18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Opuszczony szpital psychiatryczny w Owińskach

miedziak • 2010-10-03, 16:16
Kompleks budynkow przy ulicy Kolejowej służył jako szpital psychiatryczny między innymi dla dzieci.
Z historii szpitala psychiatrycznego w Owińskach możemy się dowiedzieć, że 25 stycznia 1838 roku w opuszczonych budynkach klasztornych, otwarto pierwszy w Wielkopolsce Szpital Psychiatryczny.
W 1871 r. było w zakładzie 120, a w 1878 - 204 chorych. W chwili likwidacji zakładu przez hitlerowców w 1939 było tutaj 1100 chorych.
Likwidacja zakładu rozpoczęła się od wywiezienia dorosłych pacjentów - mężczyzn i kobiet - do lasów w okolicach Obornik, gdzie zostali rozstrzelani i pochowani. Pozostałe w zakładzie chore dzieci w listopadzie 1939 roku wywieziono do Fortu VII w Poznaniu, gdzie zostały zagazowane. Pierwszy transport wyruszył 11 listopada.
Po zakończeniu wojny w budynkach klasztornych znajdował się najpierw Zakład Wychowawczy, a od 1952 roku Ośrodek Szkolno-Wychowaczy dla dzieci Niewidomych. Zakład Wychowawczy został w 1952 roku przeniesiony do nowych budynków po szpitalu psychiatrycznym przy ul. Kolejowej (???), a w 1994 zlikwidowany.

W czasie wojny w ramach akcji T4 w takich właśnie miejscach jak szpital psychiatryczny w Owińskach, szpital psychiatryczny w Świeciu czy Kocborowie prowadzono eksterminacje przy pomocy prymitywnych komór gazowych w wykorzystaniem tlenku węgla, spalin samochodowych a później także cyjanowodoru.

Obecnie obiekt jest opuszczony i całkowicie zrujnowany.











Reszta zdjęć jak zawsze w komentarzach.

vagrant326

2010-10-03, 18:13
fajna miejscowa na psycho-paintball ale chyba by mnie przerosla

arkadoss

2010-10-03, 18:22
polecam sobie puścić w tle , podczas oglądania zdjęć , naprawde całkiem coś innego i rusza wyobraźnie :D

Scarlet

2010-10-03, 18:34
a ja tam byłam niedawno :mrgreen: żałuję, że nie w nocy, ale pewnie jeszcze kiedyś się uda. piękne miejsce, choć trochę zniszczone przez paintballowców.

piwnice są bardzo ciekawe..

baxter

2010-10-03, 18:34
idealne :) brakuje jeszcze paru starych czarnobiałych zdjęć jak to wtedy wyglądało

tranzystor

2010-10-03, 18:37
Piękna budowla. Szkoda, że zdewastowana przez pseudo graficiarzy i idiotów od paintball'u, oni nie odpuszczą zadnemu zabytkowi .

Linmarin

2010-10-03, 18:38
Jechać, być, pomacać, zobaczyć z bliska. Nic więcej do szczęścia :mrgreen:
Przejść się takim korytarzem, nocą, z latarką... Łohohoho i jeszcze trochę. O ile nie padłabym w połowie na zawał, wylew albo inną równie nagłą odstraszną chorobę.

miedziak

2010-10-03, 18:53
swego czasu w gimnazjum moim ulubionym zajęciem było szwędanie się po tego typu melinach, wszystkie bunkry na cytadeli przeryłem :D fajna sprawa tak ze świeczką się czołgać i odkrywać co jest za zakrętem.

dioen

2010-10-03, 18:58
Trafiłeś w sedno. Więcej takich proszę !

Scarlet

2010-10-03, 19:01
miedziak, bunkry może nie, ale jeśli chodzi o włóczenie się po opuszczonych miejscach/budynkach, to zostało mi do dziś ;) mam kilka fajnych na koncie, jak opuszczony szpital w Oleśnie, może wrzucę kiedyś fotki ;]

butlonosy

2010-10-03, 19:25
poli1986 napisał/a:

marzy mi się taki dom.. wieczory na ganku wśród gwiazd.. i ten tupot małych nóżek oplecionych w szczękające łańcuchy..


spokojnie, jesteś tak samo normalny jak ja ^^

Hellsmess

2010-10-03, 23:43
Co wy na to żeby zwieźć tam trochę sprzętu, jakiś mały generator i zrobić prywatkę? Jak by nas ktoś podjechał było by gdzie uciekać, a impreza na pewno była by przednia

MCL

2010-10-04, 00:43
Hm, czy mi się wydaje, czy stara TVN'owska Strefa 11(program "nie do wiary" chyba) nie nagrywała tam przypadkiem reportażu? Mógłby mnie ktoś oświecić? ;)

As...........ox

2010-10-04, 02:36
Chwile... Tak, to chyba stąd wziął się szpital psychiatryczny z Painkillera:D