18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Oryginalna wersja przemówienia Jaruzelskiego

AugustCiota • 2016-11-15, 17:45
W archiwach IPN został odnaleziony film z oryginalną wersją przemówienia generała Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego.


Źródło
:trollencjusz:

C.Z.E.S.I.E.K

2016-11-16, 10:03
eunstachy napisał/a:

Może ktoś wytłumaczyć dlaczego wprowadzenie stanu wojennego uchroniło nas przed Rosją? Pytam tak z ciekawości, nie żeby się przypie**alać.


A pewno, pytaj śmiało. Pewien jegomość (by nie było pie**olenia, że czerwony, czy różowy nie podaję kto) parę lat temu dobrze to opisał.

"Gdyby w grudniu 1981 roku Wojciech Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego, to co by się stało w roku 1982? Wydaje się, że możliwości były następujące:

1) Wariant prymitywny, ale i oczywisty, to interwencja zbrojna Armii Czerwonej i ziejących do nas szczególną nienawiścią armii „sojuszniczych”, szczególnie enerdowskiej. Byłoby to zgodne w 100% z doktryną Breżniewa, która obowiązywała wtenczas na Kremlu. Dla Polski i Polaków to wariant najbardziej krwawy, a więc najgorszy z możliwych.

2) Wariant bardziej finezyjny, jakim jest wymuszenie na wierchuszce PZPR rozwiązania militarnego, ale uczynionego własnymi siłami. Sam Jaruzelski pisze o tym często, twierdząc, że dostał ultimatum w postaci groźby radykalnej redukcji dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej od 1 stycznia 1982 roku. Historycy dodają, że gdyby Jaruzelski zawiódł, to zostałby – w wyniku kilku telefonów z Moskwy – odsunięty od władzy i zastąpiony kimś bardziej posłusznym i bezwzględnym, kto nie cackałby się z „Solidarnością”.

3) Wariant optymistyczny to zgoda PZPR i samego Jaruzelskiego na oddanie władzy „Solidarności” i przeprowadzenie zmian ustrojowych w 1982 roku. Dodajmy od razu, że prace historyczne Lecha Mażewskiego dowodzą, iż przywódcy „Solidarności” nie akceptowali kompromisu zaproponowanego w ostatniej chwili przez władze, aby podzielić się władzą 50:50 pod warunkiem, że PRL pozostanie w Układzie Warszawskim. Strona opozycyjna żądała 2/3 i prawa Polski do wyjścia z systemu „sojuszy”."

Tak od siebie dodam, że lista osób które zmarły w trakcie stanu wojennego: http://www.bialo-czerwona.pl/stan_wojenny/ofiary.htm
jest krótsza niż lista ofiar z tupolewa. Przy przewrocie wojennym, czy puczu w Turcji stan wojenny był prawie bezkrwawym przejęciem władzy, a w zasadzie utrzymaniem się przy niej.
Jednak wszystko zależy od tego komu wierzymy... Jeżeli wierzymy w dokumenty GRU i politbiura, że wejście wojsk nie było planowane, to stan wojenny był tylko hamulcem gospodarczym i ogólnie "złem". Z drugiej strony mamy Jaruzela, który jako marionetka chciał utrzymać się przy władzy, a kto wie może wiedział więcej niż powinien... Osobiście uważam, że nie wyszliśmy jako naród na tym najgorzej, więc i tak nie ma co rozdrapywać.

Sonal

2016-11-16, 11:02
Myślę, że jakbym miał znów te 13-15 lat to mogło by mie to śmieszyć.... szczególnie te wulgaryzmy. Jednak teraz uważam to za żenująco niskich lotów.

eunstachy

2016-11-16, 11:31
@czesiek @zeusmd dzięki bardzo za wyjasnienie ;)

ritu4l

2016-11-16, 12:27
Humor kierowany w gimbazjum, żenujące gówno ogółem rzecz biorąc :)

Nizaryta1

2016-11-16, 12:57
No i gównoburza polityczna się rozpoczęła, po ch*j to wrzucasz na tą stronę jak wiesz jacy ludzie tutaj są i że pod tematem będziesz miał teraz osiemdziesiąt komentarzy zaczną się kłótnie, wzajemne groźby etc.

dymion

2016-11-16, 13:21
orisuniek napisał/a:

Gdyby Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego to ruskie by nam z dupy sieczkę zrobili...



polecam obejrzeć 'towarzysz generał idzie na wojnę", a potem się wypowiadać.

ja pie**olę, jaką amebą trzeba być, żeby jeszcze w to wierzyć...

itemeczek

2016-11-16, 14:18
orisuniek napisał/a:

Gdyby Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego to ruskie by nam z dupy sieczkę zrobili...



ch*ja by zrobili, bali się bo Związek Sowiecki ledwo zipiał. Bali się, bo Polacy zawsze napie**alali się w obronie ojczyzny. Bali się, bo wj***li się do Afganistanu zgarniając wpie**ol. No i oczywiście granica "żelaznej kurtyny", na któreji musieli utrzymywać w ch*j sił, które skłądały się z dowództwa i sztabu Grupy, 6 dowództw armii, 8 dywizji pancernych, 8 dywizji zmechanizowanych, 5 dywizji lotniczych, 6 brygad desantowo-szturmowych, 7 brygad rakiet operacyjno-taktycznych, 5 brygad rakiet operacyjnych SS-21, 9 brygad artylerii, 2 brygad r/technicznych, 2 brygad łączności, 1 brygady pancernej, 3 pułków lotnictwa rozpoznawczego, 11 pułków śmigłowców bojowych i 7 brygad zaopatrzenia. To wszystko było zaopatrywane jedną, jedyną linią biegnącą przez terytorium PRL i po odcięciu tejże linii jebło by w p*zdu, nawet nie ruszając się spod Berlina. Fakt, może by zginęło więcej ludzi, ale j***na komuna by się skończyła prawie 10 lat wcześniej, w dodatku na dobre, a nie trwała do dzisiaj. Reasumując, Jaruzel to największa zakała i zdrajca w historii powojennej Polski.

uFo125

2016-11-16, 14:41
orisuniek napisał/a:

Gdyby Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego to ruskie by nam z dupy sieczkę zrobili...



ten czerwony ryj sam chciał żeby ruscy weszli to oni odmawiali

marcel 1212

2016-11-16, 15:20
Aż sie zalogowałem specjalnie.
Nie ma żadnych dowodów - BRAK jakichkolwiek notatek po upadku zsrr że miała nastąpić inwazja na Polske. Takie dokumenty musiałyby powstać chociażby przez fakt, iż notatka wyprzedzająca działania na węgrzech czy też w Afganistanie została stworzona, więc skończcie pier*olić bo zajmują się tym historycy a nie osoby które naczytają się za dużo internetu na stronach typu fronda. [/code]

grauper

2016-11-16, 15:44
Czy to ja już się k***a starzeje i takie gówno mnie nie bawi czy po prostu to młode pokolenie jest aż tak sk***iałe ?? 0.o

Ps. Mam 25 lat także emerytem nie jestem ale poziom intelektualny kilka roczników po mnie to k***a jakiś dramat...

Ork.Fajny

2016-11-16, 15:51
orisuniek napisał/a:

Gdyby Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego to ruskie by nam z dupy sieczkę zrobili...


Dymekx napisał/a:

@orisuniek a listu z prośbą o interwencję w Polsce, napisaną przez Jarula, to nie znamy tak? :D


orisuniek napisał/a:

To akurat było grubymi nićmi szyte.


Lubię jak uznałeś że Twoja wersji historii jest prawdziwa ale jego już nie :loldev:

NiszczyPL

2016-11-16, 15:57
Wszyscy którzy uważają że wprowadzenie stanu wojennego uratowało nas przed interwencją ZSRR powinni odłożyć propagandowe podręczniki do historii i wziąć się za lekturę poważnych źródeł... Teraz wiadomo że nie było mowy o jakiejkolwiek interwencji w Polsce... 1. Polska była zaraz po ZSRR najsilniejszym krajem układu warszawskiego o najsilniejszych nastrojach antykomunistycznych 2. To był okres kiedy te same nastroje wzmagały się we wszystkich państwach satelitarnych pod wpływem ZSRR, który to sobie z nimi nie radził 3. Patrząc z samego militarnego punktu widzenia, ZSRR był zajęty wojną w Afganistanie.

Jo...........23

2016-11-16, 16:13
Dla poszukujących proponuję obejrzeć parę filmów dokumentalnych G. Brauna.
"Towarzysz generał", "Towarzysz generał idzie na wojnę" i inne.
Film oparty również o sowieckie oryginalne materiały.
Warto.

spinaczel

2016-11-16, 16:15
orisuniek napisał/a:

Gdyby Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego to ruskie by nam z dupy sieczkę zrobili...


No dziwnym trafem na poniedziałek rano były zapowiedziane strajki robotników w całej Polsce wtedy bo ich rząd wych*jał z rozmowami...

BKKWK

2016-11-16, 16:31
NiszczyPL napisał/a:

Wszyscy którzy uważają że wprowadzenie stanu wojennego uratowało nas przed interwencją ZSRR powinni odłożyć propagandowe podręczniki do historii i wziąć się za lekturę poważnych źródeł... Teraz wiadomo że nie było mowy o jakiejkolwiek interwencji w Polsce... 1. Polska była zaraz po ZSRR najsilniejszym krajem układu warszawskiego o najsilniejszych nastrojach antykomunistycznych 2. To był okres kiedy te same nastroje wzmagały się we wszystkich państwach satelitarnych pod wpływem ZSRR, który to sobie z nimi nie radził 3. Patrząc z samego militarnego punktu widzenia, ZSRR był zajęty wojną w Afganistanie.



Nie neguję tego, co powiedziałeś, ale muszę przyczepić się do jednego, żebyś wiedział na przyszłość.

Satelickich, a nie satelitarnych. Satelitarna może być np. telewizja, ale na pewno nie państwo.