18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Sowiecki dzięcioł znów działa?

Metalowyyy • 2014-09-16, 18:37
Radar DUGA znów działa! - taka informacja obiegła wczoraj Polskę. Charakterystyczny dźwięk zwany "rosyjskim dzięciołem" zarejestrowano w Świnoujściu na częstotliwości 15 MHz. Z licznych doniesień wynika, że pojedyncze osoby wykrywały go już co najmniej kilka miesięcy temu. Dla przypomnienia, oba nadajniki znajdujące się w kompleksie Czarnobyl-2 działały na częstotliwości od 4 do 30 MHz.
Pozahoryzontalne radary znane powszechnie jako "Oko Moskwy" były w czasach zimnej wojny strategicznym systemem wczesnego ostrzegania służącym do wykrywania pocisków balistycznych nadlatujących nad terytorium Związku Radzieckiego. Czy Rosjanie postanowili ponownie je włączyć? W obliczu ostatnich wydarzeń na wschodzie i coraz bardziej śmiałych posunięć Rosji wydaje się to prawdopodobne.
Jest tylko jeden problem - radary DUGA zostały rozebrane po upadku ZSRR. Jedynym, który przetrwał do dzisiejszych czasów jest ten w Czarnobylu. Byłem tam pół roku temu, wchodziłem na niego i nie było widać żadnych śladów użytkowania, zaś kompleks pozbawiony był jakiegokolwiek personelu. Co więcej, zarówno sam radar, jak i otaczające go urządzenia, systemy a nawet sterownia zostały poważnie uszkodzone przez ostatnie 25 lat odkąd został wyłączony. Naprawienie go kosztowałoby wiele pieniędzy i zajęło długie miesiące, jeśli nie lata.
Faktem jest jednak, że sygnał "rosyjskiego dzięcioła" odebrano i brzmi on identycznie do tego, który wykrywano, gdy radary DUGA jeszcze działały. Co więc je wytwarza? Najbardziej logicznym wyjaśnieniem jest to, że Rosjanie mogli zbudować nową konstrukcję opartą na sprawdzonej zasadzie działania. Na to nie ma jednak żadnych argumentów. Pozostaje więc czekać na kolejne doniesienia.
Polecam zapoznać się z wywiadem przeprowadzonym z osobą, która wykryła sygnał w Świnoujściu: Na YT nie znalazłem tego filmu

Oczywiście WP z góry zakłada, że to Rosjanie. Bo czemu by nie. :mrgreen:

Zaj***ne z https://www.facebook.com/Napromieniowani?fref=nf

Skowroniasty

2014-09-16, 18:43
Systemy GPS, geolokalizacja, mikroprocesory i nanotechnologia, a Wy mi chcecie powiedzieć że ruscy włączyli system rodem z lat '60 XX wieku? No bez jaj.

cys23

2014-09-16, 19:00
@up

biorąc pod uwagę, że w kosmos stale wysyła się maszyny oparte na 16-bitowych prockach, wcale mnie to nie zaskakuje...

Metalowyyy

2014-09-16, 19:20
Z tego, co czytałem radary oparte na takich częstotliwościach o wiele trudniej jest oszukać. Poza tym kto wie czego oni na prawdę używają. :p

Insaner

2014-09-16, 19:22
cys23 napisał/a:

@up

biorąc pod uwagę, że w kosmos stale wysyła się maszyny oparte na 16-bitowych prockach, wcale mnie to nie zaskakuje...



No dobrze, ale w kosmosie liczy się niezawodność i prostota, bo jak wyślesz robota na kilka/kilkanaście lat, to nikt go tam nie naprawi. Na ziemi natomiast tego problemu nie ma i nikt nie korzysta z przestarzałych technologii, tylko z nowoczesnych rozwiązań które dają znacznie większe możliwości.

crossdressphyxia

2014-09-16, 19:31
@UP

Nie wiesz jak to jest z ruskimi? Po ch*j projektować nowe, płacić za próby, poprawki i inne, jak stare było dobre i działało...

mika006

2014-09-16, 20:02
Polska jak zwykle oczekuje z utesknieniem na kolejna wojne zeby mietek z czeskiem mieli co wnukom opowiadac
pieknie ginelismy i znowu nas inne kraje olaly
aaaa i jeszcze chwdp i wina tuska jebac lewactwo sam naprawiam malucha i najlepiej sie znam na budowlance pije sam 8 litrow gorzaly na sniadanie a i napie**alac sie potrafie jak nie byle kto co niedziele w kosciele modle sie najzarliwiej niemcy abili mi pol rodziny a potem zalozylem solidarnosc i sam zwalczylem komune
8 razy wygralem mistrzotwa swiata w pice noznej wytepilem dinozaury
szpadlem przekopalem kanal panamski
na osle pokonalem dywizje nazistoskich czolgow

Niewiedziec czemu nikt mnie nie lubi

crossdressphyxia

2014-09-16, 20:08
@up

Nieładnie tak publicznie się chwalić, co tata mówi w domu.

honecker

2014-09-16, 22:13
"rosyjski dzięcioł" to będzie jak kacapy zdobędą Kijów.

Hasek

2014-09-16, 23:30
k***a, Czarnobyl jest 400 jak nie więcej km od granicy z kacapami! Rozbraja mnie gadanie, że ruskie odpaliły to! To jest niemożliwe i pie**olenie byle by tylko mieć temat w tvn.

Darex

2014-09-16, 23:55
Hasek napisał/a:

k***a, Czarnobyl jest 400 jak nie więcej km od granicy z kacapami! Rozbraja mnie gadanie, że ruskie odpaliły to! To jest niemożliwe i pie**olenie byle by tylko mieć temat w tvn.



No to jesteś rozpie**olony

http://www.janes.com/article/31614/russia-activates-new-long-range-radar

No niestey, już chodzi, są lokalizacjie, podobna częstotliwość od 3-30MHz

Peposh

2014-09-17, 01:04
Na wykopie wyczytałem, że system Duga już nie istnieje. To duże w czarnobylu to tylko odbiornik, w dodatku niedziałający, reszta radarów została zniszczona. A odgłosy w radiu to zupełnie inny system (prawdopodobnie RWM) nadający na podobnych częstotliwościach.

misiek08

2014-09-17, 01:08
Niestety nie byłem na miejscu i żałuję, ale nie mam kasy. Jednakże jak patrzę na filmy z anten DUGA i DUGA 2 to mam wrażenie, że niby są zapomniane, ale wszystkie przewody nadal są konserwowane i sprawne. Jaki problem puścić pod ziemią przewody z 5-10 km i wrzucić w jakieś podziemne centrum. Budynki wojskowe można tam na pewno często spotkać, a w dzisiejszych czasach zrobienie "piwnicy" to pestka.

Nowe technologie? Fajnie, ale z wielu bajek i poważnych artykułów można doczytać, że te dwie antenki to taka potęga, że budowanie nowych na tych samych zasadach dalej ma sens. Skoro budowanie klonów ma sens to uruchomienie lub utrzymanie w dobrym stanie oryginału też ma sens i ktoś ma teraz tą broń w ręce.