18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Niedokończone marzenie

Fakerę • 2012-08-20, 17:02
Zamek w Łapalicach - zagadka rodem z końca XX wieku, został zbudowany przez Piotra Kazimierczaka - rzeźbiarza, snycerza oraz producenta rzeźbionych mebli gdańskich. Ten niezwykły wizjoner odtworzył w latach osiemdziesiątych XX wieku średniowieczne realia. Budowany dom i pracownia okazały się być najprawdziwszym zamkiem. Szkoda, że niedokończonym.
W zamierzeniach autora projektu cały budynek miał stać się galerią sztuki, wykończoną kunsztowną drewnianą sztukaterią oraz dziełami malarstwa dorównującymi pięknem zabytkom sprzed kilkuset lat. Wnętrze miało być wykonane prawie w całości z drewna, łącznie z artystycznie zdobionymi sklepieniami i podłogami. Całokształt wystroju powinny uzupełnić liczne rzeźbiarskie dzieła sztuki. Duża część elementów wykończenia wnętrza została już wykonana i oczekuje jedynie na zakończenie budowy. W sklepieniach wyraźnie widać miejsca przygotowane na kasetony.
Właściciel zamku wyjaśnia: "Ten zamek nie powstał z kapelusza. Myślałem o nim od wczesnej młodości. To ma być dzieło moje życia, a nie jakaś tam budowa hotelu w dwa lata. Ja nie jestem szaleńcem. Wiem jak potężnych nakładów finansowych wymaga taka inwestycja. Dlatego wybudowałem w Świętym Wojciechu koło Gdańska duży zakład produkcji mebli, żeby zarobić pieniądze na zamek. Zakład miał być mecenasem Łapalic. Nie zastanawiałem się, ile lat to wszystko potrwa. Uznałem, że może uda mi się takie dzieło skończyć jeszcze za mojego życia."
Inwestor zapewnia, że "Wnętrza zamku w Łapalicach powinny być niepowtarzalne, zniewalające przepiękną scenerią i najwyższym kunsztem jej wykonania. Dopiero po zakończeniu budowli mojego życia podejmę decyzję, jak ją wykorzystać. Na pewno nie będę w tym zamku mieszkał."


Jak dojechać:

Niedokończony zamek znajduje się w pobliżu wsi Łapalice, ok. 5 km na zachód od Kartuz. Jest on ukryty w lasach nad wschodnim krańcem małego jeziorka Rekowo. Aby dotrzeć na miejsce należy udać się z Kartuz drogą wojewódzką nr 211 na Sierakowice. Na granicy Łapalic, tuż za składami budowlanymi, trzeba skręcić w lewo w asfaltową ulicę Zamkowa i jechać nią, aż oczom naszym ukaże się duża, murowana brama wjazdowa z wysoką wieżą i dwoma ogromnymi zaokrąglonymi u góry otworami na okna, które niczym oczy uważnego obserwatora bacznie pilnują, aby nikt nie dostał się przez skute łańcuchem przejście.








Reszta w komentarzach....

ZimnySkurwiel

2012-08-21, 21:12
No co ty, paskudzić takie piękne miejsca brudasami z antify i innych gówien?

Bierki

2012-08-21, 21:33
Byłem i polecam :)

killerZeWsi

2012-08-21, 21:53
k***a, jaki zabytek, jakie piękno? I kto tutaj cokolwiek zniszczył tym "grafitti", skoro na te cegły i tak musi pójść jakiś tynk? Przecież ta stodoła ma trzydzieści lat! Za dziesięć lat ja tez zostanę zabytkiem?

Duża, brzydka buda - chociaż, przeciętnemu polakowi, który buduje sobie dom z projektu z "basztą, w której możesz zjeść śniadanie razem z rodziną" się pewnie spodoba.

ore

2012-08-21, 22:13
@up
nie odzywaj się! jesteś ze wsi, nie znasz się

SuperRyszard

2012-08-21, 22:16
killerZeWsi napisał/a:

Duża, brzydka buda - chociaż, przeciętnemu polakowi, który buduje sobie dom z projektu z "basztą, w której możesz zjeść śniadanie razem z rodziną" się pewnie spodoba.



Jaki chłop :facepalm3:

Pa...........ek

2012-08-21, 22:28
Cytat:

killerZeWsi k***a, jaki zabytek, jakie piękno? I kto tutaj cokolwiek zniszczył tym "grafitti", skoro na te cegły i tak musi pójść jakiś tynk?

Słyszałeś o czymś takim? Poza tym budował z cegły dziurawki, także konstrukcja jest zajebiście stabilna i nawet przy osiadaniu fundamentów nie grozi zawalenie.

R41NM4N

2012-08-21, 22:39
Z bloczków ceglanych jak już :P

oksi89

2012-08-21, 22:49
To jest płytka klinkierowa. Ot taki trick dla tych, którzy chcą pokazać ile to kasy nie mają, a pod spodem pustak z przeceny za "złoty dwajścia dziewięć".

Ale zamek jebczy. Człowiek z wizją i niech mu się uda.

wormarder

2012-08-21, 23:45
co wy gadacie że nie dokończony -przecież ma grafiti

Mizantrop

2012-08-22, 00:28
alekPL0 napisał/a:

i musiał jakiś pie**olony graficiarz jebnąć "rysunek" na pięknym zamku ;/



<ironia> To jest ta cała sztuka uliczna. </ironia>

takija

2012-08-22, 00:44
R41NM4N napisał/a:

Z bloczków ceglanych jak już :P



chyba ceramicznych jak już :D A dokładniej jest to ceramika poryzowana...dla tej tutaj bardziej pasowałoby pobazgrana :P

Shadoweq

2012-08-22, 00:48
Zajebisty zameczek ;) Piwko

dziarski

2012-08-22, 01:08
k***a żałosne, podniecacie się że koleś buduje zamek... Nie lepiej przeznaczyć kasę na remont jakiegoś prawdziwego zabytku? Nie mało jest takich miejsc w Polsce zapuszczonych. To jest czysta tandeta budować jakieś podróby... Albo postawiłby coś na czasie za taką kasę, przyczynił się do rozwoju architektury. Za 100 lat jakiś frajer "wizjoner" postawi sobie blok z wielkiej płyty i banda bezguści w waszym stylu będzie się jarać jaki to zajebisty pomysł.