18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Powstanie Warszawskie

ArchMag • 2014-07-24, 02:17
Niedługo 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Grupy rekonstrukcyjne z całego kraju przygotowują się do uroczystości związanych z upamiętnieniem tego wydarzenia.

Poniżej zwiastun widowiska historycznego jakie odbędzie się 3 sierpnia 2014 r. w Kielcach





ps.
Wszystkie osoby występujący w filmie to rekonstruktorzy: wykładowca, dyrektor szkoły, ludzie zajmujący się handlem, studenci
( nikt z nich nie jest zawodowym aktorem ) - zwykli ludzie, którzy zamiast siedzieć na weekendzie z piwem w ręku - starają się by nasza historia nie została zapomniana

Naglfar

2014-07-24, 09:59
I taka postawa ludzi mnie cieszy :) łap piwko. Sam ogółem zamierzam wziąć się za rekonstrukcje historyczne, więc zachęcam przy tym innych.

Modrzew88

2014-07-24, 15:31
Na studiach byłem na wykładzie profesora historii, który jeździł dużo po Europie. Powiedział jedną smutną rzecz. Był niemalże w każdym europejskim kraju i stwierdził jednoznacznie, że Polska jest historycznie białą plamą (zresztą nie tylko Polska, większość biedniejszych krajów na naszym kontynencie). Chodziło mu o to, że my w szkołach uczymy się o historii różnych krajów, wiemy co to była Wielka Rewolucja francuska, wojna secesyjna, wojny husyckie, wiemy jak Hitler doszedł do władzy czy jak powstawały niektóre europejskie państwa, ba, uczymy się nawet o tak mało znaczących wydarzeniach jak Wojna Dwóch Róż w Anglii. Jednak żaden cudzoziemiec nie wie co to był cud nad Wisłą, powstanie warszawskie, czy jak uformowało się państwo polskie. Niewielu potrafi wymienić jakiekolwiek polskie miasto. U nas już w gimnazjum każdy wie gdzie leży Paryż, Lyon, Berlin, Monachium, Lizbona, Moskwa itd. Nikt z zagranicznych studentów nie wiedział jak nazywa się polska waluta. Zdecydowana większość nie wiedziała nawet, że Polska była okupowana podczas II Wojny Światowej. Część studentów myślała wręcz, że byliśmy po stronie hitlerowskich Niemiec. Dla nas wydaje się niemożliwe, że ktokolwiek może tak myśleć, a prawda jest taka, że kiedy my robimy rekonstrukcje i pasjonujemy się naszą piękną historią to 99% ludzi w Europie myśli, że Polska istnieje od niecałych stu lat i została założona przez Rosję i Francję 11 listopada 1918 roku kiedy Niemcy przegrały I Wojnę Światową. Moim zdaniem prawie w ogóle nie promujemy naszej historii za granicą, a mamy dużo więcej powodów do tego żeby być dumnym ze swojej historii niż na przykład USA. A jednak to kim był Jerzy Waszyngton wie niemalże każda osoba na świecie, a to kim był Józef Piłsudski czy Lech Wałęsa wiedzą tylko Polacy.

De...........37

2014-07-24, 16:45
Problem lezy w tym, że wspomniana Anglia, Francja, Niemcy, Rosja (czy III Rzesza i ZSRR, w odpowiednim historycznie momencie) coś zawsze znaczyły i znaczą do dziś. Rewolucja francuska miała wpływ na kształt całej obecnej Europy lub nawet tzw "cywilizacji zachodniej", jak Hitler doszedł do władzy tez jest istotne dla całej Europy albo i nawet świata. Natomiast nasze powstania czy nasze wojenki cóż- bądźmy szczerzy- na losy świata wpływ miały niewielki lub żaden. Smutne toto ale od ładnych paruset lat Polska to małe państewko gdzieś w europie wschodniej (my to ładnie nazywamy "centralnej") które za bardzo nikogo nie obchodzi. Czy Ty znasz historię Łotwy? Estonii? Nie. Ja też nie.

oc...........an

2014-07-25, 11:49
Polska nigdy nie wpływała na losy Europy. Raz przyszliśmy z odsieczą, ale sama Rosja przychodziła Austrii potem 4 razy w czasie różnych wojen z kozojebami.
Francja trzymała za mordę połowę świata, drugą połowę trzymali brytole. USA to najsilniejsze obecnie państwo, a Rosja i Niemcy są blisko i ciągle przeplatały się ich losy z losami Polski.

Polacy mają tą swoją tęsknotę za rzekomą potęgą, ale prawda jest taka, że tej potęgi nigdy za bardzo nie było - Korona po odsieczy z każdym rokiem degradowała, nie była w stanie wystawić potężnej armii (wystawiła w szczytowym momencie 100 000, a potem w samym zaborze Austriackim stworzono z Polaków 150 000 armię...), panowała samowola i anarchia, a sam Adam Smith w swoim bogactwie narodów napisał, że "Polska to kraj w którym nie wytwarza się absolutnie nic poza najbardziej podstawowymi produktami"...

Prawda jest taka, że teraz mamy szansę na zmianę na lepsze, wystarczy tylko poczekać aż ci wszyscy pie**oleni staruchy co gówno robili dla Polski kopnęli w kalendarz. Nawet Wolniewicz mówił, że pokolenie 45-79 to najgorsze pokolenie w historii Polski, bo ch*ja oni robili i nie mieli ABSOLUTNIE ŻADNYCH ambicji żeby nawet swój własny byt polepszyć, a co dopiero czyjś. Na dodatek prezentowali najgorsze, czysto polackie zachowanie z zazdrością i złorzeczeniem wszystkim w około kto był odrobinę lepszy. A jak taki śmieć miał jakąś władzę to mianował takich samych miernych jak on, a dobrych ludzi niszczył... a potem k***a wielkie zdziwienie, że znów pięciolatki nie wykonano -_- Dlatego nie mam w dużej mierze szacunku do starszych, szczególnie jeśli wiem, że ch*jek od 27 roku życia był rencistą...

Polska Mieszka < Korona < Polska 45'-89' < Polska po 1989

Deal with that! ;)