18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Mieli pomysł na szybki zysk...

Halman • 2021-08-26, 06:07

ale jeden nie ma już czasu na pomysły a drugiemu pomysły wywiały dziurą z głowy... :amused:

dipolar

2021-08-26, 06:12
A w Polsce nawet jak masz własny kantor i przyjdą cię obrobić, nie masz prawa chronić swojego dorobku bronią

pnaj

2021-08-26, 06:24
dipolar napisał/a:

A w Polsce nawet jak masz własny kantor i przyjdą cię obrobić, nie masz prawa chronić swojego dorobku bronią



Około lipca zmieniło się trochę prawo dotyczące przekraczania obrony koniecznej.
Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.

baronturbina

2021-08-26, 07:13
dipolar napisał/a:

A w Polsce nawet jak masz własny kantor i przyjdą cię obrobić, nie masz prawa chronić swojego dorobku bronią


ch*ja prawda. Poczytaj i zawsze działaj pod wpływem strachu :-)

Lookas84

2021-08-26, 08:55
Lubię te filmy z cyklu "No dawaj stary, co może pójść nie tak!"


JaTylkonaChwile

2021-08-26, 08:57
dipolar napisał/a:

A w Polsce nawet jak masz własny kantor i przyjdą cię obrobić, nie masz prawa chronić swojego dorobku bronią



a widziales w polsce ciecia, zeby nie siedzial zamkniety za szyba? w razie napadu - moglby chyba pomachac im palcem przez szparke, ktora podaje banknoty :)

bercisko

2021-08-26, 09:03
Pierwsza k***a jak równuitko się położyła. Jak do trumny. Podjechać zapakować i na śmietnik.

robsonx79

2021-08-26, 10:01
pnaj napisał/a:

Około lipca zmieniło się trochę prawo dotyczące przekraczania obrony koniecznej.
Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.



Ustawa o broni i amunicji jest z 1999 roku i jeśli ją zmienią, to raczej na gorsze dla użytkowników broni. O ile mówisz o pozwoleniach sportowych, bo innych prawie wcale się nie wydaje.

pnaj

2021-08-26, 11:28
robsonx79 napisał/a:

Ustawa o broni i amunicji jest z 1999 roku i jeśli ją zmienią, to raczej na gorsze dla użytkowników broni. O ile mówisz o pozwoleniach sportowych, bo innych prawie wcale się nie wydaje.


Sorki, zmiana w prawie wyszła już wcześniej.
Nie chodziło mi o broń tylko o obronę konieczną, a zwłaszcza o paragraf 2a i 3. Zamiast broni palnej możesz mieć bez zezwolenia siekierę, widły, łuk bloczkowy, wiatrówkę. Wystarczy żebym mógł delikwenta legalnie dziabnąć siekierką jak mi w nocy wtargnie na własność lub mógł go przegonić śrutem z wiatrówki.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-25

Art. 25. [Kontratyp obrony koniecznej]
§ 1.
Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2.
W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 2a.
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.
§ 3.
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

edek_kotek

2021-08-26, 13:09
pnaj napisał/a:

Sorki, zmiana w prawie wyszła już wcześniej.
Nie chodziło mi o broń tylko o obronę konieczną, a zwłaszcza o paragraf 2a i 3. Zamiast broni palnej możesz mieć bez zezwolenia siekierę, widły, łuk bloczkowy, wiatrówkę. Wystarczy żebym mógł delikwenta legalnie dziabnąć siekierką jak mi w nocy wtargnie na własność lub mógł go przegonić śrutem z wiatrówki.
Art. 25. [Kontratyp obrony koniecznej]
§ 1.
Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2.
W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 2a.
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.
§ 3.
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.



Tak, a następnie prokurator sprawdzi do jakich celów masz broń ;-) , jak sport to siedzisz , jak kolekcja siedzisz he he he ,

pnaj

2021-08-26, 14:00
edek_kotek napisał/a:

Tak, a następnie prokurator sprawdzi do jakich celów masz broń, jak sport to siedzisz , jak kolekcja siedzisz he he he ,



Dlatego pisze że nie chodzi o broń palną, ale o środki bez zezwolenia np.: o wiatrówkę, łuk czy procę. Powiedzmy że jakieś gnoje mi wyrywają rynnę, Jak wyjdę do nich to mnie mogą zaatakować, a wolałbym się z nimi nie szarpać. Powiedzmy, że mam łuk bloczkowy, którym mógłbym skutecznie zapobiec niszczeniu mienia.
Przepisy niby pozwalają. Szukałem wyroków SN, które określają przypadki, kiedy przekroczenie jest rażące ale nic nie znalazłem odnośnie nowych przepisów. Zmiany weszły w 2018 roku.

Jeszcze są przepisy o samopomocy, związane z obroną konieczna pozwalające odebrąć mienie zagarnięte.
Art. 343. Obrona konieczna i dozwolona samopomoc przeciwko samowolnemu naruszeniu posiadania
Dz.U.2020.0.1740 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny
§ 1. Posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania.
§ 2. Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego.
§ 3. Przepisy paragrafów poprzedzających stosuje się odpowiednio do dzierżyciela.

Ko...........ah

2021-08-26, 16:38
To ja sobie kałacha kupie od ruskich :D

Ludobojstw0

2021-08-26, 17:04
Każdy broń za pazuchą już ma

mesjans

2021-08-26, 17:19
Ten leżący tak się ustawił że już nigdy mu niczego nie będzie brakować.

justincase999

2021-08-26, 18:16
Obstawiam, że ten co tam stał i niby kupował to razem z tymi dwoma, tylko chodziło o to by sprzedawca otworzył kasę.