18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Matura 2009. Trzeba być debilem, żeby tak odjebać.

mo...........ia • 2009-05-11, 11:25
I jaka to jest sprawiedliwość na świecie?

""Pan Tadeusz" jest dramatem, a "Chłopów" napisał Wyspiański. To błędy tegorocznych maturzystów, którzy teraz jęczą w internecie, że obleją maturę. Mogą spać spokojnie. Na maturze przejdzie każda bzdura, o ile nie przewidział jej klucz odpowiedzi.

Egzamin z języka polskiego, poziom podstawowy. W arkuszu dwa tematy wypracowania do wyboru. Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny oraz charakterystyka Bylicy i jego relacji z córkami. Wszystko na podstawie podanych w arkuszu egzaminacyjnym fragmentów "Pana Tadeusza” Mickiewicza i "Chłopów” Reymonta. Miejsce jest na 5 stronach, ale wystarczy napisać 2, czyli około 250 słów.

Poloniści się zagotowali: - "skandal”, "żenujący poziom”, "z roku na rok tematy są coraz słabsze, ale czegoś takiego jeszcze nie było”, "zbanalizowanie egzaminu z języka ojczystego”.

Licytacja głupot
A tymczasem ich wychowankowie łkają na forach internetowych:
Kasia90: Walnęłam straszną gafę. Boję się, że zdyskwalifikują mi pracę. Ze stresu napisałam, że "Pana Tadeusza” napisał Kochanowski. Co teraz będzie?
Odpowiada jej Załamana: "Kobieto, ja mam ten sam problem! Napisałam, że autorem "Chłopów” jest Władysław Stanisław Wyspiański! Strasznie się denerwowałam i wyszło!”

Do dyskusji dołącza się Zestresowana: "Nie tylko wy popełniłyście gafy ze stresu. Ja pisałam "Chłopów” i pod koniec odwołałam się też do "Przedwiośnia” i co najlepsze - napisałam, że jego autorem jest Mickiewicz, a nie Żeromski. Chyba nie zasnę”.

Stawkę w licytacji maturalnych głupot podbija Rimela: "Napisałam, że "Pana Tadeusza” rozpoczyna Wielka Improwizacja, zamiast inwokacja”.
Ale zaraz uspokaja koleżanki: "Wierzcie mi, że nie takie błędy ludzie popełniają. Więc nie nakręcajcie się drobnymi błędami rzeczowymi, bo jakby komisja rozpatrywała wszystko tylko w takich kategoriach, to połowa maturzystów by nie zdała”.

Bóg jeden wie, dlaczego Rimela przy charakterystyce Zosi i Telimeny w ogóle ruszała kwestię inwokacji (czyli rozpoczynającej epopeję apostrofy "Litwo! Ojczyzno moja!...) i dlaczego pomyliło jej się to z Wielką Improwizacją, czyli słynnym monologiem Konrada z III części "Dziadów”. Może dlatego, że jedno i drugie to trudne słowa, na dodatek oba na "i”. Ale generalnie ma dużo racji.

Jednym z bezsensów tej matury jest to, że nie karze się za błędy merytoryczne - mówi polonistka Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Nie znam jeszcze klucza odpowiedzi do tegorocznych matur. Jeśli jednak nie ma w nim zapisu, że trzeba było przyznać punkt za to, że uczeń napisał, iż "Pan Tadeusz zaczyna się inwokacją” - a pewnie nie ma - to nic Rimeli za pomylenie inwokacji z Wielką Improwizacją nie zrobią. Ocenianie z kluczem polega na tym, że nadaje się punkty dodatnie za to, co w kluczu zostało ujęte. Jeśli ktoś napisał coś, co nie mieści się w kluczu - i może to być największa bzdura - to po prostu punktów za to nie dostaje. Ale nie ma też punktów ujemnych. Bywają takie prace, że za 1,5 strony tekstu jest 0 punktów, a potem za jeden akapit można dostać 3-4 punkty.

Michał: "Napisałem, że akcja "Chłopów” rozgrywa się w Lipnicach, no i już szykuję się do poprawki”.

Michał pewnie namiętnie ogląda "M jak miłość”, gdzie pojawia się Lipnica (nie Lipnice). Reymontowscy chłopi mieszkają natomiast w Lipcach, ale nikt Michałowi za ten intelektualny melanż - o ile tylko nie pomylił Bylicy z Boryną - nie zepsuje wakacji.
(...)"

Całość tutaj.

Ist

2009-05-17, 01:50
taa.. tylko policjantów zawsze brakowało, a maturzystów jest w bród..
zamiast odsiewać słabszych to państwo pcha ich do przodu... potem mamy kadrę taką a nie inną...

Daab89

2009-05-17, 21:59
BZDURA!!! Artykuł nie prezentuje całej prawdy. Jeśli ktoś zrobił zdanie wielokrotnie zlorzene np.: Zosia i Telimena to zupełnie dwie różne postaci.: obie są wysoko urodzone i obie kochają się w Harrym Potterze, jednakże prezentują zupełnie inne podejście do spraw sercowych"

Takie debilstwo np. by nie przeszło. Mimo zamieszczenia dwóch informacji załóżmy że punktowanych w kluczu, nie otrzymamy żadnego punktu bo w zdaniu jest błąd rzeczowy.

Bogna

2009-05-18, 11:07
a przed 'np' to nawet błąd ortograficzny. głównie za to by Ci obcięli punkty ;) . chociaż nie pamiętam, jak to wyglądało z ortami...

Nebel

2009-05-18, 16:43
Jesteście już po ustnych? Ja dziś właśnie polski zaliczyłam. 85%, a Wam jak poszło? :-)

Anita

2009-05-18, 21:12
Jestem po wszystkich. Polski 80%. Ale miło się dowiedzieć przy pytaniach, że strony, które wybrałam z lektury nikogo nie interesują i powinnam znać całość..

Nebel

2009-05-19, 14:38
Jeżeli miałaś lektury, no to mus, żeby znać całość. Jeśli książki miałaś spoza kanonu lektur i w bibliografii napisałaś, ze odwołujesz się do konkretnych stron, to komisja nie mogła mieć do Ciebie o nic pretensji. Ale ogólnie 80% to dobry wynik, więc specjalnie nie ma się nad czym trząść ;-)

Bogna

2009-05-20, 00:30
tja, zwłaszcza, że nigdzie na to nie patrzą, nawet przy rekrutacji na filologię polską i właściwie nie wiadomo po co jest ustna z polskiego, więc naprawdę nie ma co tego przeżywać :|

Nebel

2009-05-20, 03:42
Bogna napisał/a:

tja, zwłaszcza, że nigdzie na to nie patrzą, nawet przy rekrutacji na filologię polską i właściwie nie wiadomo po co jest ustna z polskiego, więc naprawdę nie ma co tego przeżywać :|



A tyż racja :-D

Bogna

2009-05-21, 00:55
Cytat:

Urszulka zginęła, bo połknęła wrzeciono.


Tytuł jest ściśle spokrewniony z artykułem.


Starość to słowo, które często wywołuje lęk i obawę przed dalszym życiem, którego zapewne pozostało tym ludziom niewiele.


Te sytuacje mogą spowodować wypadek w domu, jak i na drodze, bo utrata świadomości może na chwilę oddzielić kontakt mózgu z człowiekiem.


Telimena zarzuciła swe łabędzie piersi na ramiona hrabiego.


Postać Zosia jest jak młodziutka, pełna witamin, świerza, pachnąca brzoskwinia. Natomiast postać Telimeny jest jak wysuszona, pomarszczona, puszczająca soki, wręcz rozpadająca się na kawałki już dojrzała brzoskwinia. Jak odbicie w lustrze sprzed dwudziestu lat.


Zosia kocha Tadeusza, a Telimena pragnie tylko jego ciała. Młodego zresztą.


Telimena połączyła się na mrowisku z Tadeuszem.


Tadeusz podszedł do Zosi z ptakiem w ręku.


Zosia siedziała na parkanie i bawiła się ptakiem Tadeusza.


Telimena swoim życiem seksualnym skomplikowała życie mieszkańców Soplicowa.


http://deser.pl/deser/1,83452,6629922,Pan_Tadeusz_z_ptakiem_w_reku___kwiatki_maturalne.html

Nebel

2009-05-21, 03:19
O ja dziękuję... Powoli upada moja wiara w ludzkie możliwości.... :roll: :roll:
Chociaż tekst o tym, że Telimena puszcza soki mnie rozbawił. ;-)
Reszta- poniżej krytyki. :roll:

Lo...........ey

2009-05-21, 11:03
Ta agresja w tytule postu :D Ale co prawda ,to prawda ,te klucze są z dupy wyjęte ,a cała ta nowa matura to jedno wielkie ,śmierdzące gówno (gratulacje dla tych ,którzy nie zdali) :-P

ytamee

2009-05-24, 01:26
Zosia kocha Tadeusza, a Telimena pragnie tylko jego ciała. Młodego zresztą. <- już widzę kogoś mówiącego to absolutnie obojętnym tonem... XD

pozeracz_kotow

2009-05-26, 16:22
Głupotę klucza dobrze obrazuje, to że Szymborska z analizy własnego wiersza wg klucza dostała (chyba) 15 na 50 punktów. :lol:

.:...........:.

2009-05-26, 16:40
Ach ta szkoła, nie było łatwo.


GR...........GN

2009-05-27, 23:42
Pisalem jako pierwszy rocznik nowa mature i powiem tyle ze zenada. Wypracowanie o Potopie, nigdy w zyciu ksiazki na oczy nie widzialem, pisalem tyle o ile z tego fragmentu tekstu co byl na maturze. Jazdy typu rozbiory polski (tja - tam o wojnie polsko szwedzkiej bylo lol) i jakies inne DUZE babole a matura zdana na 80% - rofl. Pierwsza czesc, czytanie ze zrozumieniem - to juz trzeba bylo byc totalnym idiota, uposledzonym i cholera wie co jeszcze zeby dostac mniej niz 18/20 pkt. Wystarczylo tekst przeczytac, potem pytanie i znalesc w tekscie odpowiedzi, ktora byla jasno i wyraznie napisana. A niezdac polskiego to juz niewiem kim trzeba bylo byc - ogolnie patologia. Angielski to samo. Jedyne co mi troche trudnosci sprawilo to matma jako dodatkowy. A tak wystarczylo pomyslec troche i matura jak za darmo - zero nauki - zero stresu. Dodam ze przez cale liceum nie przekraczalem sredniej wyzszej niz 2,8 ;) Po co sie przemeczac - mlodosc wazniejsza hehe :)
pozdrawiam