18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Proces produkcji procesorów

Vivil • 2013-01-22, 19:51
Z cyklu Sadistic bawi, Sadistic uczy.
Uproszczone graficzne przedstawienie produkcji procesorów. :kawa:



źródło: http://youtu.be/d9SWNLZvA8g

pauauek

2013-01-23, 03:34
Tylko szkoda, że nie ma opisanych poszczególnych tworzyw, metali opisanych podczas procesu produkcji :)

Gawroon7

2013-01-23, 03:54
cos sie swieci,
coś sie łysko
chybo we wsi
bedzie disko!

A na powaznie no to omfg..jak ktos nie wie o co kaman to po tym i tak sie nie dowie. A jak wie, to po co mu takie cos?

Powell

2013-01-23, 04:05
A ja nie wiem a i tak po co mi takie coś. Regularnie oglądam "How it's made" a wciąż nie umiałbym zrobić chociażby samochodu o procesorze nie wspominając :P Ja wychodzę z założenia, że od robienia mądrych rzeczy są mądrzy ludzie :P ja i mój skromny umysł wolimy piwo ;)

Av3k

2013-01-23, 06:26
pauauek napisał/a:

Tylko szkoda, że nie ma opisanych poszczególnych tworzyw, metali opisanych podczas procesu produkcji :)



Tajemnica firmowa :)

Radysh

2013-01-23, 08:10
Ciekawy materiał. Intel ma speed`a po ciulu i swojej technologii broni jak Cerber Styksu.
Niestety ceny też ma po ch*ju.
Póki co zostanę przy fenomku 2 w "starej" technologii.
4o łapny z oc na 4GHz też daje radę. ;)


~Velture

2013-01-23, 09:11
Bez żadnych opisów ch*ja to mówi większości osób. Wygląda bardziej jak wewnętrzna ich prezentacja niż jak reklama.

marakuja88

2013-01-23, 10:00
ja myślałem na początku że to taboret

Darson666

2013-01-23, 10:10
Omówi to ktoś po krótce?

da...........za

2013-01-23, 10:11
Jeszcze dobrze nie zbadalismy dna oceanów, a sami niby doszliśmy do takiego czegoś...

erhard

2013-01-23, 10:17
Piwko za Czochralsiego ;)

xqwzts

2013-01-23, 11:25
Obejrzałem. Dalej nie wiem jak się robi procesor. Piwa ni-mo.

Vivil

2013-01-23, 11:49
Jeszcze dzisiaj dodam opis poszczególnych kroków pokazanych na filmiku.

rahuza

2013-01-23, 12:22
Tak generalizując jest to kryształ krzemowy ( ,,jądro procka") pokryte warstwą milionów , teraz chyba już liczy się to w miliardach tranzystorów.

Hannibal_PL

2013-01-23, 14:59
Dobra. Ogólnie dzisiaj wszystkie procki robi się metodą fotolitografii. A więc tak(kroki z ww. filmidła):
1. Widzimy kupę piasku krystalicznie czystego(w sensie no, krzem).
2. Masa piasku jest stapiana za pomocą pieców elektrycznych(najczęściej łukowych) i po destylacji i wyparowaniu niechcianych elementów z tego się robi kryształ krzemu. Wyciągamy taki kryształ z cylindra i ło, mamy podłoże.
3. Ten kryształ tnie się na kawałki( wafle w sensie) o grubości 1 mm i polerowane tak żeby świeciły się lepiej niż psu jajca.
4. Następnie na wafel nakładany jest dwutlenek krzemu i emulsja światłoczuła.
5. Laser który ma pod sobą wzorek ścieżek naświetla tą emulsję przez soczewkę która jeszcze bardziej skupia jego promienie na bardzo małej powierzchni(ta... 40nm,28nm itd-generalnie im mniejsza powierzchnia tym procek bardziej energooszczędny i wydajnieszy)
6. Naświetlone miejsca wypłukuje się kwasem żeby to co nie było we wzorze wyparowało.
7. Następnie znowu oblewa się to to emulsją światłoczułą, znowu prockowi jebiemy po oczach laserem, znowu kwas i tak do momentu w którym wszystkie części zostaną nałożone(pierdyliard razy). W sumie chciałbym poznać te metody dokładniej, dlatego to studiuję :wink:
8. Następnie specjalne urządzonko sprawdza które elementy są wykończone(ogólnie sprawność takiej produkcji zazwyczaj jest większa niż 90%, a od siebie dodam że te najsprawniejsze i najlepsze układy są zazwyczaj na środku takiego wafla), wszystko się wycina piłami diamentowymi i sprawne rdzenie są umieszczane na płytce procesora gdzie łączy się ścieżki itd.
9. Ustawiamy zegarki procka i ładnie wszystko testujemy.
10. Gotowy produkt dajemy pani Helence żeby go ładnie zapakowała i wysłała do sklepu.
11. My go kupujemy i wszystko montujemy, po czym ur*chamiamy pirackie okienka, wszystko instalujemy i włączamy przeglądarkę żeby cieszyć się sadistikiem.

Jak pytania albo nieścisłości to walić.