18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Marina Abramowic- artystka obecna

0statniSprawiedliwy • 2013-07-30, 23:05
Marina Abramovic i Ulay poznali się w latach 70. i byli ze sobą 12 lat, razem tworząc sztukę performatywną. Kiedy uznali, że ich związek dobiegł końca, postanowili przejść wzdłuż Wielkiego Muru Chińskiego, każde z innej strony, spotkać się pośrodku, przytulić i nigdy więcej ze sobą nie zobaczyć. W 2010 r. Abramovic wzięła udział w performansie 'The Artist is present', w którym siedziała przez minutę w ciszy naprzeciw swoich widzówPerformance odbywał się w atrium MoMA. Przez sześć dni w tygodniu w godzinach otwarcia muzeum artystka siedziała nieruchomo na krześle ustawionym pośrodku sali. Ulay przyszedł na ten performance bez jej wiedzy, usiadł naprzeciwko i oto, co się stało:





Czyste emocje bez żadnej ściemy i darcia p*zdy :)


Źródło:
http://bezuzyteczna.pl/

eMCeONe

2013-07-31, 11:50
a w/g mnie raz na jakiś czas faktycznie warto wrzucić tutaj taki film, żeby sprawdzić czy są w nas jeszcze jakieś emocje i właściwe zachowania... A sztuka jak to sztuka nikt jej chyba nie rozumie po za autorem.

Bacutil

2013-07-31, 12:00
k***a, było jakieś dwa tygodnie wielkie trąbienie o tym na POnecie albo innym ścierwie...

FryzjerZG

2013-07-31, 12:30
Kiedyś byli wielcy malarze, rzeźbiarze, muzycy. Dzisiaj ostałą sie albo kompletna komercja, na poziomie pojmowania 16-17 latkow, albo cos zupelnie odwrotnego, totalnie popie**oleni ludzie, ktorzy swym dziwnym ubiorem i zachowaniem (wszystko na siłe) sugeruja ze sa artystami, chociaz poza tygodniowym siedzeniem na krzesle nie potrafia zupelnie nic. Strange times...

PS:
Cytat:

Czyste emocje bez żadnej ściemy i darcia p*zdy


tak wogole sie otrzaslem, co jest, same emocje, wszedzie emocje. W mam talent przyjdzie pedal w rurkach - emocje, przyjdzie jakis romantyk - wyrazam swoje emocje. Nastepnie wpadne dwie kolorwe nastolatki - wyrazamy emocje. No dajcie spokoj, jakie emocje w dzisiejszych mediach ? Gdzie ? Teraz nawet w finale Mundialu wszystko jet tak sztuczne, ze jedyne emocje w mediach na te chwile, to wieczne wk***ienie na reklamy. Smarowac mi dupe maścią, bo nie wyrobie !

madzislaw

2013-07-31, 12:56
jak ja kocham M. A. widziałem w kinie cały dokument o niej "Artystka obecna". Wielki szacunek dla niej.

~CanesPL

2013-07-31, 13:46
Mam wrażenie, że zorganizowała to z podświadomą nadzieją, źe Ulay też przyjdzie...

be...........ur

2013-07-31, 14:34
no fakt kinol ma jak diabeł pyte

sedes001

2013-07-31, 15:21
No nie można przy tej okazji nie przypomnieć najsłynniejszego performancu z tvp kultura.

Kurde kiedyś były lepsze fragmenty tego programu na internetach jak jakiś inny przyj***ny gość dzwonił, niestety nie mogę znaleźć :(

gruchens

2013-07-31, 16:38
Tak patrząc po komentarzach dochodzę do wniosku, że jedyna kultura jaką większość tu posiada to kultura bakterii.

Sztuka performatywna polega na zerwaniu relacji artysty i widza polegającej na kontakcie pośrednim poprzez jego dzieła (przez co wielu uznawało tradycyjną sztukę za odizolowaną i martwą), na rzeczy wyjścia do widza i bezpośredniego kontaktu z nim. W tym przedstawieniu też jest sztuka, bo przedmiotem jest sam artysta - osoba, która tworzy sztukę - to tutaj i inne dzieła, w tym wypadku całkiem różnorodne (polecam zapoznać się) - który to pełnię swojej uwagi poświęca nie na wykonywaniu jakiegoś nieożywionego dzieła, a na osobie - na widzu.

I perełka do której muszę się odnieść...
FryzjerZG napisał/a:

Kiedyś byli wielcy malarze, rzeźbiarze, muzycy. Dzisiaj ostałą sie albo kompletna komercja, na poziomie pojmowania 16-17 latkow, albo cos zupelnie odwrotnego, totalnie popie**oleni ludzie, ktorzy swym dziwnym ubiorem i zachowaniem (wszystko na siłe) sugeruja ze sa artystami, chociaz poza tygodniowym siedzeniem na krzesle nie potrafia zupelnie nic. Strange times...

PS:

tak wogole sie otrzaslem, co jest, same emocje, wszedzie emocje. W mam talent przyjdzie pedal w rurkach - emocje, przyjdzie jakis romantyk - wyrazam swoje emocje. Nastepnie wpadne dwie kolorwe nastolatki - wyrazamy emocje. No dajcie spokoj, jakie emocje w dzisiejszych mediach ? Gdzie ? Teraz nawet w finale Mundialu wszystko jet tak sztuczne, ze jedyne emocje w mediach na te chwile, to wieczne wk***ienie na reklamy. Smarowac mi dupe maścią, bo nie wyrobie !



Wybacz, ale właśnie udowadniasz, że kontakt ze sztuką miałeś ostatnio w szkole, gdzie w podręczniku widziałeś miniaturki obrazów Matejki albo antyczne posągi i mijanych na ulicy gówniarzy pseudo-ahtystycznych traktujesz jako artystów ;) Prawdziwi artyści działają i dzisiaj. W tym i malarze i rzeźbiarze i muzycy i, co tutaj widać, artyści performatywni. I tu zwrócę uwagę na ulubieńca mego w świecie performance'ów- Stelarc, który jest zafiksowany na punkcie trans- i posthumanizmu (świadomej i dobrowolnej "ewolucji" poprzez naukę i w ten sposób przekraczania granic człowieczeństwa zazwyczaj poprzez cybernetykę i biotechnologię).

Gówniarze ubierający się w szafie dziadka z kubkami ze starbucksa w ręce i z lustrzankami za 10 tys. zł (rodzice fundują) robiący zdjęcia słupom telegraficznym to nie sztuka, a jeśli już na siłę pod nią podpiąć, to jest to sztuka na poziomie tak gównianym, że aż czuć jak śmierdzi ;) Przejdź się do porządnej gelerii sztuki, albo jakiś festiwal, np. Biennale Wrocławskie (jedna z większych i lepszych tego typu imprez w Europie i aż żal jest patrzeć na frekwencję, tym bardziej że ostatnio dochodziłem do wniosku, że więcej tam jest Japończyków i Niemców niż Polaków), to zobaczysz co prezentują artyści, a nie ludzie pozujący na nich.

karkry123

2013-07-31, 17:08
Wzruszyłem się k*rwa!

sedes001

2013-07-31, 17:30
Ty gruchens widzę z tej sztuki i kultury bardziej oblatany jesteś to może mi wytłumaczysz dlaczego azjatka zabawiająca się na golasa ze świniami to jest sztuka a pani zabawiająca się z koniem na hardzie to jest warn od moderatorów.



Ewentualnie dlaczego performer, który oddaje mocz do szklanki, wysmarowuje swoje ciało kałem, po czym wypija zawartość szklanki to wielki artysta a normalny człowiek za odlanie się w nocy w parku otrzymuje mandat 100 zł.

Kalibur

2013-07-31, 17:44
@Gruchens
Wyjaśnij mi jedno - czemu zatem zdjęcie słupów telegraficznych znanej "artystki" robi furorę na wystawach, a zdjęcia hipstera nie?

czumulungmaTV

2013-07-31, 18:02
jak ktoś ogarnia trochę filmowanie i montaż to zauważył że ten filmik jest kręcony w stylu reklam tego typu: /watch?v=lqT_dPApj9U ...Widać że wszystko jest wyreżyserowane. Wielka mi sztuka.

...i jeszcze ta żałosna manipulująca emocjami muzyczka...

gruchens

2013-07-31, 18:44
@sedes001 i Kalibur - bo ta Azjatka się z tymi świniami nie r*cha :amused: Ona koegzystuje tam ze świniami jako równa z równym - z niechlujnymi stworzeniami, których się raczej unika i które udomowiono tylko po to, żeby mogły zostać zjedzone i pozyskano z nich surowce dla celów ludzkości (świnie szybko przybierają na masie i właśnie mięso, tłuszcz i skóra są podstawowymi surowcami wytwarzanymi przez nie) i które to na dobrą sprawę istnieją tylko dlatego, że są ludzkości potrzebne. Naturalnym surowcem z człowieka, w którego produkcji jest on wyspecjalizowany jest jego mózg. Pomyśl, że też jesteś hodowany w celu wykorzystania tego surowca przez tych, którzy stoją nad Tobą, którzy Ciebie też unikają.

Każda sztuka polega nie tylko na zrobieniu czegoś, ale i na tle kryjącym się za całością, które trzeba dopowiedzieć. Wyrwane z kontekstu traci znaczną artość artystyczną. Mogę polecić popularne Polimaty i odcinki o Hołdzie Pruskim i o Stańczyku i Smoleńsku, gdzie doskonale opisuje alegorie, których przeciętny zjadacz chleba nie ma prawa wychwycić (nie, nie puszę się - ja też nie zauważyłbym większości ;) ).

W sztuce performatywnej często nie da się ukazać takich symboli i się je dopowiada. Bez tego tła - tutaj jak rozumiem w formie bezpośredniego kontaktu z uznanym artystą, który poświęca pełnię swojej uwagi człowiekowi, który siedzi przed nim być może samemu stając się inspiracją do innej sztuki.

A czemu ten nieszczęsny stereotypowy hipster prezentuje gównianą sztukę? Bo trzeba czegoś więcej niż przypadkowego zdjęcia z przypadkowymi rzeczami żeby to było sztuką. Umiejętności (a tu naprawdę potrzeba lat fotografowania, żeby powiedzieć, że jest się więcej niż początkującym fotografem), kontekst zdjęcia, tło kryjące się za nim, a nie robienie tysiąca zdjęć, przepuszczania wszystkich przez filtr w instagramie czy w photoshopie i publikowania na blogasku... no i nie ukrywajmy, jeszcze prestiż fotografa jest ważny ;) Sam widziałem zdjęcia naszych polskich, nieznanych fotografów-pasjonatów, które były lepsze technicznie i miały według mnie znacznie lepsze walory artystyczne od zdjęć z World Press Photo.

Uprzedzam - nie jestem dyplomowanym kulturoznawcą, czy kimś w tym stylu, więc wybaczcie ewentualne drobne nieścisłości teoretyczne. Interesuję się sztuką z doskoku. Polecam zaś wszystkim chociaż drobne zainteresowanie się nią, bo ona naprawdę potrafi być fascynująca i potrafi otworzyć oczy na inne podejście do tematów, które traktuje się jako oczywiste.

dth

2013-07-31, 20:45
Pomyśleć, że ludzie płacą za to żeby zobaczyć naturalne emocje u innych ludzi... bez sensu.

cenius

2013-07-31, 20:55
I mimo że "artystka" siedziała tam na dupie cały tydzień, to akurat w momencie przyjścia jej kochasia znalazło się na sali osiem kamer z operatorami.


O jakie emocje!

O jakie to czyste emocje!