18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

MS-20 Daglezja

dziedzic1205 • 2013-06-10, 00:17
Wojsko to nie tylko sprzęt służący do zabijania. Sprzęt inżynieryjny jest czasami znacznie ważniejszy na polu walki niż największe działa. Chciałbym Wam przedstawić w pewnym sensie drugie dziecko mojego ojca. Nad wstępnym projektem i obliczeniami pracował około dwóch lat. W efekcie we współpracy z OBRUM powstało takie cuś:
MS-20 Daglezja jest mostem towarzyszącym na podwoziu kołowym. Cały zestaw składa się z: ciągnika siodłowego Jelcz C662D.43-M w układzie 6×6, naczepy mostowej, układacza mostowego oraz przęsła PM-20. Przęsło PM-20 zostało wykonane w taki sposób, że możliwa jest zmiana jego szerokości, w położeniu transportowym wynosi ona 3 m, a w roboczym 4 m. Ponadto przęsło posiada wypełnienia pomiędzy dźwigarami umożliwiające np. przemarsz ludzi.

Most pozwala na zabezpieczenie przepraw, czy pokonanie przeszkód o szerokości do 20 m przez pojazdy gąsienicowe wywierające obciążenie klasy MLC70 (odpowiada to masie pojazdu do 63,5 tony) oraz pojazdy kołowe, czy też ich zestawy wywierające obciążenie klasy MLC110 (masa do 73 ton)

szerokość przęsła:
3 m (w stanie transportowym)
4 m (w stanie roboczym)

masa przęsła: 15 ton
długość przęsła: 23 m (25,5 m - z rampami wjazdowymi)

Jest to najnowocześniejszy most tego typu na świecie. Obecnie trwają pracę nad wersją 40 metrową.
Niestety media chwalą tylko Rosomaka, który jest jakąś propagandą, bo jest sprzętem baaardzo słabym, a nie wspominają o tak nowoczesnych sprzętach, które chce kupić od nas wiele państw.

~CanesPL

2013-06-10, 00:54
Fajnego masz brata. ;-)

iron.the.great

2013-06-10, 01:26
Piwo leci. O Daglezji niewielu tu pewnie słyszało. Dobrze, że ktoś zaczął temat rodzimych produkcji wojskowych. Natomiast teza, że Rosomak to propaganda, a tak naprawdę to słaby pojazd jest bardzo odważna. Co masz na jej poparcie?

Grzechu9402

2013-06-10, 03:21
Wrzucanie swojej rodziny na sadola nabrało nowego wymiaru :)

wudun

2013-06-10, 09:26
Mod mógłby dać to do poczekalni bo dokument to dział zapomnienia i banicji;(

dziedzic1205

2013-06-10, 10:08
iron.the.great napisał/a:

Piwo leci. O Daglezji niewielu tu pewnie słyszało. Dobrze, że ktoś zaczął temat rodzimych produkcji wojskowych. Natomiast teza, że Rosomak to propaganda, a tak naprawdę to słaby pojazd jest bardzo odważna. Co masz na jej poparcie?


Już Ci mówię. Dwa główne argumenty:
Jest to pojazd niby opancerzony a okazało się na badaniach, że jego pancerz można przestrzelić w niektórych miejscach nawet z broni krótkiej!!!
Pojazd jest niby pływający a tonie jak kamień. Nie może pływać przy fali większej niż bodajże 10cm! A taką to można nawet w wannie mieć... Poza tym nie jest przystosowany do pływania pod względem nie tylko konstrukcji ale także wyposażenia. Nie ma włazu awaryjnego i kilku podstawowych rzeczy (których nie przytoczę bo nie pamiętam dokładnie). Na ćwiczeniach żołnierz ledwo z życiem uszedł...

Ra...........it

2013-06-10, 14:39
Wszytsko fajnie ale nie myśl sobie gnojku że wszystko odziedziczysz (dziedzic) ponoć ojciec zapisał dobytek temu mostu

Piękna sprawa! Piwko

zjerycha

2013-06-10, 17:05
ten na filmie to nasz czołg? w ogóle nie skątowany pancerz, lipa wielka...

wudun

2013-06-10, 19:53
khaliles napisał/a:

ten na filmie to nasz czołg? w ogóle nie skątowany pancerz, lipa wielka...



Zatrważająca jest twoja wiedza.

zjerycha

2013-06-10, 21:10
wudun napisał/a:



Zatrważająca jest twoja wiedza.



Jestę ekspertę :jezdziec:

iron.the.great

2013-06-11, 00:51
@dziedzic1205,

Pamiętam jak jakiś czas temu czytałem artykuł o Rosomaku w Raporcie WTO i tam był przytaczany ten słynny pokaz strzelania do Rosomaka gdzie podobno nie wytrzymał on ostrzału. Szkoda, że nie mogę tego znaleźć bo bym zacytował. Generalnie, to z tego co pamiętam, to artykuł podsumowywał po paru latach cały program zakupu i wdrożenia Rosomaka do polskiej armii. Jak dobrze pamiętam, to było w Polsce silne lobby przeciwne wprowadzeniu tej konstrukcji skupione głównie wokół Bumaru. Rosomak jest robiony z blach pancernych, które produkuje HSW i nie bardzo mi się chcę wierzyć, że da się je przestrzelić z broni krótkiej, ale oczywiście mogę się mylić. Jak masz jakiś artykuł na ten temat, to chętnie przeczytam. Póki co dla mnie nie jest to wiarygodna informacja. Co do pływalności, to wymóg trochę durny z jednej strony na nasze warunki, ale z drugiej to z tego co wiem, to wiele zależy od obciążenia pojazdu i zdaje się, że rzeczywiście w wersji najbardziej obciążonej Rosomak ma trudności z utrzymaniem się na wodzie. Natomiast ja jednak uważam, ze jest to dobry sprzęt i jeden z najlepszych jak nie najlepszy na świecie KTO. Zresztą swego czasu Rosjanie wyrażali chęć jego zakupu, tak samo zresztą jak amerykanie. Żeby nie było, że jestem gołosłowny, to odsyłam do źródła:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=8391
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=8027

dziedzic1205

2013-06-11, 01:24
@up
Najsłabszy pancerz jest na zbiorniku paliwa i można bez problemu go przestrzelić z broni krótkiej. Poza tym ogólnie nie jest dobrze opancerzony.
Rosomak nie był zaprojektowany do pływania i na siłę zrobili z niego pojazd, który może pływać i efekty są takie, że nikt nie chce siedzieć w środku bo idzie praktycznie od razu na dno.
Zamiast zaprojektować pojazd, który będzie spełniał wszystkie swoje funkcje tak jak powinien wdrożono go na siłę do Polskiej Armii. Mimo, że na testach wyszło, że się nie nadaje to jak zwykle głupie głowy przeforsowały swoje zdanie.
Informacje na ten temat mam, że tak powiem z pierwszej ręki i nie powołuje się na żadne artykuły.

znerwicowany_nerwus

2013-06-11, 02:57
pierdu pierdu.... Nową Technikę Wojskową sobie poczytajcie. A tak na marginesie to zdolność pokonywania przeszkód wodnych z marszu to po bwp1 panom generałom się zachciało przy innych parametrach (wyższych oczywiście). Nowoczesne KTO z całym bajzlem dodatkowym nie pływają bo masa całego dodatkowego wyposażenia idzie w tony (stryker na przykład). No i ku+wa po kiego wała ma rosomak pływać jak je wysyłamy na jakieś pustynne teatry działań no i przecież mamy takie zajebiste mosty!!!!!!!

bigosamigos77

2013-06-11, 17:14
khaliles napisał/a:

ten na filmie to nasz czołg? w ogóle nie skątowany pancerz, lipa wielka...



Nie graj tyle w wota. Jest to Leopard 2, trochę takich maszyn trafiło do Polskiej armii od Niemców, jest ogólnie uważany za bardzo dobry czołg.

każdyloginzajęty

2013-06-11, 17:21
@dziedzic1205,

Daglezja to bardzo dobry sprzęt ale to co pie**olisz o opancerzeniu Rosomaka woła o pomstę do Boga. Przestrzelić to sobie możesz plastikowy model pistoletem na kulki. Podaj wiarygodne źródło albo nie rozprzestrzeniaj takich farmazonów.