18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Paragraf 22 - Joseph Heller

el...........un • 2010-01-12, 23:38
Tytułowy paragraf 22 dawał żołnierzowi możliwość natychmiastowego przejścia do cywila na własną prośbę z powodu choroby psychicznej, jednak ktoś, kto wnosi o zwolnienie ze służby, udowadnia tym samym, że jest psychicznie zdrowy, a tym samym nie może prosić o przejście do cywila z powodu choroby psychicznej. Mimo że książka wojenna pisana jest na luzie, pełna jest absurdów, groteskowego czarnego humoru i dosadnych seksistowskich żartów, momentami nieco za schematycznych. Świetna metafora życia w społeczeństwie.

Ra...........og

2010-01-12, 23:44
Cytat:

Paragraf 22 (ang. Catch 22) to tytuł znanej powieści amerykańskiego pisarza Josepha Hellera, a także potoczne określenie sytuacji bez wyjścia, w której aby wypełnić jakieś kryterium, trzeba jednocześnie spełniać inny warunek, który to kryterium wyklucza...


Takie wytłumaczenie jest lepsze :P
Polecam książke

Bogna

2010-01-13, 11:09
Książka jest genialna!

W

2010-01-14, 01:46
Pokrótce, o czym książka jest:
"Ta książka to wielka metafora. Metafora życia w jednostce lotniczej jako życia w ogóle. Pokazuje wyolbrzymione, odbite w krzywym zwierciadle, posunięte do groteski cechy natury ludzkiej, skłonności do określonych zachowań. Jest tu obłędna chciwość i podłość, jest głupota i okrucieństwo, jest fałsz i małostkowość, wyrachowanie, zimna inteligencja pozbawiona uczuć i zasad, brutalność i siła w opozycji do słabej i delikatnej miłości, pycha, strach. W tym odwróconym świecie to wariaci okazują się normalni, a ci, co sprawiają wrażenie normalnych, są od normalności dalecy."

Scarlet

2010-01-14, 01:59
no i zrobiliście mi smaka. już chyba nigdy nie napiszę tej pracy mgr :->

Wilczex

2010-01-14, 02:39
a ja licencjackiej.

Muze

2010-01-18, 22:20
Ksiazka miodzo, jak bylem maly zaczalem czytac ale jakos nie potrafilem jej docenic. Po kilku latach ja pokochalem. Polecam

yabos

2010-01-24, 13:25
Tego samego autora polecam jeszcze "Bóg wie"

Cytat:

Narratorem tej przezabawnej powieści autora "Paragrafu 22" jest biblijny władca Izraela, król Dawid. Następca Saula, pogromca Goliata, twórca potęgi państwa żydowskiego na przełomie X i XI wieku p.n.e.

W błyskotliwym monologu starzejący się władca opowiada o swoim życiu wielkiego wojownika i mocarza, genialnego poety i wspaniałego kochanka, rozpamiętuje losy Izraela. Wadzi się i godzi z Bogiem, "poprawia błędy" Starego Testamentu bezlitośnie obnażając wszystkie słabości jego herosów, których ukazuje jako zwykłych, nieporadnych, nierzadko głupich ludzi (np. Mojżesz to jąkający się idiota, któremu Dziesięcioro Przykazań wpada w ręce trochę przez przypadek). Odsłania przy tym cały swój narcyzm, cyniczny humor i ignorancję, tak charakterystyczne dla bohaterów Hellera. Snujący swoją opowieść Dawid jest obdarzony świadomością człowieka współczesnego i wiedzą na temat dalszych losów ludzkości; posiada przy tym mentalność współczesnego zasymilowanego Żyda nowojorskiego.


el...........un

2010-01-24, 16:05
sprawdzę po sesji

Ra...........og

2010-01-25, 20:05
O taki cytat mi się przypomniał. Genialny moim zdaniem
Cytat:

Paragraf dwudziesty drugi mówi, że mogą zrobić wszytsko, czego nie możemy im zabronić...


W

2010-01-25, 20:27
ale na mocy paragrafu 22 mogą zabronić czego tylko chcą :-P powołując się na ten właśnie paragraf, któego pokazywać nie mogą, bo paragraf tego zakazuje .

simoni

2010-03-06, 17:53
Potwierdzam wcześniejsze opinie, książka naprawdę interesująca, przesiąknięta humorem. Polecam

Dante88

2010-04-12, 07:09
mi jakos nie podeszla...moze dlatego ze omawialismy ja na studiach a wiadomo jak to jest z lekturami szkolnymi ;)

Silent Dread Man

2010-08-23, 20:41
Książka naprawdę kapitalna, chyba przeczytam jeszcze raz.

eMdoeM

2010-10-14, 20:00
brrr zrobiłem sobie konto tylko dlatego ponieważ urzekła mnie historia zawarta w tej książce , daj pan linka do PDFa . jeśli można ofkrs,