18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Nauka i Technika w początkach Islamu

Vof • 2013-05-28, 19:28

Co świat technologii i nauki zawdzięcza światu muzułmańskiemu?

Wiedzieliście, że świat muzułmański stanowił kiedyś jądro nauki, filozofii, medycyny i edukacji?

To, co widzicie na zdjęciu otwierającym, jest reprezentacją anatomiczną ludzkiego oka. Niezwykle dokładną reprezentacją, warto dodać. Pochodzi ona z okresu zwanego “Złotym wiekiem islamu”. Okres ten miał swój początek w połowie VIII wieku, a za jego kres uznaje się 1258 r., czyli inwazję Mongołów i podbicie Bagdadu. Osobiście widziałem wiele pozostałości historycznych z tego okresu. Zwiedziłem niezliczone muzea w kilku krajach Bliskiego Wschodu.

Medycyna:

Skoro zaczęliśmy od anatomii oka, to przyjrzyjmy się osiągnięciom islamskiej medycyny. Głównym osiągnięciem medyków z tego okresu było stworzenie niewyobrażalnie bogatej literatury. Czerpali garściami z dzieł greckich, rzymskich i perskich. Wiedzę tę rozszerzali i kultywowali, ucząc kolejne pokolenia. Powstawały encyklopedie i opracowania. Rycina ze zdjęcia otwierającego artykuł to dzieło Hunaina ibn Ishaqa z 1200 r.! To dzięki takim postaciom jak Hunain oraz arabskim tłumaczeniom dzieł klasycznych Galena i Hipokratesa średniowieczna Europa mogła uczyć się medycyny.

Odkrycia anatomiczne były najważniejszym dokonaniem islamskiej medycyny. Ibn al-Nafis dokonał wstępnego opisu układu oddechowego i jego połączenia z układem krwionośnym. Ahmad ibn Abi al-Ash’ath stworzył szczegółowy opis układu trawiennego lwa, posługując się fachową terminologią naukową. Dzięki tak zdobytej wiedzy muzułmanie jako pierwsi przeprowadzali poważne zabiegi chirurgiczne, choć większość z nich była nieudana. Zdarzały się jednak zabiegi leczące kataraktę, czyli niezwykle precyzyjna manipulacja ludzkim okiem.

Po raz pierwszy zastosowano znieczulenie ogólne. Dokonywano tego za pomocą ziół oraz innych środków chemicznych. Po raz pierwszy użyto chlorku rtęci do odkażania ran, co było przełomem w tym aspekcie medycyny.


Pomnikiem dla tych dokonań jest prawdopodobnie szpital Qualawun w Kairze. Powstał około 1280 r. i zatrudniał lekarzy, farmaceutów oraz pielęgniarki. Co ciekawe, zajmowano się w nim także ginekologią.

Matematyka, inżynieria i astronomia:
Muzułmanie mają też znaczne osiągnięcia w chemii. Pierwszy reżim laboratoryjny (narzędzia oraz postępowanie) został opisany przez Jabira ibn Hayyana. Zidentyfikował i usystematyzował on szereg znanych substancji, jak kwas siarkowy czy kwas azotowy. Opracował i nazwał procesy sublimacji, redukcji i destylacji. Co prawda istnieją obawy, że przypisuje mu się niesłusznie kilka osiągnięć, ale nawet bez nich Hayyan jest bardzo ważną postacią w historii nauki.

Równie trudno przecenić osiągnięcia świata muzułmańskiego w astronomii. Szczególnie zasłużyli się na tym polu bracia Banu Musa – przetłumaczyli wiele dzieł astronomicznych, rozwijali geometrię i dokonywali obliczeń opisujących ruchy ciał niebieskich. Przyczynili się także do rozwoju wczesnej automatyki, konstruując urządzenia opisane później w księdze Kitab al-Hiyal, czyli “księdze zmyślnych wynalazków”. Przypominam, że był to rok 850, czyli kilkaset lat przed dziełami Leonarda da Vinci!


Warto nadmienić, że w okresie złotego wieku świat muzułmański był pełen geniuszy pokroju da Vinci. Abbas ibn Firnas był muzykiem, wynalazcą i naukowcem. Wynalazł przezroczyste szkło, które wykorzystywano do produkcji naczyń oraz soczewek. Miał w domu małe planetarium, które dokładnie symulowało ruch planet, a nawet pogodę. Istnieją przesłanki, by sądzić, że przeżył próbę kontrolowanego lotu.

Nie można pominąć jednego z najgenialniejszych matematyków tamtego okresu, czyli al-Khwarizmiego. Ten perski geograf, astronom i matematyk w jednym był zwolennikiem arabskiego systemu liczb i to dzięki niemu liczymy dziś tak, jak liczymy. Do przeprowadzania swoich dowodów wykorzystywał geometrię euklidesową! Poniżej strona z podręcznika “Algebra” i pomnik wielkiego myśliciela.


Słowem podsumowania:

Zachęcam Was do samodzielnego poznawania osiągnięć świata muzułmańskiego. Zestawień jest mnóstwo i większość z nich doskonale uźródłowiona. Powyższy tekst miał być jednak nie tylko zachętą do poznawania i docenienia owoców pracy uczonych tamtego okresu, ale też ostrzeżeniem.

Im więcej przeczytacie i obejrzycie na omawiany temat, tym bardziej stanie się jasne, jak nisko upadł świat islamu. Wtedy wiara znajdowała się w rękach i duszach ludzi dobrych i mądrych. Oni z niej czerpali i oni ją współtworzyli. Dziś mahometanizm trafił moim zdaniem pod skrzydła tyranów.
źródło:gadzetomania.pl

Mell_Rebook

2013-05-28, 19:52
Może kiedyś coś tam odkryli, ale obecnie nic mądrzejszego od Allah Akbar ciężko u nich usłyszeć.

vredes

2013-05-28, 20:12
ciężko znaleźć w dzisiejszych czasach ludzi mądrych i sprawiedliwych u władzy, tak jak rasizm który już nie jest pojmowany jako nienawiść danej osoby do innej, która ma odmienny kolor skóry czy narodowość ale opiera się na tym, kto nie podoba się żydom a kto murzynom ... XXI wiek. Czasy ostateczne tego ścierwa hope so.

stalowyszczur

2013-05-28, 20:32
Kiedys czytalem ciekawy artykul na ten temat. Damaszek byl swego czasu swiatowa stolica nauki i oswiecenia.

Oczywiscie potem przyszli religijni popie**olency, ktorym nauka psula szyki, bo ludzie musza byc odpowiednio otepieni, zeby wierzyc w te banialuki.

I2ufu5

2013-05-28, 20:40
precz z propagandą tych kozojebców !
mogą sobie wynajdować co chcą, gówno jakie by nie było fiołkami nie pachnie

mare30ks

2013-05-28, 20:52
kiedys musieli kombinowac zeby miec zbrojna przewage i siac islam gdzie sie da. teraz nei musza, starczy ze przyjezdzaja do danego kraju i zyja z socjalu

lepper

2013-05-29, 03:39
Mogli zacząć od anatomii kóz, przynajmniej kochanki by im nie umierały przedwcześnie.

Fa...........um

2013-05-29, 12:53
Było miło, ale się skończyło.

Kiedy studiowałem historię i przygotowywałem coś tam o krucjatach to też dowiedziałem się, że taki Damaszek miał w XIV wieku kanalizację. Wynalazek jeszcze starożytny, ale dzikiej chrześcijańskiej Europie zapomniany i wywołujący zdziwienie krzyżowców. Warto zaznaczyć, że kanalizacja wróciła do Europy … w XIX wieku.

Ciekawe czy ktoś pokusił się o jakieś opracowanie - co się zj***ło w islamie, że nagle ze szczytu sp***olili się na samo dno dna?

elda1987

2013-05-29, 23:17
@Tabernak - sp***olili się bo dopuścili do głosu fanatyków, bo jak wiadomo - człowiek zawsze będzie równał do głupszego. Zauważ, że to samo działo się przez jakiś czas z chrześcijaństwem (wyprawy krzyżowe, konkwistadorzy, palenie czarownic - to wszystko w imię wiary w Boga przeinaczonej odpowiednio przez fanatyków), w przypadku naszej wiary ludzie w pewnym momencie poszli po rozum do głowy i przestali słuchać tych bzdur (zostaje nadal nasze wspałanie radyjo RM), w przypadku islamu może też tak kiedyś będzie, za jakieś 500-700 lat, bo tyle mniej więcej nam zajęło/zajmuje oczyszczanie religii chrześcijańskiej z bujd i zabobonów.

Kratubratu

2013-05-30, 16:17
Dupa tam. Zawsze byli ograniczeni umysłowo i sami praktycznie nic nie wymyślili. Trudno żeby nie było tam rozwiniętej skoro podbili tereny od Hiszpanii do Indii. Poza tym kiedy ci rzeźnicy zajęli taki wielki obszar to byli mniejszością w swoich krajach i musieli pofolgować podbitym i otworzyli się na ich wiedzę. To właśnie okres kiedy byli pod wpływem autochtonów jest tym gówno wartym złotym wiekiem. Im dłużej panowali na swoich ziemiach i im większy odsetek stanowili muzułmanie tym ciemniejsze wieki nastawały.

froqer

2013-05-30, 18:44
@up, idz sie k***a douczyć.

@elda, też się zastanawiałem nad tym czy też przejdą taką transformację jak my w chrześcijaństwie. Myślę, że to będzie szybciej niż 500lat, bo teraz przekaz informacji jest inny. Wtedy wszystko wolniej ewoluowało :)

Kratubratu

2013-07-06, 18:16
@up jeśli chodziłoby tylko tylko o lata, a nie religię to wychodziłoby na to, że żydzi są su ber ekstra zaawansowani cywilizacyjnie i kulturowo. Zapytaj się ciapka czy potwierdza tę teorię.