18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Reakcja chemiczna z sodem

psd15 • 2013-09-09, 22:27


Bardzo ciekawa reakcja z sodem. Nie wiem na czym ona polega, dlatego oddaje głos ekspertom. Pozdrawiam.

enduser

2013-09-10, 10:00
Cytat:

Starch pellets- kostki skrobi, po krotce w zlewce zachodzi reakcja wody utlenionej z jodkami jest ona hamowana przez kwas askorbinowy który powoli reaguje redukując jod do jodków, stąd opóźnienie... W momencie wykorzystania kwasu askorbinowego wydziela się jod który błyskawicznie reaguje z skrobia tworząc kompleks. Koniec xD Żeby zrobić w drugą stronę dodajemy trochę kwasu askorbinowego xD
Tutaj reakcja:
2I− + 2H+ + H2O2 → I2 + 2H2O



Skąd tam H2O2??? i vit. C? ;)

Myślałem że to chodzi o to iż powoli reaguje siarczynowy jon z kwasem cytrynowym i potem pojawia się I2 i dalej tzw. próba jodowa a w drugą stronę dodajemy kwasu ale w sumie to nie znam się (chemię miałem w gimnazjum).

arkadoss

2013-09-10, 10:06
to jest taka reakcja że każdy murzyn powinien się napić :)

Meretrix

2013-09-10, 10:40
Fake, nic nie reaguje tak szybko całą objętością na raz.

piasek7321

2013-09-10, 10:43
Ja przedstawiłem jak wygląda reakcja w oryginale, jednak wariacji jest wiele m.in. ta:

http://www.youtube.com/watch?v=8YIhTn-GY3c&feature=related

W tym przypadku:
W wyniku wymieszania roztworów jodanu IO3- z roztworem siarczynu SO32- zachodzi powolna reakcja redoks w wyniku której powstają jony jodkowe I-:
IO3– + 3 HSO3– → I– + 3 SO42– + 3 H+
W trakcie trwania tej powolnej reakcji w roztworze znajdują się cały czas jony jodanowe i siarczynowe. Powstające jony jodkowe są utleniane przez jodan do wolnego jodu zgodnie z reakcja:
5 I– + IO3– + 6 H+ → 3 I2 + 3 H2O
Powstający jod nie jest w stanie połączyć sie jeszcze z skrobia ponieważ zostaje zredukowany przez ciągle występujący w roztworze siarczyn:
I2 + HSO3– + H2O → 2 I– + SO42– + 3 H+
Dopoki dwie ostatnie reakcje nie ustaną w wyniku zuuzycia substratów, nie jest widoczna zadna zmiana po zuuzyciu substratów tak jak napisales zachodzi próba jodowa z skrobią xD

Se...........ki

2013-09-10, 11:05
To, to jest ch*j. Moja mama, to umie zrobić kwas z niczego. Szczególnie jak pokazuje zdjęcia moim znajomym, jak, jako mały gówniarz biegałem gołkiem po podwórku.

ekspert

2013-09-10, 12:37
Yanuha napisał/a:

jestem ekspertem to wytłumaczę
to jest chemia i ciecz w naczyniach zmienia kolor pod wpływem mojego oglądania tegoż eksperymentu.


To ja jestem ekspertem, ale nie powiem wam dlaczego to tak jest, bo mi się nie chce i ogólnie zajęty jestem. Dlatego Panie "Yanhua" nie wypowiadaj się jak nie masz nic do przekazania.

norbi7631

2013-09-10, 15:40
tylko czarni dali piwo :D

Mishon

2013-09-11, 14:08
Dużym skrótem dla ludzi którzy ostatni raz mieli chemie w liceum i od tamtej pory nie używają więcej niż proszku do pieczenia:
Do szklanki wrzucili A,B i C. A reaguje zarówno z B i C,tyle,że B to chytra baba z Radomia i nie daje nic do C,kiedy się nahapie dopiero zaczyna się A+C.
Zabarwienie na całej objętości bo koleś jest zdolny i dobrze wymieszał.