18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sacsayhuaman

Rock_Star • 2013-04-13, 23:58
Cuzco to dawna stolica imperium Inkow.
Według legendy inkaskie Cusco miało kształt pumy. Sacsayhuaman było głową tego zwierzęcia natomiast olbrzymia struktura składająca się z 22 zygzaków symbolizowała zęby pumy. "Zęby" zbudowano z wielkich idealnie przylegających kamiennych bloków, których waga dochodzi nawet do 350 ton. Twierdza prawdopodobnie została wzniesiona przez Inków na znacznie starszej konstrukcji nieznanego pochodzenia. Pierwotnie nie była to forteca a kompleks świątynny, który służył rytuałom religijnym. Ruiny Sacsayhuaman to około 20% tego co było w przeszłości. Resztę Hiszpanie użyli do budowy domów w Cusco. Spacerując po uliczkach znaleźć można miejsca, gdzie cześć domów do wysokości kilku metrów zbudowana jest z pięknie obrobionych i dobrze dopasowanych kamieni.
Hiszpanie rozebrali Sacsayhuaman na tyle na ile zdołali. W trakcie pierwszego podboju twierdza miała na szczycie trzy okrągłe wieże, za trzema koncentrycznymi megalitycznymi murami. Rozebrano je kamień po kamieniu.
Sacsayhuaman wyposażona była też w podziemną sieć korytarzy, równie wielką jak same wieże. Składała się z wielkiej ilości ulic i alei rozchodzących się we wszystkich kierunkach oraz mnóstwa identycznych drzwi.
Najciekawszy jest jednak fakt, że sami Indianie nie potrafili wytłumaczyć kto to wszystko zbudował. Nie ma też żadnych legend na ten temat











qwerq123

2013-04-14, 00:24
Czy kiedyś podnieśli jakiś kamień/głaz żeby sprawdzić czy są idealnie wewnątrz spasowane?

Garbatyx

2013-04-14, 01:13
Źle się czyta taką wyk***ioną w kosmos czcionkę

MassSlesher

2013-04-14, 03:49
qwerq123 napisał/a:

Czy kiedyś podnieśli jakiś kamień/głaz żeby sprawdzić czy są idealnie wewnątrz spasowane?


Nie da się ich podnieść a przynajmniej ja nie słyszałem. Są tak zespolone, że nie włożysz tam wykałaczki.

Ork.Fajny

2013-04-14, 08:58
Kto zbudował? Odpowiedź prosta: Ci sami którzy mieszkali w tym. Jakbym był władcą absolutnym z zastępem niewolników i strażników wiernych do szpiku kości. Mającym 40lat rządów przed sobą i równie zawziętego na tą budowlę syna/następcę to nie wiedzę problemów nic takiego zrobić.

MassSlesher napisał/a:

Nie da się ich podnieść a przynajmniej ja nie słyszałem.


Serio...? To takim cudem je Hiszpanom udało się rozebrać...?

Rock_Star

2013-04-14, 09:41
Ork.Fajny napisał/a:

Serio...? To takim cudem je Hiszpanom udało się rozebrać...?



"Hiszpanie rozebrali Sacsayhuaman na tyle na ile zdołali"
rozebrali to co się dało, a resztę zostawili bo nie dali rady. Przynajmniej ja tak to rozumiem.

Inferno88x

2013-04-14, 09:51
Rock_Star napisał/a:

[size=18]
Najciekawszy jest jednak fakt, że sami Indianie nie potrafili wytłumaczyć kto to wszystko zbudował. Nie ma też żadnych legend na ten temat


Odpowiedź na to pytanie zna za to pewien pan, co unika fryzjera :P

Ork.Fajny

2013-04-14, 09:51
Wieże i mury jakoś się udało "kamień po kamieniu".

djoshin

2013-04-14, 12:04
przed nami była pandora

truskawkowabuba

2013-04-14, 13:36
Inferno88x napisał/a:


Odpowiedź na to pytanie zna za to pewien pan, co unika fryzjera :P



czyżby Giorgio A. Tsoukalos? :D . uwielbiam gościa i jeszcze nie przegapiłam żadnego odcinka "starożytnych kosmitów" (na history leci, ale pełno tego w internetach) :D . rzeczywiście w którymś z odcinków była mowa o tej budowli.

oozyxak0o

2013-04-14, 13:52
k***a za dużo ekspertów. Nie wiem kto ma rację. A może wszyscy są debilami?

ms87

2013-04-14, 13:53
Ja pie**ole i oczywiście teraz sami znawcy będą pisać że to UFO. To tak jakby ludzie z tamtych epok byli jakimiś ułomami i nie mogli czegoś samemu zrobić. Z całym szacunkiem budowla godna podziwu ale nie wygląda mi na kosmiczną technologie.

Techron

2013-04-14, 14:32
@ms87: Szkoda tylko, że piramidy w Gizie są wycelowane idealnie w Pas Oriona, a na hieroglifach (nie tylko egipskich, południowoamerykańskich też) widnieją tajemnicze postacie z wydłużonymi czaszkami. Ale racja, tylko oszołomy mogą twierdzić, że starożytne budowle tego typu wzniosły zielone ludziki z Marsa

oponaodjelcza

2013-04-14, 14:42
Techron: tak się składa, że jak to w rodzinach królewskich wszyscy pieprzyli się ze sobą, żeby utrzymać "czystość rodu", stąd część dzieci z takich kazirodczych związków umierała, a część, która przeżyła miała wodogłowie, które nie było koniecznie śmiertelne. Żeby to ukrywać nosili charakterystyczne królewskie nakrycia głowy, tyle o wydłużonych czaszkach (zresztą jeśli się nie mylę to niektóre mumie miały wodogłowie). A co do pasa Oriona - akurat starożytni świetnie się znali na astronomii, bo na tej podstawie wyliczali pory roku, święta, pory żniw etc, więc wcale mnie nie dziwi, że to wycelowali w konkretne miejsce nieba.

Inna sprawa: nie wątpię w życie pozaziemskie, bo wszechświat jest dość duży, żeby gdzieś zaistniały warunki sprzyjające życiu, ale nie widzę u obcych interesu w zapie**alaniu przez cały kosmos, żeby zbudować ziemianom kilka piramid i wrócić.

Słomianin

2013-04-14, 15:15
@Techron: zgadzam się z przedmówcą. Co więcej piramidy w Gizie nie są wcelowane idealnie w Pas Oriona, tylko w jego lustrzane odbicie. Dlaczego wszyscy myślą, że starożytni byli debilami. To, że niektórzy dzisiaj nie są wstanie samemu uszyć sobie spodni czy zbudować garażu nie znaczy, że dawniej też byliśmy tacy ułomni. Ich poziom cywilizacyjny był wysoki, niektóre umiejętności doprowadzili do perfekcji. Co do czaszek to ich modelowanie pojawia się w wielu kulturach, również w Europie (patrz np. Scytowie). U nas jednakże archeologia na tyle dobrze funkcjonuje, że wszystkie głupoty o kosmitach łatwo odpiera się argumentami.