18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

morderstwo prezydenta Ekwadoru

Nabuchodonozor1990 • 2013-06-13, 13:57
Jaime Roldos Aguilera (ur. 5 listopada 1940 w Guayaquil, zm. 24 maja 1981 w prowincji Loja) – prawnik i polityk ekwadorski, prezydent kraju w latach 1979-1981.
Zarys biografii [edytuj]

Ukończył wydział prawa Uniwersytetu w Guayaquil, w czasie studiów działał w organizacjach studenckich (m.in. stał na czele Stowarzyszenia Studentów Prawa). Pracował jako adwokat, był wiceprezesem i prezesem Izby Adwokackiej Ekwadoru oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Adwokatów Krajów Andyjskich. Na uniwersytecie w Guayaquil był profesorem prawa, przez pewien czas również zastępcą dziekana wydziału prawnego. Pod koniec lat 70. brał aktywny udział w pracach nad nową konstytucją; została ona przyjęta w referendum i weszła w życie w sierpniu 1979, a jej zapisy stanowiły poszerzenie swobód obywatelskich.
Jednocześnie centrolewicowe Zgrupowanie Sił Ludowych (Concentración de Fuerzas Populares) wysunęło kandydaturę Roldosa Aguilery w wyborach prezydenckich; wygrał wybory w kwietniu 1979 i został zaprzysiężony w sierpniu tego roku, zasiadając w fotelu prezydenta jako pierwszy cywilny polityk od 7 lat. Nie dożył końca 5-letniej kadencji, zginął wiosną 1981 w wypadku lotniczym. Najprawdopodobniej było to zabójstwo, gdyż wiele wskazuje na to, że w samolocie wybuchła bomba. Jego brat Leon pełnił funkcję wiceprezydenta przy kolejnym szefie państwa – Osvaldo Hurtado.

Bad_Motherfucker

2013-06-13, 15:23
ale to [edytuj] z wikipedi to mogłeś usunąć...

Ponury Knur

2013-06-13, 16:04
Bomba, samolot, prezydent, brat ech nie chce mi się już tego czytać...

De...........ct

2013-06-13, 23:37
Cudze chwalicie, swojego nie znacie :-P Pierwszy prezydent Polski - Gabriel Narutowicz, został zastrzelony przez Eligiusza Niewidomskiego. O tym można by eseje pisać, bez tępych wklejek z wikipedii :roll:

zypon

2013-06-18, 00:37
to ja może pociągne temat i dodam coś od siebie


Dystrykt Dolpa (nep. डोल्पा) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Karnali. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 7889 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 29 545 ludzi. Stolicą jest Dunai.




TADAM!