18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Troszkę o emeryturach esbeków

Jad Kiełbasiany • 2013-06-16, 13:08
Ot, mała ciekawostka...



"Z naszych podatków rok w rok byłym esbekom wypłacamy ok. 1,2 miliarda złotych. Potrzebny jest gest, że Polska nie zapomina o tych, którym zawdzięcza "wolność"

1628 emerytów Służby Bezpieczeństwa wystąpiło do Trybunału w Strasburgu ze skargą przeciwko Polsce. Skarżyli się z powodu obniżenia przez Sejm RP w 2009 roku ich świadczeń emerytalnych.


Łamali prawa obywatelskie

Trybunał odmówił rozpatrzenia pozwu. Orzekł, że praca, którą wykonywali – wzorowana na sowieckim KGB – łamała prawa obywatelskie. A przestępcy nie podlegają ochronie europejskich sądów. Tym bardziej że decyzja krajowego parlamentu nie pozbawia ich środków do życia.

Ustawowa obniżka dotknęła ok. 40 tys. funkcjonariuszy (którzy prawa do emerytury nabywali po 15 latach pracy). Obniżono im świadczenie ze średniego poziomu 2735 złotych do poziomu 2350 złotych. Średnio o niecałe 400 złotych.

Wymóg sprawiedliwości

Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca” apeluje do posłów o dalszą redukcję uprzywilejowanych świadczeń, pobieranych niesłusznie przez 24 lata. Z naszych podatków rok w rok byłym esbekom wypłacamy ok. 1,2 miliarda złotych. Gdyby zmniejszyć im emerytury o 1 tysiąc złotych (do poziomu zbliżonego do aktualnej płacy minimalnej) kasa państwa zaoszczędziłaby ok. 500 milionów złotych.

Elementarna sprawiedliwość wymaga, by te pieniądze przeznaczyć na wsparcie dla tych, którzy w stanie wojennym i latach 80. sprzeciwiali się reżimowi i byli ścigani przez służby specjalne PRL. Konspiratorów nie było więcej niż 50 tysięcy. Każdy z nich mógłby dostać z tej puli comiesięczny dodatek 800 złotych do renty lub emerytury.

Ci ludzie nie narażali swych karier i bytu swoich rodzin dla przyszłych materialnych korzyści. Ale potrzebny jest gest, że Polska nie zapomina o tych, którym zawdzięcza "wolność". Tym ludziom, często skrzywdzonym tak przed, jak i po przemianach 1989-90, takie wsparcie od państwa, czyli od nas wszystkich, po prostu się należy."


~Kornel Morawiecki

slam

2013-06-16, 13:12
Kierując się zasadą "prawo nie działa wstecz" emerytury powinny być przyznawane im do śmierci, a to powinno być dla nas nauczką na przyszłość.

Zikorskee

2013-06-16, 13:13
I dobrze tak tym k***om. Ja bym im kazał zapie**alać jeszcze, razem z nami do 67 roku życia.

Jad Kiełbasiany

2013-06-16, 13:16
Jak dla mnie... Powinno się zredukować ich emerytury do 0, a ich posiadłości i dorobek wywłaszczyć. ;)

zonk

2013-06-16, 13:16
Oni wykonywali rozkazy. Niby dlaczego obniżyli im emerytury skoro wypracowali ją sobie ? Świat jednak schodzi na psy.

Jad Kiełbasiany

2013-06-16, 13:19
SQT napisał/a:

Oni wykonywali rozkazy. Niby dlaczego obniżyli im emerytury skoro wypracowali ją sobie ? Świat jednak schodzi na psy.




Kolaboracja z wrogiem kraju wypracowaniem prawa do emerytury? Nie sądzę...

bloodwar

2013-06-16, 13:20
Śmieszne jest to państwo, jak policjantom przedłużono wiek emerytalny (motywując to troską o budżet) podniosło się larum, że "prawo nie działa wstecz" i "reformą" nie objęto WSZYSTKICH policjantów tylko tych, którzy wejdą do służby po wejściu w życie ustawy (co ch*ja da, bo zanim pierwsi policjanci z tego rocznika zaczną przechodzić na emerytury - nie będzie już czegoś takiego jak ZUS a państwo polskie będzie niewypłacalnym bankrutem) a znowu wszystkim pracownikom niedawno przedłużono wiek emerytalny do 67 i tu jakoś prawo mogło działać wstecz... Równi i równiejsi, a Wy zamiast wywieźć ich na taczkach nieśmiało tylko wspominacie o tym w necie

straatveger

2013-06-16, 13:25
i co ślinka cieknie że ktoś był mądrzejszy ?

i u miał się ustawić ?

k to ci broni mieć taka emeryture widocznie chlop na nia zasluzyl.

jak ci sie nie podoba to sie wyprowadz albo czacznij zarabiac

Jad Kiełbasiany

2013-06-16, 13:28
straatveger napisał/a:

i co ślinka cieknie że ktoś był mądrzejszy ?

i u miał się ustawić ?

k to ci broni mieć taka emeryture widocznie chlop na nia zasluzyl.

jak ci sie nie podoba to sie wyprowadz albo czacznij zarabiac




:facepalm: Jeżeli chcesz mnie pouczać i prawić mi morały, pierw naucz się pisać poprawnie, troliku. ;)

BongMan

2013-06-16, 14:02
U mnie w bloku mieszkał gość, który PODOBNO był esbekiem. Miał pie**olca na punkcie broni, pozwolenie jakieś tam zajebiste na ch*j wie ile sztuk, szafę pancerną w której to trzymał, kiedyś miał sklep z bronią, zawsze uzbrojony chodził i się z tym nie krył. Lubił wypić z ojcem, często przynosił różne noże, paralizatory, pały, straszaki hukowe, itd. Ogólnie spoko gość. To, co teraz opiszę, znam z opowiadań, bo mnie wtedy w mieście nie było. Gość popił i wyszedł na dwór, jak zwykle z bronią - dwie klamki, nóż i ch*j wie co jeszcze. Jakaś społeczniara zadzwoniła na policję i powiedziała, że "wyszedł pijany z bronią, kogoś zastrzelić". Przyjechali, pogadał chwilę, coś tam im pokazał, jakiś papier, zostawili go i pojechali.

herbalix

2013-06-16, 15:48
a sb nie była czasem legalną policją uznawanego na całym świecie państwa? na takiej samej zasadzie za kilka lat powinni odebrać świadczenia pracownikom cba.

orzeszwmorde

2013-06-16, 21:31
Widzę że mamy na forum kilkunastu wnusiów którzy bronią swoich dziadków, kto wie czy i nawet nie rodziców.

Krótki staż w mundurówce to niestety scheda po komunie.
Już dawno powinna wejść konkretna ustawa która rozliczy takich darmozjadów, za tamtych czasów trzeba było mieć wiek lub lata pracy.
Ja jeszcze do "emerytury" przepracuję prawie dwa razy tyle co oni "przepracowali" przez całe życie.

Troszkę to nie fer być ubekiem czy tam nawet esbekiem i nic nie robić przez 15 lat a potem przez 40,50,60 lat brać za nic takie pieniądze.
Wyrównać im do najniższej emerytury, nich poczują jak żyją ludzie którzy się natyrali przez 30 i więcej lat.

Wszystkim sprzedajnym postkomunistycznym ścierwom i ich pokoleniom wredne "słoik w dupę".

zonk

2013-06-17, 00:36
@up, niby masz 38 lat a pie**olisz jak potłuczony słoik w dupie.

orzeszwmorde

2013-06-17, 09:14
SQT, Co, tatuś albo dziadziuś płaczą że im emeryturkę kroją a dla Ciebie nie ma już na cukierki?
Nie masz widać pojęcia za jakie emerytury ludzie muszą przeżyć i nie płaczą jak te esbeckie k***y.