18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Produkcja elementu zbroi

ArchMag • 2015-02-23, 21:35
Jak powstaje jeden z elementów zbroi rycerskiej




w średniowieczu blachę przecinano najprawdopodobniej na "gorąco"
( rozgrzany metal jest bardzo plastyczny - miękki - łatwo go przeciąć tym samym metalem o temperaturze pokojowej ), a do polerowania wykorzystywano odpowiednio ukształtowane kamienie

ale o tym .... usłyszymy od ekspertów w komentarzach - zapraszam do pisania


ps.
Czy ktoś zna nazwę wykonywanego na filmie elementu zbroi ? Jaka jest nazwa tego przedmiotu w języku angielskim ?

Waspin

2015-02-23, 22:10
Rozetka, ew. rozeta (ang. rosette). Ale jak pytasz, żeby poszukać innych w sieci, to będzie ciężko, bo nazwa tego elementu zbroi ewoluowała i potem nazywano tak okgrągłe (a nawet i kwadratowe) zdobienia na napierśnikach np tatarskich i husarskich a jeszcze później nazwę przejęła wstążka orderowa (nie baretka, tylko to, na czym wisi faktyczny medal), która często ma tłoczony okrągły symbol.
Nie ma za co. :P

Asuritt

2015-02-24, 13:55
i na co komu taka zbroja jak Ciapaki zjadą was wyrzutniami ręcznymi lub głupim kałachem z pociskami które łatwo to przebiją :P , szkoda czasu i kasy ...

Kamiler

2015-02-26, 20:47
@up Ten koleś chyba robi zbroję dla zajawki a nie żeby iść w niej na frant. Tak mi się wydaje, ale mogę się mylić...

maleduin

2015-02-26, 21:54
ten element nazywa się "taszka pachwowa" - jest on umiejscowiony między przednią częścią kirysa- napierśnikiem, a naramiennikiem. Jest ona uzupełnieniem pustego miejsca które powstaje pod pachą, z przodu pancerza. Bez niej łatwo ty było zadać sztych (pchnięcie) pod pachę.

tristandefevre

2015-02-26, 22:43
Nooo trzeba przyznać, że kawał porządnej kowalskiej roboty. Całkiem ładna późnopiętnastkowa tarczka :D

A co do poleroania , to i ile pamiętam to używano pyłu ceglanego do polerowania.