18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

George Orwell - "1984" - i tak powinno być

bli3 • 2016-04-04, 09:59
A nie k***a "welcome refugees"...
Radzę przeczytać, bo fajne.

"4 kwietnia 1984. Wczoraj wieczorem byłem w kinie. Same kroniki wojenne, jedna znakomita, pokazywała bombardowanie statku z uchodźcami, gdzieś na Morzu Śródziemnym. Widownię ubawiły najbardziej ujęcia olbrzymiego tłuściocha uciekającego wpław przed helikopterem, najpierw pokazywano go, jak pluszcze się w wodzie niczym morświn, potem przez celowniki helikoptera, a potem podziurawionego jak sito, woda wokół niego zaczerwieniła się i nagle zaczął iść na dno, jakby przez te dziury woda wlewała mu się do środka, widownia wyła ze śmiechu, kiedy tonął, potem pokazano łódź, ratunkową z dziećmi, nad którą zawisł helikopter, na dziobie siedziała kobieta w średnim wieku, chyba żydówka, trzymając w ramionach chłopczyka, może trzyletniego, wył z przerażenia i chował głowę między jej piersi, jakby chciał się tam skryć niczym zwierzę w norze, a ona, ta kobieta, tuliła go i uspokajała, choć sama była zielona ze strachu, cały czas zasłaniając go rękoma, jakby mogła ochronić przed kulami, potem helikopter zrzucił na nich 20-kilową bombę;- niesamowity błysk i łódź, rozpadła się w drzazgi. Potem było świetne ujęcie dziecięcej rączki wylatującej w górę, hen hen w górę, helikopter z kamerą na dziobie musiał to filmować. Z rzędów dla partyjnych posypały się rzęsiste oklaski..."


Cytat z książki "1984" autorstwa Georga Orwella.

nowynick

2016-04-04, 10:44
Ty to czytałeś czy tylko cytat skopiowałeś?



Pytanie retoryczne. Jakbyś przeczytał nie pisałbyś: "tak powinno być"

ro...........24

2016-04-04, 11:02
Ha ha ha ha, miał j***ny wyobraźnię tyle że w obecnej sytuacji połowa Europy by napisała to samo :-)

bli3

2016-04-04, 11:03
nowynick napisał/a:

Ty to czytałeś czy tylko cytat skopiowałeś?



Pytanie retoryczne. Jakbyś przeczytał nie pisałbyś: "tak powinno być"



Czytałem.
"tak powinno być" - odnosi się tylko do fragmentu który jest cytowany, a nie do całej opisanej w książce rzeczywistości.

nowynick

2016-04-04, 11:08
Up

a już myślałem, że marzy Ci się komuna do kwadratu + powszechna inwigilacja społeczeństwa ;)

:roll:

w sumie jak przemyśleć to co napisałem to opis trochę pasuje też do Unii Europejskiej... :-/

bli3

2016-04-04, 11:13
nowynick napisał/a:

Up

a już myślałem, że marzy Ci się komuna do kwadratu + powszechna inwigilacja społeczeństwa ;)



Aż takim sadolem to ja nie jestem... :-D

decybelix

2016-04-04, 11:17
właśnie czytam.. no to się pochwaliłem hehe. Ale spoko, nie studiuje prawa :mrgreen:

Toolpa

2016-04-04, 15:44
Jakby nie chciało się komuś czytać:


bli3

2016-04-04, 15:54
up. te michnik (@Toolpa) - nie bądź taki do przodu!
Młodzież chce czytać, to niech czyta...
a nie audiobukami młodych ludzi otumaniasz :mrgreen:

janlew

2016-04-04, 17:21
Gdyby ktoś się jeszcze nie domyślał, to cała akcja z uchodźcami jest zorganizowana.
Strażacy podpalacze, właśnie po to ich ściągają by ci rozrabiali. By móc gasić pożar, dowolną metodą.
Wszystko po to by mieć publiczne poparcie w zrobieniu z UE, prawdziwego "państwa" rodem z książki 1984.
Potem naturalnie do uchodźców będą może i nawet strzelać, na morzu. Ale to już jak powstaną "policje myśli" i "ministerstwa prawdy".
Myślicie że Niemcy czy Sorosy to poprostu ludzie dobrego serca, którzy się zapędzili w miłosierdziu?
Haha, święta naiwności.

melechesh

2016-04-04, 17:23
Więc uważasz, że mord na dzieciach jest w porządku? Banderowcy właśnie tak myśleli. Nie chce tu żadnych ciapatych, ale nigdy nie podniósł bym ręki na dzieci bo one akurat są tu ch*ja winne.

Black-Sheep

2016-04-04, 17:34
Ale że Orwell był socjalistą, a jego książki są antystalinowskie oraz przeciwne właśnie totalitaryzmowi a nie żadnemu mitycznego komónizmowi to wy wiedzcie. ;)

kuba3005

2016-04-04, 17:34
Kiedyś Olwell powiedział, że 1984 jest przestrogą a nie instrukcją. Myślę, że to mówi wszystko.

The_Generat

2016-04-04, 17:35
ich dzieci od 3 roku życia są szkolone żeby zaj***ć ciebie i twoje dzieci, rachunek jest prosty albo my albo oni, nie podniesiesz ręki na ich dziecko to on cię zapie**oli prędzej czy później... taka k***a rasa

tralala101

2016-04-04, 20:20
Świetny cytat. Odświeżyłem sobie "1984" dosłownie kilka tygodni temu, więc też sobie coś zacytuję.

Ten fragment jest niezły:

"Nagle cały Londyn oblepiono nowym plakatem. Nie miał żadnych napisów, a przedstawiał tylko gigantyczną, ponad trzymetrową sylwetkę maszerującego eurazjatyckiego żołnierza; mongolska twarz bez wyrazu, ogromne buciory, na biodrze pistolet maszynowy. Gdziekolwiek się stało, lufa pistoletu powiększona przez skrót
perspektywiczny celowała prosto w patrzącego. Plakaty porozlepiano dosłownie na wszystkich murach; było ich nawet więcej niż tych z podobizną Wielkiego Brata. Starano się rozniecić w prolach, których zwykle mało obchodziła wojna, kolejny szał patriotyzmu. Nienawiść podsycały także pociski rakietowe, zbierające krwawsze
żniwo niż zazwyczaj. Jedna bomba spadła na zatłoczone kino w Stepney - kilkaset osób zginęło w gruzach. W wielogodzinnym pogrzebie ofiar, który przerodził się w gniewną manifestację, uczestniczyli wszyscy mieszkańcy dzielnicy. Inna bomba spadła na pusty teren służący za plac zabaw; śmierć poniosło kilkadziesiąt
dzieci. Odbył się następny pochód: ludzie, manifestując swoje oburzenie, spalili kukłę Goldsteina, pozdzierali i cisnęli w płomienie setki plakatów z eurazjatyckim żołnierzem, a podczas ogólnego zamieszania splądrowano kilka sklepów. Później rozeszła się pogłoska, że to szpiedzy nakierowują bomby przy pomocy fal radiowych, spalono więc dom starego małżeństwa, które podejrzewano o cudzoziemskie pochodzenie; staruszkowie zaczadzieli od dymu."

I ten:

"Jednakże na wiele spraw Julia patrzyła znacznie bardziej przenikliwie od Winstona i była mniej od niego podatna na partyjną propagandę. Kiedy pewnego razu wspomniał o wojnie z Eurazją, zaskoczyła go, mówiąc jako rzecz oczywistą, że jej zdaniem żadnej wojny nie ma. Pociski rakietowe spadające codziennie na Londyn wystrzeliwał, według niej, sam rząd Oceanii, aby «utrzymywać ludzi w ciągłym strachu». Tego rodzaju podejrzenia nigdy nie przyszły Winstonowi do głowy. Wzbudziła w nim też niemałą zazdrość wyznaniem, że podczas Dwóch Minut Nienawiści musi się hamować, aby nie parsknąć śmiechem, lecz ideologię Partii kwestionowała jedynie wówczas, kiedy bezpośrednio dotyczyła jej życia. Często gotowa była akceptować oficjalne mity, gdyż po prostu nie robiło jej różnicy, czy są prawdą, czy kłamstwem."

W ogóle warto by było przytoczyć całe fragmenty "Księgi" Goldsteina, bo mówi o mechanizmach zniewalania i ogłupiania motłochu, ale ograniczę się już tylko do tego zdania:

"Podstawowym celem działań wojennych (zgodnie z zasadą dwójmyślenia, kierownicze umysły Wewnętrznej Partii są, a zarazem nie są go świadome) jest zużywanie wytworzonych towarów bez podnoszenia stopy życiowej obywateli."

----

"Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie!"