18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Platforma TED oraz przyszłość gatunku homo sapiens

mellvin • 2014-05-05, 06:41
Witam ponownie sadistic.pl

Ostatnio zainteresowałem się platformą TED, być może część z was zetknęła się już z nią wcześniej. Dla niebędących w temacie, projekt TED to cykl imprez, na których różni mówcy wygłaszają prelekcje na tematy związane z technologią, szeroko pojętą nauką oraz kulturą. Główne motto projektu brzmi "ideas worth spreading", przez co wystąpienia oprócz merytorycznej treści mają inspirować, zmuszać do myślenia czy też motywować słuchaczy do działania.

Na wspomnianej wyżej platformie natrafiłem na ciekawy wykład dotyczący ewolucji naszego gatunku w najbliższej przyszłości. Film trwa prawie 19 min, więc dla nie posiadających czasu postaram się przedstawić najważniejsze tezy tego wykładu.

I część - Przedstawienie systemu finansowego, który funkcjonuje w prawie całym cywilizowanym świecie. Brak oparcia pieniądza na realnych dobrach oraz coraz więcej pożyczek branych przez rządy państ, prowadzi do coraz większej kreacji pieniądza oraz spadku jego wartości, co będzie prowadzić do dalszej recesji gospodarki. Ciekawy jest również fakt działań Chin wobec USA.

II część - prezentacja dokonać w zakresie biotechnologi, programowalne komórki, potencjał i wykorzystanie komórek macierzystych, czy wreszcie hodowanie poszczególnych narządów ludzkiego ciała.

III część - rozwój technologii oraz robotyki. Możliwości wykorzystania osiągnięć w celu odzyskania sprawności lub też pozyskania nowych zdolności, wcześniej nieosiągalnych. Obecnie bioniczne protezy są bardzo zaawansowane, w drugim filmie będzie więcej na ten temat. Wzmianka o sprinterze Pistoriusie oraz o robotach które zaczynają coraz bardziej nas otaczać, przejmując coraz więcej skomplikowanych zadań.

Jak sam autor mówi "następne pokolenia będą inne". Jak sądzicie, czy przyszłość naszego gatunku to wizja rodem z filmów scifi, z cyborgami oraz bionicznymi kończynami? Według mnie powoli, aczkolwiek zdecydowanie idziemy w tym właśnie kierunku, który niesie ze sobą ogrom możliwości rozwoju, jak również wiele zagrożeń i niewiadomych. Mówca wspomina o samouczącej się maszynie, która według większości dzieł scifi, będzie odpowiedzialna za bunt maszyn w przyszłości. Jaką role społeczną przyjmą ludzie, którzy ze względu na technologię, będą posiadali nadzwyczajne zdolności, niedostępne dla ogółu. W końcu upadek światowej ekonomii, oraz rola odegrana przez rozwój technologii. Roboty zaczną pracować za nas, łagodząc drastyczne skutki kryzysu, czy zostaną wykorzystane przez elity, do jeszcze większego zniewolenia społeczeństwa?

Pytania pozostawiam wam, czekam na jakieś ciekawe komentarze wnoszące coś do tematu. W końcu wrzucam także film o którym mowa, TUTAJ link do wersji z polskimi napisami, poniżej youtube tylko z angielskimi:




Dorzucam jeszcze jedną, zajebiście ciekawą prelekcję, która rozwija temat bionicznych protez. Jak są tworzone, jak działają podczas wykonywania różnych czynności oraz jak integrują się z naszym ciałem.


GoldRoger777

2014-05-05, 07:26
Mam TEDa na telefonie w wolnej chwili sobie obejrzę. Dzięki za info.

Ciapaty88

2014-05-05, 11:30
Polecam grę Deus Ex: Human Revolution (Bunt Ludzkości). Moim zdaniem taka wizja jest BARDZO prawdopodobna. Autorzy gry większość wątków opierają na dzisiejszych badaniach i projektach, spiskach itp:)

Tassadar

2014-05-05, 16:56
Bardzo fajny temat, ciekawe info, piwko.

RockyWood

2014-05-05, 19:15
gościu w 14 minucie mówi, że każdy ma prawo do (w skrócie) wszystkiego.

zapomniał że nie każdy "ma prawo" wydać 150.000 tys. $ na bioniczny palec.

mare30ks

2014-05-05, 19:36
RockyWood, biedni pozdychaja z glodu w imie wolnego rynku a reszcie z prywatnego ubezpieczenia sie zalozy 8-)

AgentGrzesiek

2014-05-06, 08:56
ja też myślę że taka technologiczna przyszłość to raczej to co można zobaczyć w filmach "Elizium" czy "Hunger games"

Elity żeby utrzymać swój status będą musiały utrzymać masy w biedzie.
Nie chodzi tu o zbyt małą produkcję bo jest ona nawet teraz byt duża. Główny problem to wyczerpywanie się surowców.