18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Radomski Zakład Przemysłu Skórzanego - "Radoskór"

maverick998 • 2018-06-14, 10:14
Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” - historyczny zakład przemysłowy funkcjonujący w Radomiu w latach 1959-1999.

Zakład powstał w 1959 jako przedsiębiorstwo państwowe na bazie pięciu garbarni i dwóch zakładów obuwniczych produkujących w oparciu o znacjonalizowane w 1945 przedwojenne linie produkcyjne fabryki Bata.

Przedsiębiorstwo przez 40 lat swojej działalności było jednym z większych zakładów pracy w PRL i największym producentem obuwia w kraju. Na jego potrzeby w 1970 rozpoczęto budowę na radomskim osiedlu Gołębiów uruchomionej w 1972 największej w Europie Garbarni Skór Miękkich dostarczającej surowiec dla zakładu produkcyjnego. Firma była patronem klubu sportowego RKS Radomiak, posiadała halę sportowo-widowiskową, zakładowy żłobek i przedszkole, przychodnię itp. W latach największej świetności zatrudniała 14 000 osób (dla porównania w latach 60. i 70. liczba mieszkańców Radomia wynosiła ok. 130-140 tys.).

Załamanie radzieckiego rynku zbytu i przemiany ustrojowe na przełomie lat 80. i 90. XX wieku doprowadziły do upadku fabryki. W lutym 1999 została ona postawiona w stan upadłości, a następnie zlikwidowana.


kolosasz

2018-07-05, 12:52
Nie oglądam. Jeśli urbex to tylko od Sietry.
Niestety. Przykro mi.


- żart...
obejrzałem. Nawet spoko. :ok: Tylko budynek to szkielet. Gdyby nie graffiti na ścianach, to
można by pomyśleć, że to budynek w budowie. Może są tacy co lubią urbex na budowach.
A mnie urbex z budową jakoś nie konweniuje