18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Graphoman

2013-05-02, 07:37
Nie wiem czy robili to w ten sam sposób jak ludzie z Sixty Symbols, tj. przesuwają pojedyncze atomy za pomocą bardzo małej, "atomowej igły". Dalsze wyjaśnienia dla mówiących trochę po angielsku tutaj, szczególnie od 2:30:



Słyszałem też ostatnio, że trwają prace nad atomową drukarką 3D, to może być to - naukowcy wymyślili sobie, że można nadrukowywać warstwa po warstwie atomy, jak to się robi teraz w makroskali.


Nie wiem nic na pewno, nie czytałem ich oryginalnych doniesień, ale samo osiągnięcie jest... porażające. Jakiś czas temu, gdzieś w połowie marca stworzyli pierwszy atomowy bit, zaczątek przyszłego przechowywania danych na poziomie atomowym.
Trochę wcześniej powstał pierwszy atomowy "przełącznik", po prostu dwa atomy zmieniające swoje położenie względem siebie pod wpływem dotknięcia "atomową igłą".

Co dalej? Choroba wie :)

Ciekawi mnie tylko piekielnie sam wygląd np. pojedynczego atomu na tym "filmiku". Fizyka kwantowa na wyciągnięcie oka - pierścienie, wzory interferencyjne wokół atomu. I teraz czy elektrony zapieprzają tak szybko, więc obraz z mikroskopu jest "niewyraźny", "zamazany", czy to po prostu tak jest. Elektron to jednocześnie cząstka elementarna i fala.
Wciąż tego nie rozumiem tak do końca. A szkoda, bo ciekawa sprawa...

rantanplan

2013-05-02, 22:58
@OxFF daleko mi do eksperta, ale byłem na studiach (żałuję) i każda istota ma dwie różne natury nazywamy to dualizmem korpuskularno falowym czy ch*j. Chodzi o to że wszystko jednocześnie jest i faluje jednak aby coś faktycznie mogło rozchodzić się za pomocą fali musi być wyjątkowo małe (np. foton czyli światło) w fizyce teoretycznej wygląda to tak że jeśli coś jest tak duże jak samochód to wzór wychodzi bez sensu (samochód niby faluje ale jest większy niż długość fali) a w fizyce praktycznej wygląda to tak że samochód nie faluje. Ale są oprócz fotonów inne cząstki choćby popularne promieniowanie alfa i beta. Alfa to promieniowanie powodowane wyrzutem protonu (dużej cząstki) a beta to wyrzut elektronu. Powstaje ono jak rozpada się neutron wyrzuca on dużo gówna a największe to właśnie proton i elektron (o małych gównach polecam przeczytać bo dużo można się ciekawostek dowiedzieć). I właśnie dzięki temu promieniowaniu beta które spowodowane jest tym dualizmem elektronu możemy oglądać atomy.

tl;dr - za pomocą światła nie ale za pomocą mikroskopu elektronowego tak.

0xFF

2013-05-04, 12:28
Ale na logikę - żeby przedstawić te elektrony i tak musisz "użyć" światłą. A fotony przecież też wpływają na ich ruch - zjawisko Comptona.