18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Stalchemak Siedlce

Queno • 2013-08-07, 14:46
Stalchemak powstał w Siedlcach za czasów Gierkowskich. Zatrudniał ponad 2000 ludzi, miał kooperantów w Polsce i za granicą. Podczas transformacji ustrojowej został zlikwidowany posiadając w portfelu pakiety zamówień. Ludzie zostali bezrobotnymi. Urządzenia sprzedano, a budynek niszczeje. Baraki, które kiedyś służyły za biura dla rozwijającej się odlewni staliwa Stalchemak zaadoptowano dla ludzi biednych.

Na terenie odlewni znajduje się schron przeciwatomowy.

W tym momencie po stalchemaku pozostał tylko biurowiec.


















PanAndrzej

2013-08-07, 21:22
Wybierz się tam z dobrym sprzętem i zdaj nam relacje! Przykro patrzeć jak takie duze zakłady upadają, Wytwórnia Filtrów w Sędziszowie pewnie też tak skończy, było 2,5k zatrudnionych, ktoś wykupił i teraz ledwo 150 tam pracuje. Przemysł upada ;/

rahissss

2013-08-07, 21:44
mieszkam 30km od siedlec i ni ch*ja nie slyszalem o schronie :D

Hornet

2013-08-07, 22:15
Mostostal Siedlce niedługo taki sam los spotka. Zresztą całe zagłębie przemysłowe w Siedlcach dycha już ostatkiem sił. Kiedy miasto z przyszłością i przemysłem teraz stoi na samych sektorze usług i tym że zjeżdżają się ludzie z okolicznych wsi.

Lukaszr0

2013-08-07, 22:42
Stalchemak, FSO, Nowotka, Karo, Miś ... kolejny będzie Mostostal. Nic w tym kraju się nie utrzyma, podniecają się Stadlerem ile to miejsc pracy powstało a nie widzą ile zlikwidowali. Jak tak dalej pójdzie to zostaną same małe prywatne firmy zatrudniające na umowy zlecenie płacąc 50 zł brutto na miesiąc jak to miało miejsce w 4Business Group. Tragedia... Co do schronów to słyszałem że w Siedlcach jest ich więcej np. pod Szpitalem i gdzieś koło katedry.

Vessp

2013-08-07, 23:01
Queno,nie tylko tu są schrony ( chyba ze chodzi ci tylko o atomowe). Kojarzysz może 3 maja za rondem dmowskiego? są tam wywietrzniki od tychże 2 schronów.Byłem w jednym,zalany wodą,ciężko się poruszać.Jeśli interesuje cie temat to priv(znam jeszcze takich kilka miejsc,do których nie mam się jak sam wybrać).

Kveldulf

2013-08-07, 23:44
Admirał_Gwiezdnej_Floty napisał:
"Siedlce to ch*j. Przyjedz w zagłębie wałbrzyskie. (Wałbrzych, Głuszyca, Nowa Ruda, Jugów) Prócz emerytów i rencistów, opuszczonych fabryk i kopalń zostały tylko nowo pobudowane biedronki. Jeżeli temat się przyjmie wybiorę się z aparatem na podobną wycieczkę. "

Wystarczy spojrzeć z innej strony: :roll:

Wałbrzych:
Quote from Wiki:
"Wałbrzych jest ośrodkiem przemysłowym, największy w Polsce ośrodek produkcji ceramiki szlachetnej, miasto o funkcjach przemysłowo-handlowo-usługowych z rozwijającymi się funkcjami ośrodka turystycznego. Miasto posiada rozwinięte zaplecze kulturalne, kina, teatry, filharmonię, muzea, biblioteki, Galeria Sztuki BWA, Park Nauki i Techniki, w mieście działa Wałbrzyski Ośrodek Kultury i szkoły wyższe, ośrodek naukowy Polskiej Akademii Nauk.

W mieście znajduje się wiele zabytków architektury mieszczańskiej, sakralnej, zamki, pałace, w wałbrzyskim muzeum znajdują się unikatowe zbiory geologiczne flory i fauny karbońskiej, rarytasem jest jedyny w Polsce i jeden z dwóch na świecie okaz późnokarbońskiego stawonoga z gromady wijów."

Ługów:
"Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:

-kościół parafialny pw. św. Katarzyny, barokowy, z ciekawą polichromią, znajduje się w centrum wsi. Zbudowany został w latach 1718-22 na miejscu poprzedniego (również pw. św. Katarzyny), który istniał już w 1374 r., potem zniszczony a na jego miejscu powstała drewniana kaplica. Kościół był kilkakrotnie remontowany i rozbudowany z powodu pęknięć, jakie ujawniły się w wyniku szkód górniczych, dzięki czemu posiada oryginalną bryłę. Wnętrze wypełniają elementy barokowe. Do najcenniejszych należą: ołtarz główny stworzony przez Michała Ignacego Klahra, obraz przedstawiający patronkę świątyni, ambona z wizerunkami ewangelistów oraz ołtarze boczne

-zespół pałacowy, ul. Główna 149, z poł. XIX w.:
pałac
park.

inne zabytki:

-figurka św. Jana Nepomucena z 1796 r. stoi przy kościele
-zabytkowe zabudowania starej plebanii, powyżej kościoła po prawej stronie drogi
-szyb kopalniany niem."Kurtschacht"
-otwarta kapliczka z przedstawieniem Chrystusa na krzyżu znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym przy wejściu, upamiętniająca największą katastrofę górniczą na tamte czasy w Europie, jaka wydarzyła się w 9 lipca 1930 r. w kopalni "Wenceslaus" w Jugowie. Zginęło wtedy 151 górników.
-trzy drewniane krzyże (do dziś zachowały się tylko dwa) i tablica upamiętniająca niemieckich bohaterów wojny światowej - "Unseren Helden des Weltkrieges in Dankbar gewidmet".
-wiele zabudowań gospodarczych, budynków, krzyży, sporo przydrożnych kapliczek figuralnych z XVIII-XIX w.
-jeden z liczniejszych w Górach Sowich zespołów zabudowy mieszkalnej złożony z okazałych, wielorodzinnych domów (portale, opaski okienne, szczyty, pilastry, tympanony) jak i mniejszych ale równie reprezentacyjnych willi i pensjonatów, po małe chaty murowane, a nawet drewniane o konstrukcji wieńcowej lub mieszanej, jak również budynki z tzw. murem pruskim"

Nowa Ruda:
"Nowa Ruda jest centrum kulturalnym dla okolicznych miejscowości i gmin. W mieście działa Miejski Ośrodek Kultury, kino, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, Noworudzki Klub Literacki Ogma, działają dwa muzea: Górnictwa i Josepha Wittiga. Organizowane są imprezy zarówno plenerowe, jak i salowe z zakresu teatru, muzyki, czy tańca."
"Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie sięga 1949 r. Biblioteka dysponuje pokaźnym księgozbiorem, w którym znajduje się ponad 130 tysięcy woluminów. Biblioteka prenumeruje około 70 tytułów czasopism i gazet. Uzupełnieniem tychże zasobów są zbiory audiowizualne, w którym znajduje się ponad 2,5 tysiąca pozycji."

Głuszyca:
"Zabytki:
Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

-willa, tzw. pałac fabrykanta powstał w 1894 roku. Pierwotnie otaczało go rozległe założenie ogrodowo – parkowe. Obecnie funkcjonuje jako ogródek jordanowski.

-pałac, obecnie służy jako budynek mieszkalny, późnobarokowy, z k. XVIII w., zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, siedmio osiowy, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Naroża boniowane, okna w bogatych opaskach o charakterze dekoracji. Architektoniczny portal z otworem zamkniętym łukiem koszowym, wyżej kartusz herbowy i wygięty gzyms naczółkowy. Najokazalszy budynek w mieście, ul. Grunwaldzka 41, w Głuszycy Górnej

-zajazd "Pod Jeleniem", drewniano-murowany z 1784 r., przebudowany w poł. XIX w., ul. Grunwaldzka 44, w Głuszycy Górnej

inne zabytki:

-zabytkowe pałacyki fabrykanckie
-zabytkowe kościoły drewniane z XVII w. w Grzmiącej i Sierpnicy.

Atrakcje turystyczne:

-zespół sztolni z czasów II wojny światowej
-Podziemne Miasto Głuszyca
-Kompleks Osówka
-węzeł szlaków pieszych do Walimia, Jugowic, ruin zamku Rogowiec i uzdrowiskowej Jedliny-Zdroju
-tereny i wyciągi narciarskie w pobliskiej Łomnicy.:

kamil22423

2013-08-08, 00:26
rahissss napisał/a:

mieszkam 30km od siedlec i ni ch*ja nie slyszalem o schronie :D



Mieszkam 230 km od Siedlec i też o nim nie słyszałem :amused:

Nieosiągalny

2013-08-08, 11:15
@Queno dawaj się wybierzemy jeszcze raz i więcej zdjęć zrobimy pomieszczeń... :mrgreen:

PanMarian

2013-08-08, 13:18
Cytat:

zakurczaj do schronów bo to bardziej ciekawe. Nie wiedziałem ze Polacy maja jakiekolwiek schrony atomowe

Od ch*ja tego ruskie zostawili.
Co do pie**olenia o upadku:
JEBNIJCIE SIE W BANIAK
Wszystkie te firmy trzeba w p*zdu wyprzedac(ale mowie o normalnych przetargach, a nie takich przekretach jak teraz sa odwalane).
Najpierw narzekacie na podatki a jak troche nizsze sa to "o jejku, jak moznabylo przestac wpie**alal 100milionow miesiecznie w bloto, dla takiej zajebistej firmy, ktora zatrudnia 50osob!"
Przyklad stoczni szczecinskiej, byla sobie, szlo jej dobrze, to idioci musieli znacjonalizowac, i upadlo po kilku latach, mimo wpie**alania w to grubych milionow z podatkow.
Panstwowe spolki sluza jedynie do prania pieniedzy politykow. Placicie w podatkach za miejsca pracy ch*j was obchodzacych osob, i utrzymanie firm o zerowym dla was znaczeniu.
Jedne firmy upadaja a na ich miejsce powstaja nowe, to naturalna kolej rzeczy i nie ma co plakac, nad taka rozj***na buda jak na tych zdjeciach.
Sprywatyzowac wszystkie firmy, wtedy bedzie swiety spokoj.

Queno

2013-08-09, 15:47
Jeśli ktoś posiada plan budynku lub wie jak dostać się do schronu proszę o kontakt na PW.