przetarg i dać 230 baniek albo i nawet pińćset ! Nie wiedzieliście !? przecież mówili od paru lat że nikt tego nie chce.

tak więc NIE pie**olCIE że ktoś za półdarmo dostał.

chudziutki

2013-08-13, 10:37
Bardzo możliwe, że Twierdzę wykupiła firma Banaszek-Nieruchomości z Nowego Dworu Maz.

zypon

2013-08-13, 12:00
@up.
nie. twierdzę wykupił jakiś deweloper z Poznania, nie pamiętam nazwy

Clematis

2013-08-15, 14:46
Dla mnie super wiadomość, wszystko lepsze od systematycznego popadania w ruinę.
Polska jest jednym z nielicznych Państw, w których nie odnawia się zniszczonych zabytków albo pozostawia je jako taki "żywy skansen" czy jakby to inaczej nazwać. Patrzcie na inwestycje takie jak Zamek Bobolice - kiedyś posępna sterta kamieni, dzisiaj pięknie odrestaurowany budynek w którym mieści się hotel. Mnie to nie przeszkadza, bo jakby nie było jest to zachowywanie spuścizny przodków i dbanie o dziedzictwo. Skończy się okradanie przez złomiarzy, chlanie po kątach - to jest odpowiednia rola dla tak ważnego historycznie obiektu? To ja wolę lofty, hotele i restauracje.

A cena w ogóle mi nie przeszkadza, bo sam bym tego nie kupił, więc cieszę się, że ktokolwiek to zrobił. A trochę to włoży. Słowem - jedna z pozytywnych informacji w tym pięknym grajdole.

adioos

2013-08-15, 14:48
Co my Polacy możemy jeszcze sprzedać ?