18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Obalanie turbiny wiatrowej

~zsakuł • 2013-11-05, 21:04
Ciężarówka wyprowadza turbinę wiatrową na spacer :amused:

kenzol

2013-11-06, 00:32
A może ktoś z sadoli podpowie co trzeba zrobić, gdzie się udać, żeby taki wiatraczek zbudowali na mojej działce :) Mam parę hektarów pola, w pobliżu powstały już 2 wiatraki i chciałbym, żeby też na mojej działce zbudowali, bo spory hajs się za to dostaje co roku :) Pisałem do różnych firm, które budują wiatraki czy nie chcieliby postawić u mnie, ale nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi. Druga sprawa jest taka, że moje działki mają maksymalną szerokość 30 metrów, a żeby postawić elektrownię działka musi mieć chyba powyżej 50 m szerokości, więc tutaj musiałbym się dogadać z sąsiadem, ale myślę, że poszedłby na to... Pytanie tylko gdzie i jak się o to starać. Podpowiedzcie sadole :)

maksym_gorki

2013-11-06, 00:38
łysa_pała napisał/a:

Ale pięknie pie**olnęło. A ma ktoś filmik z Gąbina, jak maszt radiowy się przewracał?


Niestety, nic takiego nie znalazłem, ale na jutubie jest ciekawy sześcioczęściowy film o maszcie (kręcony przed i po jego zawaleniu).

hMhP

2013-11-06, 00:41
Taka ciekawostka:
Gdy wiatrak wykonuję jeden obrót na sekundę, to krańce śmigła mogą przekroczyć prędkość dźwięku (zależy od od średnicy wiatraka). Może sobie wyobrazić hałas w takiej sytuacji. Dlatego przy silniejszych wiatrach są wyłączane.

takija

2013-11-06, 00:44
Przecież czasem sam wiatr szumi bardziej :P Przesadzacie :P

petru23

2013-11-06, 00:51
nieźle pie**olło :)

b0kjk0

2013-11-06, 01:09
Uwaga, specjalista :D
Zaczynając od końca - byłem świadkiem poważnych nadobrotów spowodowanych awarią podczas zeszłorocznych wichur. Wiatrak o śmigle długości 29m robił 61obr/s (w tym modelu maks to 22). Matematycy policzą sobie prędkość końcówki, mi się nie chce. Poza zgrzytaniem przeciążonej przekładni było słychać delikatne świsty mimo że wiatrak kręcił jak wentylator. Więc co do hałasu - w pełni sprawny, zadbany wiatrak jest niemal niesłyszalny z odległości 200-300m nawet przy pełnych obrotach. Jeśli śmigła są wyszczerbione albo dziurawe to świszcze, jak jest mechanika do kitu zrobiona to czasem turkoce jak traktor, ale taki długo nie pochodzi :D

@kenzol
Jak masz kasę na taką maszynę, i odpowiedni kawałek pola (różne przepisy definiują odległość od różnych obiektów i obszar jaki ma wiatrak zajmować), musisz dostać pozwolenie na budowę, podpisać z dostawcą prądu umowę na odbiór energii, biurokracji całkiem sporo i całkiem kosztowne te pozwolenia. Jeśli nic się nie zmieniło, od czasu załatwienia wszystkich papierów masz 2 lata na postawienie maszyny, inaczej papiery wygasną. Jak coś pisz jakiej maszyny szukasz a ja mogę coś podpowiedzieć, a nawet dać kontakt do kogoś kto by coś takiego miał na sprzedanie. Sam też takie cuda stawiam.

Na filmiku jest wiatrak asynchroniczny, na oko 100kW. Nie taki drogi w porównaniu do innych bo tylko kilkadziesiąt tysięcy kosztuje. Miałem sytuacje gdzie jeden z mieszkańców wsi obserwując awarię wiatraka wpadł na pomysł by jakoś zarzucić linę na rozpędzone śmigło i traktorem pociągnąć. Może na filmiku podobny inteligent się znalazł :)

trailblazer

2013-11-06, 01:33
b0kjk0 - a nie przypadkiem 61 obr/min? Bo przy 61 obr/sek to mi wychodzi prędkość obrotowa końca śmigła 40 000 km/h :p

aa...........am

2013-11-06, 01:53
trzymajta poprawna wersje ;-)

dk2626

2013-11-06, 02:22
I dobrze, tylko WĘGIEL k***a! :D

panchamityle

2013-11-06, 04:39
A nie jest to jakiś zj***ny wiatrak z niemiec/Holandii, po ostatnich wichurach?

Homofob

2013-11-06, 06:30
Naprawdę zależy od wiatraka niektóre nie słychać nawet ze stu metrów , a niektóre nawet przy lekkim wietrze słychać z 300, naprawdę zależy od konstrukcji

hubi96

2013-11-06, 07:35
Ja pie**ole przeczytałem "odpalanie" i myślałem że ją będą na linke odpalać.... za mało kawy za mało snu

icek Berg

2013-11-06, 09:37
Wyłączają się nie z powodu hałasu tylko dlatego, że skrzynia biegów oraz generator nie są w stanie pracować powyżej pewnych obrotów.

Głośne ? nie sądze wszystko musi się trzymać norm

Pewnie taniej zwalić na dół niż wynająć dźwig, ekipę dopełnić formalności itp.
A za złom trochę dostanie :)

michal29

2013-11-06, 09:44
,,Gunther pakuj na samochod i jedziemy do Polski mamy juz kupca"