18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Mig 25 i znikający spirytus

szpon2 • 2018-02-26, 16:17
Samoloty MiG-25 do poprawnego działania wymagały spirytusu etanolowego. Stosowano go w instalacjach antyoblodzeniowych; samoloty służyły przede wszystkim na dalekiej północy, w rejonach z reguły mroźnych. Nieoficjalnie samolot zwano "spirytowozem".
Oczywiście, w każdej bazie lotniczej plagą były "ubytki technologiczne" spirytusu z instalacji. Jednakże gdzieś w centrali zauważono, że jedna z baz zaczęła zamawiać znacznie mniejsze ilości spirytusu niż niegdyś. Postanowiono sprawdzić, co się dzieje. Do bazy oddelegowano zaufanego funkcjonariusza jako prostego mechanika. Po jakimś czasie nadchodzi raport:
"Codziennie rano zastępca dowódcy bazy ds. logistycznych osobiście przychodzi do magazynu materiałowego. Dopiero wtedy może rozpocząć się wydawanie spirytusu mechanikom obsługującym MiG-i-25. Oficer osobiście otwiera każdą bańkę ze spirytusem, na oczach mechaników wlewa do niej szklankę benzyny i dopiero można spiryt odebrać".

Montechris

2018-02-26, 23:32
Tomsza a który rocznik byłeś? bo i ja tam spiryt piłem ,a ubytki uzupełniano denaturatem:)

rumpelstiltskinxxx

2018-02-27, 06:20
bardzo prawdziwe, w szczególności że spirytus techniczny to metanol, a nie etanol którego to można pić

xaus

2018-02-27, 07:33
Chyba większość sowieckich samolotów wojskowych ma instalację antyoblodzeniową (i pewnie nie tylko sowieckich )opartą na etanolu. Kiedyś mogłem spróbować tego spirytusu, spuszczonego z MIGa 21 stacjonującego w Łasku. Brakło odwagi, tak strasznie j***ło to takim ameliniowym zapachem że chyba bym się pożygał.

W lotniczych instalacjach przeciwoblodzeniowych stosuje się etanol nie metanol. Metyl masz w samochodowej instalacji przeciwoblodzeniowej czyli w zimowym płynie do spryskiwaczy.

Krak

2018-02-27, 08:18
rumpelstiltskinxxx napisał/a:

bardzo prawdziwe, w szczególności że spirytus techniczny to metanol, a nie etanol którego to można pić



Te geniusz, zabronisz etanolowi być spirytusem technicznym?

r061071

2018-03-01, 19:06
MIG 25 ciezki mysliwiec przechwytujacy,SU 22 to samolot mysliwsko bombowy wsparcia lub szturmowy rodzina MI to smiglowce 2,8,17, 24 itd